İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇATALCA DOĞA VE FEN OKULU

İstanbul'un ilk açık hava okulu Çatalca Doğa ve Fen Okulu açıldı.
ÇATALCA DOĞA VE FEN OKULU

Öğretmenlerimizle birlikte çocuklarımızı doğaya taşımak, bir taraftan onların doğaya ilişkin farkındalıklarını artırmak öbür taraftan da bunu bir fiziksel etkinlik ama aynı zamanda onların daha sağlıklı bireyler şeklinde yetişmesi için bir fırsat olarak görmek gerekiyor.

Eğitimi, öğretimin sınırlarının dışında yaşamın içerisinde yeniden tarif etmek için çaba harcayan Millî Eğitim Bakanlığımızın Doğa ve Fen Okulları Projesi,  disiplinlerarası yaklaşımla okul dışı öğrenme ortamlarında doğa temelli bilgi ve becerilerin artırılması, çocukların ekolojik okuryazarlık kazanması, sürdürülebilir bir yaşam için doğanın önemini hisseden nesillerin yetişmesi amacıyla hayata geçirildi.

Çocuklarda soyut düşünme, yön bulma, analitik düşünme, problem çözme becerileri gibi temel becerileri geliştirme açısından önem taşıyan okulların ilimizdeki ilk örneği Çatalca'da açıldı.

Okulun açılışına Çatalca Kaymakamı Sayın Erdoğan Turan Ermiş, Çatalça İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Tayfun Özyolcu, Belediye Başkan Yardımcısı Sayın İkram Kaya, İstanbul Öğretmen Akademileri koordinatörleri, okul müdürleri, Çatalca Doğa ve Fen Okulu ilçe koordinatörleri katıldı

Çatalca Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş ilk kez böyle bir açık hava okulunu açtıklarını, çocukların toprağa ve doğaya dokunarak öğrenmesinin çok önemli olduğunu dile getirdi. İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Tayfun Özyolcu ise İstanbul'un ilk açık hava okulunu Çatalca'da açmanın verdiği mutluluğu vurgulayarak okulun kapılarının tüm İstanbul okullarına açık olduğunu belirtti.

Çocukların Doğa ve Fen Okulunda yaptığı çalışmalar, törene katılanlar tarafından ilgi ile izlendi. Çocuklarsa "Burası en güzel okul!" diyerek sevinçlerini paylaştılar.

08-11-202108-11-202108-11-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.