İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DOWN SENDROMU FARKINDALIĞI

İstanbul Öğretmen Akademileri farkındalık çalışmaları kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.
DOWN SENDROMU FARKINDALIĞI

Zihinsel özel gereksinime, motor ve dil gelişiminde gecikmelere sebep olan downsendromu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması nedeniyle ortaya çıkan bir durum. Ömür boyu süren eğitimlerle down sendromlu bireylerin akranları ile aynı sınıflarda okuyabildiğini, çalışma hayatına katılabildiğinin farkındayız.

Ekim ayında down sendromu farkındalığı kapsamında bir dizi etkinlik yapılıyor. Ayrıca kaynaştırma ve bütünleştirme ortamlarına dikkat çekiliyor.  Zira öğrencilerin sosyal etkinlikler ile sosyal becerilerini desteklemek önem arz ediyor. Ekim ayı aynı zamanda serebralpalsi ve disleksiye de dikkat çekilen ve farkındalık oluşturulan önemli aylardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda ay boyunca çeşitli etkinlikler yapılacak.

Anlatmanın en temelde bir bağ kurma, bir beraber olma imkânı sunmasından dolayı çoğu zaman yazılı metinde olmayan bir güç taşıdığı biliniyor. Özel Eğitim Akademisi ve Doğa Fen Akademisi iş birliği ile Ekim ayı down sendromu farkındalıkları kapsamında Silivri Masal Evinde özel gereksinimli öğrenciler ile masal okuma etkinliği yapıldı. Hayal ülkesine kanatlandıran masallarınanlatılmasından ardından müzik aletleriyle tutulan ritimler ise etkinliğe ayrı bir güzellik kattı.

Hayal gücünün bilgi kadar hatta ondan daha değerli olduğunu belirgin kılan masallardan sonra özel gereksinimli öğrenciler ile birlikte kozalak, yaprak, ağaç dalları toplanarak çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Kozalaklar ile hayal güçlerini gösteren öğrenciler bahçelik alanda resimler oluşturdu. Doğa fen etkinlikler sırasında ağaçlar incelenerek sohbetler edildi.

11-10-202111-10-202111-10-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.