İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

13'ÜNCÜ İSTANBUL EDEBİYAT FESTİVALİ

Sezai Karakoç anısına düzenlenen 13'üncü İstanbul Edebiyat Festivali Atatürk Kültür Merkezi'de başladı.
13'ÜNCÜ İSTANBUL EDEBİYAT FESTİVALİ

13'üncü İstanbul Edebiyat Festivali, yakın zamanda kaybettiğimiz şair, yazar ve mütefekkir merhum Sezai Karakoç temasıyla Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı.

Sultanbeyli Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi tarafından gerçekleştirilen festivale, Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz de destek verdi.

Sezai Karakoç anısına düzenlenen, 20 Aralık'ta başlayan festival, 26 Aralık'a kadar Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinde oturumlar şeklinde devam edecek.

Açılışa Sayın Prof. Dr. Nabi Avcı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Misbah Demircan, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Sultanbeyli Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Keskin katıldı.

13'üncü İstanbul Edebiyat Festivalinde paydaş olarak yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getiren İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı,  eğitim ortamlarının kültür ve sanatla buluşmasının önemli olduğunu, bu farkındalığı sağlayan herkese eğitim camiası adına teşekkür ettiklerini söyledi.

Program, açılış konuşmaları ile başladı. Karakoç'un Türk İslam Düşünce Tarihi'nin en önemli ve en etkili yazarlardan biri olduğunu dile getiren Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Sezai Karakoç'un, Türk İslam düşünce tarihinin en önemli, en etkili ve karizmatik, çok yönlü insanlarından biri olduğunu dile getirdi ve şöyle devam etti: "Vefatının hemen ardından entelektüel yazarlarımız, düşünürlerimiz, edebiyatçılarımız onun yamacında bir festivalde bir araya gelmeye çok hevesli oldular. Sezai Karakoç bir Necip Fazıl gibi bir Nurettin Topçu gibi artık temel düşünürlerimizden, klasik şahsiyetlerimizden biri olarak daha nice yıllar fikir dünyamıza ışık tutmaya devam edecek."

Dolu dolu edebiyat festivali

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ise yedi gün boyunca dolu dolu bir festival gerçekleşeceğini söyledi. Bütün kültür dostlarının bu festivalden yararlanmasını istediğini ifade eden Keskin, "13'üncüsü düzenlenen İstanbul Edebiyat Festivalimizi Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ve Sultanbeyli Belediyesi öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de destekleriyle Atatürk Kültür Merkezi'nde bugün itibariyle başlatmış olduk. Yedi gün boyunca İstanbul'da bir rüzgâr esecek. Bu rüzgârdan başta biz olmak üzere bütün kültür dostlarının faydalanmasını diliyoruz. Aynı zamanda Sultanbeyli'yi özellikle liselerimizde şairlerimizi, yazarlarımızı ve edebiyatçılarımızı gençlerimizle buluşturmuş olacağız. Böylelikle yedi gün dolu dolu bir festival gerçekleşmiş olacak" dedi.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı açıklamasında, ''İstanbul Edebiyat Festivali 13 yıldır İstanbullularla buluşmaya devam ediyor. Edebiyat festivalimizin bu yılki teması Diriliş ve Edebiyat. Rahmet-i Rahman'a uğurladığımız Sezai Karakoç anısına gerçekleştirdiğimiz bu festivalde üstadın farklı cepheleri, eserleri üzerinde incelemelerde bulunan, edebiyat araştırmacısı olarak gördüğümüz, tanıdığımız kim varsa onlarla birlikte yedi gün boyunca program devam edecek. Sezai Karakoç malumunuz olduğu üzere çok yönlü bir festival olacak. Festivalin şehrimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.'' ifadelerini kullandı.

Ödüller sahiplerini buldu

Öte yandan açılış programında, 13'üncü İstanbul Edebiyat Festivali ödülleri de sahiplerini buldu. "Sezai Karakoç'un Düşünce Ufukları" eseriyle Mehmet Erdoğan'a, "Sabah Yıldızı" eseriyle Mustafa Kirenci'ye, "Çağdaş Mesnevinin Peşinde" eseriyle Dr. Gökhan Tunç'a çeşitli ödüller verildi. "Dirilişin Yapıtaşları" eseriyle Dr. Münire Kevser Baş'a ise ödülünü İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı verdi.

Dillerden düşmeyen şiirler seslendirildi

Festivalin açılışında Sezai Karakoç anısına Selahattin Kocaarslan'ın sunuşuyla Nabi Avcı "Diriliş Neslinin Mimarı Sezai Karakoç" konferansını gerçekleştirdi. Ardından İbrahim Sadri Diriliş Şairi Sezai Karakoç'un ölümsüz eserlerini seslendirdi. Festivalin kalan günlerinde ise Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi- Kızlarağası Medresesi'de farklı oturumlarla festival devam edecek. Festival kapsamında; yazarlar Sultanbeyli'deki okullarda öğrencilerle buluşacak.

 

21-12-202121-12-202121-12-202121-12-202121-12-202121-12-202121-12-202121-12-202121-12-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.