İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖZEL EĞİTİM FARKINDALIK SEMİNERİ

Özel eğitim okullarında yardımcı personel olarak görev yapan çalışanlara çevrim içi seminer verildi.
ÖZEL EĞİTİM FARKINDALIK SEMİNERİ

Özel öğrencilerimizin eğitiminde önemli yeri bulunan destek ve rehber yardımcı personel ile çevrim içi ortamda seminer düzenlendi.  Programla özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin taşınmasında niteliğin artırılması, güvenli taşıma ve hizmetlerin iyileştirilmesi amaçlandı. Bu bağlamda taşıma işlemini üstlenen şoför ve araç içinde yardımcı olan hostesler odak grup olarak belirlendi.

Bilgilendirme ve farkındalık yaratmak amaçlı seminerde daha iyi hizmet verme, servis süresince yaşanabilecek sorunlar, başa çıkma stratejileri, sorunların çözümüne yönelik gerekli tedbirlerin alınması öne çıktı. Seminere ilimiz genelindeki özel eğitim okulları, özel eğitim sınıfları ve yaygın eğitimden faydalanan kursiyerlere taşıma hizmeti veren 140 servis şoförü ve 140 rehber personel katıldı.

Özel Gereksinimli Öğrencilere Yaklaşımın Önemi

"İletişim Farkındalık Eğitimi" başlığı adı altında bir araya gelen il koordinatörleri ile okul destek ve rehber yardımcı personele; özel gereksinimli bireylere yaklaşımla alakalı önemli hususlar paylaşıldı. Bu konuda araştırmaların da yapıldığını belirten Özel Eğitim Birimi İl Koordinatörü Özlem Ülgüt, okullarda görevli rehber yardımcı personelin üslup ve iletişim ile özverili davranış konusuna odaklanan araştırma bulgularını paylaştı. Öğrencilere empati ve sevgiyle yaklaşılmasının önemini vurguladı. Özel gereksinimli bireylerin, gelişim özellikleri, eğitim yeterlilikleri ve sosyal ihtiyaçları bakımından akranlarından anlamlı farklılık gösteren bireyler olarak tanımlandığı, bundan dolayı da öğrencilerimize hassasiyetle yaklaşılmasının gerekliliği üzerinde duruldu.

Özel Gereksinimli Öğrencilerin Aileleri

Özel gereksinimi bulunan bireylere yaklaşım konusunda hassas davranılması gerektiğini belirten Rehberlik İl Koordinatörü Lale Pınar Çoraklı ise bu özel öğrencilerimizin ailelerine de aynı hassasiyetle yaklaşılmasının çok değerli olduğunu ifade etti. Velilerin çocuklarının durumu ve gelişimi ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmadıklarından problem yaşayabildiklerini ve bu sebeple özel eğitim okullarımızın tüm birimlerinden destek görmeyi bekledikleri belirtildi.

Empati Duygusu

Çevrim içi ortamda yapılan toplantının ardından toplantıya katılan servis şoförleri ve hosteslere de söz hakkı verilerek duygu ve düşüncelerinin aktarılması istendi. Öğrenci servis şoförü katılımcı Ferdi Aydoğdu, tüm rehber ve destek yardımcı personelin velilerle empati kurması gerektiğini, karşılıklı anlayış içerisinde olunmasının önemini ve herkesin birbirine yardımcı olmasın önem taşıdığını vurguladı.

Semimere katılan rehber ve destek yardımcı personelin fikir ve önerileri dinlendi ve not edilerek ilgili birim tarafından değerlendirildi. Özel gereksinimi bulunan öğrencilerimiz ile ilgilenen yardımcı personele uyum semineri verilmesi üzerinde duruldu.

Seminer soruların cevaplanmasıyla ve düzenli aralıklarla bir araya gelinmesi gerektiği belirtilerek sona erdi.

27-11-202127-11-202127-11-202127-11-202127-11-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.