İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSO-İTO İLE İSTANBUL EĞİTİM YATIRIMLARI TANITIM TOPLANTISI

İSO ve İTO ile İstanbul Eğitim Yatırımları Tanıtım Toplantısı yapıldı.
İSO-İTO İLE İSTANBUL EĞİTİM YATIRIMLARI TANITIM TOPLANTISI

İlimizde yapılacak olan 500 anaokuluna hayırsever katkısı sağlanması için Beyoğlu Inter Continental Hotel Dolmabahçe Salonunda bir toplantı yapıldı. Toplantıya Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Sayın Şekib Avdagiç, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Sayın Erdal Bahçıvan, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İstanbul Ticaret Odası ile İstanbul Sanayi Odası Meclis ve Meslek Komitesi üyeleri, ilçe millî eğitim müdürlerimiz ve yöneticiler katıldı. 

Fırsat Eşitliği

Toplantıda konuşan Millî Eğitim Bakanımız Mahmut Özer, meslek liselerinin katsayı sorunu yaşadığı dönemde toplumdaki itibarının altüst olduğunu söyledi. Bakanımız Özer, bu nedenle akademik başarılı öğrencilerin meslek liselerini tercih etmediğini, bu hasarın onarılması için Bakanlığın son 10 yılın üzerinde çalışmalar yaptığını belirtti.

Meslek liselerinde, Türkiye'nin ekonomik kalkınmasında istenilen noktaya ulaşılabilmesi için ihtiyaç duyduğu insan kaynağına sektörün talepleri doğrultusunda ulaşmak için gece gündüz çalışacaklarını kaydeden Bakanımız Özer, şöyle devam etti: "Pazartesi günü Kültür ve Turizm Bakanımızla birlikte İstanbul'daki tüm otellerin insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için Mesleki Eğitim Merkezlerini otellere kurma kararı aldık. 2022 yılında İstanbul'daki tüm mesleki eğitimi artık istihdam öncelikli, müfredatı sektörle birlikte önceleyen, meslek öğretmenlerimizin iş başında mesleki gelişimi birlikte dizayn ettiğimiz ama en önemlisi istihdamda öncelik sağladığımız bir eğitim türüne dönüştüreceğiz. Hep birlikte katsayı uygulamasının atığı olan 'Aradığım elemanı bulamıyorum' retoriğini çöpe atacağız. Artık iş gücü piyasasının talep ettiği elemanları gerek eğitimlerle gerek kısa kurslarla hızlı bir şekilde karşılamak için her zaman hizmetinizde olacağız."

Millî Eğitim Bakanlığı olarak yeni dönemde fırsat eşitliğini önemsediklerinin altını çizen Bakanımız Özer, okul öncesinden özel eğitime, ortaöğretimden yükseköğretime kadar ciddi okullaşma oranı olduğunu, binaların yapıldığını ve öğretmen sayılarının arttığını söyledi.

Okullaşma Oranları Artıyor

Bakanımız Özer, 2000'li yıllarda ortaöğretimdeki okullaşma oranı yüzde 44 iken, günümüzde yüzde 88'e ulaştığını aktararak, bu yatırımların kalite odaklı yapıldığını ifade etti.

Türkiye'de 3-4 ve 5 yaş gruplarındaki okullaşma oranlarının artırılması yönünde hedefleri olduğuna dikkati çeken Bakanımız Özer, "2022 yılındaki hedefimiz, yüzde 14 olan 3 yaştaki okullaşma oranını yüzde 50'ye ulaştırmak, 4 yaştaki yüzde 58 okullaşma oranını yüzde 70'e ulaştırmak, 5 yaştaki yüzde 78 olan okullaşma oranını 2022 yılı sonunda yüzde 100'e ulaştırmak. İstanbul'daki hedefi güncelleyelim, 500 olmasın 1000 okulun olsun. İstanbul'un tüm ilçelerine anaokullarını yapalım." diye konuştu.

Valimiz Ali Yerlikaya ise konuşmasında, okul yaptırmak için arsa bulma konusunda ilçe ilçe gezip araştırdıklarını, belediye başkanlarının kapısını çaldıklarını söyledi.

