İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 EYLÜL DÜNYA İŞARET DİLLERİ GÜNÜ

Biz Birbirimizi Tamamlıyoruz Projesi kapsamında 23 Eylül Dünya İşaret Dilleri Günü'nde kurumumuzda etkinlikler düzenlendi.
23 EYLÜL DÜNYA İŞARET DİLLERİ GÜNÜ

Biz Birbirimizi Tamamlıyoruz Projesi eğitim düzeylerindeki öğrencilerin özel gereksinimli öğrenciler ve eğitimleri ile ilgili bilgi ve farkındalığın sağlanması, engelli bireylerin toplumdaki algılarının olumlu yönde değişmesini amaçlıyor.

Bunun yanında özel gereksinimler hakkında toplumun farkındalık ve bilgi düzeyini arttırmayı, özel gereksinimli bireylerin kendilerini ifade edebilecekleri sosyal ortamlar oluşturmayı, bu bireylerin ihtiyaç ve istekleri ile ilgili bilinç düzeyini arttırmayı, akran eğitimini desteklemeyi, özel gereksinimli bireylerin özgüvenleriyle diğer bireylerin sorumluluk duygusunu geliştirmeyi, öğrencilerin yeteneklerini desteklemeyi özel gereksinimli bireylerin velilerini bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Biz Birbirimizi Tamamlıyoruz Projesi kapsamında 23 Eylül Dünya İşaret Dilleri Günü'ndekurumumuzda etkinlikler düzenlendi. Mimar Sinan İşitme Engelliler Okulumuzdan öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün birimlerini ziyaret ettiler. Öğrencilerimiz sorumlulara işaret dili ile isteklerini dile getirdiler. Böylece işaret dilinin öneminin farkına varıldı.

İşaret dilleri, konuşulan dillerden yapısal olarak farklı, doğal dil özelliği gösteriyor. Ayrıca, uluslararası toplantılarda işitme engelli kişiler tarafından kullanılan bir de uluslararası işaret dili bulunuyor. Bu dil, doğal işaret dilleri kadar karmaşık olmayan ve sınırlı bir sözlüğe sahip olan karma-işaret dili yapısına sahip.

Dil aynı zamanda seyahat eden işitme engelliler tarafından başka dil konuşan işitme engellilerle iletişim kurmalarını sağlıyor. Öğrencilerimizle iletişim kurmak, birbirimizi anlamak ve paylaşmak çerçevesinde kurumumuzda işaret dili kursu düzenlenecek.

 

11-10-202111-10-202111-10-202111-10-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.