İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CRAFT İSTANBUL EL SANATLARI FUARI

Beylerbeyi Sabancı ve Beyoğlu Refia Övüç olgunlaşma enstitüleri ülkelerin geleneksel ve/veya çağdaş el sanatlarını tanıtmayı amaçlayan CRAFT İstanbul El Sanatları Fuarına katıldı.
CRAFT İSTANBUL EL SANATLARI FUARI

Kültür odaklı el sanatları, insanların ve ülkelerin geleneklerine, inançlarına, beğenilerine, tarihî, sosyal ve ekonomik durumlarına göre değişiklikler gösterir. Bu özellikler nedeniyle, tarih boyunca farklı toplumlarda değişik el sanatları doğmuş ve gelişmiştir.  Günümüzde müzelerde sergilenen pek çok eser geçmişten bugüne taşınmış, el işçiliği ile üretilmiş çok değerli örneklerdir.

Kültür Odaklı Emek-Yoğun Sanatlar

Zaman içinde ihtiyaca göre değişiklikler gösteren el sanatları, işlevleri, malzemeleri, üretim teknikleri, biçimleri, renk ve desen özellikleri bakımından önemli dahası özgündür. El sanatlarının malzeme, form, motif, desen, renk ve teknik bilgileri her toplumda kuşaktan kuşağa aktarılır.

Kimi zaman temel karakteristiğini pek koruyamasa da bu emek-yoğun sanatlar, üretenler ve ait oldukları toplumlar için ekonomik bir değere sahiptir. İstihdamda önemli bir yeri vardır ve kadın işgücünün de aktif olabildiği bir alandır. El sanatları, geleneksel üretimde malzemesini genellikle yakın doğal çevreden sağlayan "çevre duyarlı" bir uğraş alanıdır. Turizm gelirini oluşturan mal ve hizmetlerin de en önemlilerinden biridir el üretimi turistik hediyelik eşyalar. Toplumların tarihini, sosyo-ekonomik yapısını, ihtiyaçlarını, kültürünü, insanının hünerlerini, beğenilerini somut olarak örnekleyen el sanatları, tanıtım aracı olarak da önemli bir işleve sahiptir.

Olgunlaşma Enstitüleri

Ülkelerin geleneksel ve/veya çağdaş el sanatlarını tanıtma; üreticilerine yeni pazar kanalları kazandırma; tüketicilerine doğru ve kaliteli hediyelik eşya sunmayı amaçlayan CRAFT İstanbul El Sanatları Fuarı 6-10 Ekim 2021 tarihleri arasında Yenikapı'daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezinde düzenlendi.

Fuarda 130 katılımcı, 400'ün üzerinde el sanatları sanatçısı yer aldı.  Fuara katılan kalkınma ajansları, ticaret odaları, belediyeler, üniversiteler, olgunlaşma enstitüleri, 10'un üzerindeki ülke, müzeler, vakıflar, dernekler ve kooperatifler fuar süresince atölye etkinlikleri düzenlediler, konferanslar verdiler.

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüze bağlı 24 olgunlaşma enstitüsünün katıldığı fuarda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzü Beylerbeyi Sabancı ve Beyoğlu Refia Övüç olgunlaşma enstitüleri temsil etti.

12-10-202112-10-202112-10-202112-10-202112-10-202112-10-202112-10-202112-10-202112-10-202112-10-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.