İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AHMET KELEŞOĞLU FEN LİSESİ

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Ataşehir'deki Ahmet Keleşoğlu Fen Lisesi'nin temel atma törenine katıldı.
AHMET KELEŞOĞLU FEN LİSESİ

Kurulduğundan bu yana eğitim ve kültürel yapılara ilişkin hayır işleri gerçekleştiren Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Vakfı, İstanbul'a yeni bir Fen Lisesi kazandırmak üzere harekete geçti. Vakfın  inşa edeceği Ahmet Keleşoğlu Fen Lisesinde; 32 derslik, laboratuvar, 500 kişilik çok amaçlı konferans salonu, dijital kitapların yer alacağı kütüphane, yüzme havuzu, spor salonu ve sanat atölyesinin yanı sıra 100 kişilik kız ve 100 kişilik erkek öğrenci yurdu da bulunacak.  İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile imzalanan protokol doğrultusunda lisenin inşaatı Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Vakfı tarafından tamamlanacak, ardından okul Millî Eğitim Bakanlığımıza devredilecek.

Okulları Yüz Yüze Açık Tutmak

Tam teşekküllü bir fen lisesi kompleksi olarak faaliyete geçmesi hedeflenen okulun temeli, bugün Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, Vali Yardımcımız Sayın Hasan Hüseyin Can, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sonay Gürgen, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Mehmet Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Ahmet Tokyürek ve Hulki Yücel'in katılımıyla atıldı.

Emlak Konut Ortaokul öğrencileri tarafından çiçeklerle karşılanan Millî Eğitim Bakanımız Mahmut Özer, çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirerek, sohbet etti. Ahmet Nezahat Keleşoğlu Vakfının Türkiye'nin her yerinde yaptığı eğitimle ilgili yatırımlar, öğrencilere sağladıkları burslar, kütüphaneler ile okulların çok değerli olduğunu dile getiren Özer, 6 Eylül'den itibaren 81 ilde yüz yüze eğitime geçildiğini söyledi.

Bakanımız Özer, tüm kademelerde haftada 5 gün eğitime devam edildiğini kaydederek, şöyle devam etti: "Bugün itibarıyla 1 doz aşısını olmuş olan öğretmenimiz yüzde 93, 2. doz aşısını olmuş öğretmen oranımız ise yüzde 87. Aşı olmamış ama bağışıklık kazanmış ve antikor oluşturmuş olan öğretmen oranımız ise yüzde 5. Eğitim sistemimizdeki 1.2 milyon öğretmenimizin yüzde 92'si ya en az 2 doz aşı olmuştur veyahut da antikor oluşturmuştur. Şu anda okulları yüz yüze açık tutmadaki en büyük avantajımız toplumun çok üzerinde aşılanma oranına sahip olan öğretmenlerimizin bu durumudur."

Çok Ciddi Yatırımlar

Öğrencilerin, okulların açılmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Bakanımız Özer, tüm önlemler alınarak yüz yüze eğitime devam etme kararlılığı içerisinde olduklarını bildirdi. Bakanımız Özer, okul öncesinden ilkokula, ortaöğretimden yükseköğretime kadar eğitimin tüm kademelerinde çok ciddi yatırımlar yapıldığını, 2022 yılı bütçesinde en büyük payın yine Millî Eğitim Bakanlığına verildiğini ifade ederek "Bu yatırımlarla tüm eğitim seviyelerindeki okullarımızdaki okullaşma oranları OECD ülkelerinin ortalamalarına yaklaşmaya başladı. 2000'li yıllarda ortaöğretimde okullaşma oranı yüzde 44 iken şu an itibariyle ortaöğretimdeki okullaşma oranımız yüzde 88'lere ulaştı. Aynı zamanda derslik başına düşen öğrenci sayısı veya öğretmen başına düşen öğrenci sayısını OECD ortalamasına yaklaştırmak için ciddi öğretmen alımı yapıldı bu dönem içerisinde. 2000'li yıllarda 500 bin öğretmen varken eğitim sistemi içerisinde bugün itibariyle 1,2 milyon öğretmen var. Şu andaki eğitim sistemimizin içerisindeki öğretmenlerimizin yüzde 73'ü yaklaşık son 20 yıl içerisinde eğitim sistemine dâhil oldular."

İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya ise temeli atılan okulda yüzme havuzu, kapalı spor salonu ve öğrenci yurtları gibi alanların da olacağını söyledi. Okullar yapmaya devam ettiklerini kaydeden Yerlikaya, "Sayın Bakanımızdan onay aldık, 38 okulumuzda ihaleleri yapılan, çıkılanlar var, toplam 38. Dün de 67 okulun ihale onayını yine Bakanlığımıza arz eyledik, 48'ini de Kasım'ın 25'inde göndereceğiz. Sevincimiz anlatılmaz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Millî Eğitim Bakanımızın destekleriyle İstanbul'da gerçekten çok büyük gayretler gösteriyoruz." dedi.

Modern ve Fonksiyonel Yapı

Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Sonay Gürgen, vakıf olarak ilkokullardan ortaokullara, liselerden üniversite binalarına, kütüphanelerden spor salonlarına, kültür merkezlerinden müzelere dek pek çok hayır işiyle Türkiye'nin geleceğine katkıda bulunduklarını söyledi. Gürgen, "Ahmet Keleşoğlu Fen Lisesi, modern ve fonksiyonel yapısıyla eğitim bağışlarımız arasında özel bir yere sahip olacak. Donatılarıyla eğitim dünyamıza örnek oluşturacağını umuyor, mutlu ve geleceğimizi şekillendirecek öğrencilerin yetişmesine vesile olacağına inanıyorum." diye konuştu.

03-11-202103-11-202103-11-202103-11-202103-11-202103-11-202103-11-202103-11-202103-11-202103-11-202103-11-202103-11-2021

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.