Neticede 115 arsa bulduklarını ve bu arsalar üzerinde 142 okul ve 11 yurt yapımı için proje hazırladıklarını ifade eden Yerlikaya, bunun şu an toplam ihtiyacın yüzde 50'si olduğunu kaydetti.

Eğitim, Üretim ve İstihdam

Valimiz Yerlikaya, "500 anaokulu yapmak istiyoruz. Bu noktada İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası başkanlarımızla beraber biz kapı kapı gezeceğiz. Meramımızı en güzel şekilde anlatacağız. Üretimden önce eğitim ve istihdamla ilgili 236 mesleki teknik Anadolu lisemizden 92'sinde İstanbul tarih yazıyor. Artık 255 bin mesleki teknik Anadolu lisesinde okuyan gençlerimiz, Sanayi Odamız ve Ticaret Odamız bizim yanımızda. Hangi ustanın, hangi işletmenin yanında kalfa olacak, ahilik ne demek yani gerçek hayatı, para kazanmanın adabını öğrenmeyle ilgili sizler elinizi taşın altına koymuşsunuz." ifadelerini kullandı.

2023 yılının sonunda hedeflerinden birinin de dayanıklı okullar inşa etmek olduğunu vurgulayan Yerlikaya, 1999 öncesi inşa edilen okulların hepsini 9,0 şiddetindeki bir depreme dayanıklı hale getirdiklerini söyledi.

Valimiz Yerlikaya, sözlerini şöyle tamamladı: "Eğitimde ve üretimde iyi gidiyoruz ama istihdamla ilgili de Sayın Bakanımıza bir söz verdik. İstihdamla ilgili İstanbul'da bir meşale yakmak istiyoruz. Haydarpaşa'da bu yıl 445 genç mezun olacak. Orada şöyle bir fidan dikiyoruz. Staj yaptıkları işletmelerde, staj yaptıklarınızı beğeniyorsanız, hadi şöyle bir ilk yapalım Haziran'ın 15'inde mezun olacaklar, 15 gün tatil, 1 Temmuz'da iş başı. Biz fabrikamızda nasıl yiğit bulmak istiyorsak, o yiğidin yetişmesiyle ilgili, 12'nci sınıftan değil 9'uncu sınıftan başlayacağız. Bu yıl, 2022 yılında mesleki teknik Anadolu lisesinden mezun ve staj yapan çocuklarımıza alıcı gözüyle, sizin yanınızda işe girecek gözüyle bakın."

İstanbul'a Vefa Borcu

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, eğitimin olduğu her yerde İstanbul Ticaret Odası olarak her zaman bulunacaklarını ve tüm güçleriyle destek olacaklarını belirterek, yeni anaokulları inşa edilmesi projesini, iş dünyasının içinden çıktığı topluma ve İstanbul'a karşı vefa borcunu ödeyeceği bir fırsat olarak gördüklerini söyledi.

Avdagiç, "Her anaokulu, anavatanın gücüne güç katacak çocuklarımızın eğitim hayatına ilk adımı attıkları mekânlar olacaktır. İstanbul Ticaret Odası olarak biz bu kampanyaya büyük ehemmiyet veriyor, 640 bin üyemizi çocuklarımız için anaokulları yapmaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Okul Öncesi Eğitimi Yaygınlaştırmak

 

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan da kaliteli bir okul öncesi eğitimin, çocukların gelecekteki başarısını sağlamak için yapılabilecek en iyi yatırımlardan biri olduğunu kaydetti.

Bahçıvan, "Okul öncesi eğitim, ilk ve orta eğitimin, mesleki eğitimin ve üniversite eğitiminin istenen başarıya ulaşabilmesi için hayati önem taşımakta ve aslında tüm bu eğitimlerin temelini oluşturmaktadır. İş dünyasının katkıları ile İstanbul'da 500 adet yeni anaokulu kurulması amaçlanıyor. Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve derslik ihtiyacını karşılamak için yeni anaokulu yapılması aşamasında bizler de sanayiciler olarak katkılarımızla, desteğimizle Bakanlığımızın yanında olduğumuzu güçlü bir şekilde göstermeliyiz." diye konuştu.

 18-11-202118-11-202118-11-202118-11-202118-11-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.