İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRETMEN- YAZAR HAKKI SÜHA GEZGİN ANILDI

Beşir Ayvazoğlu, öğretmen ve yazar kimliği ile tanınan Hakkı Süha Gezgin'i anlattı.
ÖĞRETMEN- YAZAR HAKKI SÜHA GEZGİN ANILDI

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla gerçekleştirdiği yazar söyleşilerinde değerli yazar Beşir Ayvazoğlu'nu ağırladı. İstanbul Erkek Lisesinde gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Ali Ayçil'in yaptığı söyleşide Beşir Ayvazoğlu, 1895-1963 yılları arasında yaşayan öğretmen ve yazar kimliği ile tanınan Hakkı Süha Gezgin'i anlattı.

Sait Faik ve Tarık Buğra'nın Öğretmeni

Beşir Ayvazoğlu, İstanbul Erkek Lisesinde kırk yıla yakın edebiyat öğretmenliği yağmış olan Hakkı Süha Gezgin'i, lisenin şimdiki öğrencilerine anlatırken, bu önemli şahsiyetin İstanbul Erkek Lisesinde Sait Faik Abasıyanık, Tarık Buğra gibi Türk edebiyatının müstesna yazarlarının ve Alâeddin Yavaşça gibi çok değerli bestekârlarının da edebiyat öğretmeni olduğunu hatırlattı.

Vakit Gazetesi Muharriri

Beşir Ayvazoğlu, "Her Kuyuda Bir Yusuf" isimli biyografi kitabında biyografilerini yazarak unutuluşun kuyusundan çıkardığı altı farklı hayattan biri olarak Hakkı Süha Gezgin'i de kitabına alışının sebebini anlattı. Ayvazoğlu bu değerli şahsiyetin, aynı zamanda Vakit gazetesinin muharriri olduğunu, kırk yılı aşkın gazeteciliği sırasında yazdığı sanat yazıları, gezi yazıları ve röportajlarıyla da çok önemli kültür hizmetinde bulunduğunu belirtti.

Beşir Ayvazoğlu, Hakkı Süha Gezgin'in daha lise yaşlarında Ömer Seyfettin'in ve Ali Canip Yöntem'in çıkardığı Genç Kalemler dergisinde yazarak ilk kalem denemelerini yaptığını, üstelik daha on altı yaşındayken yazmaya başladığı Türk Yurdu dergisi tarafından Hindistan'a gezi muhabiri olarak gönderildiğini aktardı. Ayvazoğlu bu gezinin onu, yaşından çok daha olgun birine dönüştürmüş olabileceğini söyledikten sonra, sadece Hakkı Süha Gezgin'in değil, devrin zor şartlarında insanların çok daha çabuk olgunlaşabileceğine de değindi.

Çok Yönlü Bir Öğretmen

Beşir Ayvazoğlu, ayrıca Hakkı Süha Gezgin'in yeteneklerini fark ettiği öğrencilerinin gelişimi için gayret gösteren titiz bir öğretmen olduğuna da değindikten sonra onun müzikle de çok ilgili olduğunu, çok iyi ney üflediğini, hatta meşk arkadaşları Münir Nurettin Selçuk, Saadettin Kaynak kadar önemli bir neyzen olduğunu belirtti. Ayvazoğlu, kitaplara çok değer veren Hakkı Süha Gezgin'in evinde çıkan yangında kütüphanesinin kül olmasına çok üzüldüğünü, yangın sonrası yeniden kurduğu kütüphanesindeki değerli kitaplarını yanmaktan korumak amacıyla çinko kaplı sandıklara yerleştirerek su sarnıcında sakladığını söylemesi öğrenciler tarafından hayli ilgiyle karşılandı.

Beşir Ayvazoğlu, söyleşinin sonunda öğrencilerin sorularını cevapladı ve kitaplarını imzaladı.

25-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-2021

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.