İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE-AZERBAYCAN MESLEKİ EĞİTİM KURUMLARI YÖNETİCİ EĞİTİM PROGRAMI

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki mesleki eğitim iş birliği protokolü kapsamındaki mesleki eğitim kurumları yönetici eğitim programı bugün başladı.
TÜRKİYE-AZERBAYCAN MESLEKİ EĞİTİM KURUMLARI YÖNETİCİ EĞİTİM PROGRAMI

Türkiye ile kardeş Azerbaycan arasında imzalanan mesleki eğitim alanındaki iş birliği protokolü kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Öğretmen Akademileri Yönetici Akademisi koordinatörlüğünde bir eğitim programı düzenleniyor.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Mesleki Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından Azerbaycan eğitim yöneticilerine yönelik düzenlenen programda akademik eğitimlerin yanında AR-GE merkezi niteliğindeki meslek liseleri ziyaret edilecek. Böylece eğitim, üretim ve istihdam döngüsünün kalbinde yer alan atölyeler ve işleyişi hakkında bilgi verilecek.

Etiler Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelindeki açılış programına Azerbaycan Başkonsolosu Sayın Nermine Mustafayeva, Azerbaycan Eğitim Müşaviri Sayın Prof. Dr. Necibe Necibova, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Beşiktaş Kaymakamı Sayın Önder Bakan, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcılarımız Sayın Mehmet Nezir Eryarsoy ile Sayın Zekine Dayıoğlu, ilçe millî eğitim müdürlerimiz, eğitim yöneticileri, İstanbul Öğretmen Akademileri koordinatörleri ve öğretmenler katıldı.

Eğitim, Üretim, İstihdam Döngüsü ve Tecrübe Paylaşımı

Mesleki eğitimde kardeş Azerbaycan'la iş birliği içinde olmanın önemini vurgulayan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, eğitim programının açılışındaki konuşmasında mesleki eğitimde son yıllarda ciddi adımlar atıldığını kaydetti. Sektörle iş birliğini öne çıkarmak gerektiğini belirten Yazıcı, Türkiye ile kardeş Azerbaycan arasındaki mesleki eğitim iş birliği protokolü kapsamındaki mesleki eğitim kurumları yönetici eğitim programının yeni ufuklar açacağını kaydetti.

Meslek okulları ile sektörün ihtiyaç duyduğu insan kaynağını sektörle beraber yetiştirmenin gerekliliğini hatırlatan Yazıcı, "Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi doğrultusunda mesleki eğitimdeki iş birliği anlayışı bakımından çok önemli adımlar attı. Sektörün ihtiyaç duyduğu insan kaynağını sektörle birlikte yetiştirme yaklaşımı benimsendi. Eğitim, üretim ve istihdam döngüsü çerçevesinde mesleki eğitim bambaşka bir boyut kazandı. Meslek okullarına yapılan yatırımlar sayesinde okullarımız üretim merkezine dönüştü. Küresel salgın sürecindeki maske üretimi bunun bir örneği olarak anılabilir. Eğitim programımız mesleki eğitimin ülkemizdeki gelişiminin satırbaşlarını, okullarımızda kurduğumuz döngüyü sizlere tanıtırken aynı zamanda sizlerin tecrübelerinden, birikiminizden ve okul kültürünüzden yararlanacağız. Böylece iş birliğimizi çok daha ileri noktalara taşıyabileceğiz." şeklinde konuştu.

Yazıcı, kardeş Azerbaycan'la karşılıklı öğrenmelere imkân tanıyan protokol sayesinde yenilikçi ürünlerin geliştirilebileceğini kaydetti. Eğitim yöneticilerine yönelik programdan çok iyi neticeler elde edileceğini ifade eden Yazıcı, eğitim programına emek veren, çaba harcayan herkese teşekkür etti.

Eğitim İlişkileri ve Kültürel Münasebetler

Eğitim tecrübesinden yararlanmanın önemine değinen Azerbaycan Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Necibe Necibova, birlikte öğrenmeye katkı sunan eğitim programında emeği geçen herkese teşekkür etti. İki ülke arasındaki kadim dostluğa dikkat çeken Necibova, iki ülke arasındaki dayanışmanın temelinde halkların birbirini kucaklamasının yattığını belirtti.

Eğitim ilişkileri çerçevesindeki birlikteliğe vurgu yapan Necibova, kültürel münasebetleri mümkün kılan ortak aydınları hatırlattı. Necibova, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki çok yönlü iş birliğinin önemli bir ayağını oluşturan eğitim alanında bilhassa mesleki eğitim tecrübesinden yararlanmak istediklerini ifade etti. İki haftalık eğitimin bilgi ve deneyim aktarımı sağlayacağını belirten Necibova, eğitim iş birliğinin artarak devam edeceğini kaydetti.

Beşiktaş Kaymakamı Önder Bakan ise, iki ülke arasındaki birlikteliğin kardeşlik ve aile temeline dayanmasının mesleki eğitimdeki iş birliğini kolaylaştıracağını dile getirdi. Savunma, teknik ve sanayi alanlarındaki iş birliklerini hatırlatan Bakan, eğitimin istihdamı artırıcı, yerel dinamikleri güçlendirici bir fonksiyon üstleneceğini belirtti.   

Türkiye Tecrübesi ve AR-GE Merkezleri

Mesleki eğitim kurumları yönetici eğitim programında modern mesleki eğitim kurumunun yönetimi; takımda etkili çalışmanın organize edilmesi ve liderlik; çalışanların değerlendirilmesi ve isteklendirme araçları, paydaşlarla -işverenlerle etkin iş birliği,  mezunlar için istihdam ve işgücü piyasasına erişim, usta-çırak ile birlikte öğrenme sisteminin başarılı organizasyon formları, mesleki faaliyetlerin organizasyonu için araçlar, olumlu bir imaj oluşumu araçları,  öğrenci ve velilerle iş birliği sağlanması, işletmelerin üretiminde ve hizmetinde Türkiye tecrübesi konuları yer alıyor.

Millî Eğitim Bakanlığımızın üretim kapasitesini güçlendirmek ve sürdürülebilir kılmak için hayata geçirdiği AR-GE merkezleri de Türkiye tecrübesi bağlamında eğitim programının önemli bir ayağını oluşturuyor.

Ülkemizin öncelikli alanlarında üretim ve inovasyon kültürünün yaygınlaşması rolünü yerine getiren  Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Beşiktaş İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Beşiktaş Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Küçükçekmece TASEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Küçükçekmece Dr. Oktay Duran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Pendik Kurtköy Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi başta olmak üzere toplam 17 AR-GE okul ziyareti eğitim programına dâhil edildi.  Beşiktaş Etiler Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinde bugün başlayan yönetici eğitimi 17 Ekim 2021 tarihine kadar sürecek.

04-10-202104-10-202104-10-202104-10-202104-10-202104-10-202104-10-202104-10-202104-10-202104-10-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.