İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL HAZIRBULUNUŞLUK UYGULAMASI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezimiz tarafından İstanbul genelindeki hazırbulunuşluk uygulamasına 940 bin öğrencimiz katıldı.
İSTANBUL HAZIRBULUNUŞLUK UYGULAMASI

Öğrenme süreci için son derece önemli olan hazırbulunuşluk,  eğitim sisteminin önemli bir girdisidir. Eğitimde kalıcı değişikliklerin meydana gelebilmesi, öğrencinin hazırbulunuşluk seviyesine bağlıdır. Bu sebeple, öğrencinin yeni beceriler kazanması için ön gereklilik niteliğindeki bilişsel, duyuşsal ve hareket odaklı davranışlara sahip olması gerekir.

Öğrenme yaşantılarının öğrencilerin düzeyine uygunluğu, kalıcı ve etkin öğrenme açısından hayli önemli. İşte tam bu noktada kalıcı ve etkin öğrenmeyi mümkün kılmak için öğrencinin hazırbulunuşluk düzeyinin tespit edilmesi gerekiyor. Bunu sağlama araçlarından biri de her bir dersin kazanımları doğrultusunda yapılan hazırbulunuşluk uygulamasıdır.

945 Bin Öğrencimiz Katıldı

Bu çerçevede İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezimiz tarafından İstanbul genelinde hazırbulunuşluk uygulaması yapıldı.  11 - 12 Eylül 2021 tarihlerinde 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda Türkçe, Fen Bilimleri ve Matematik kazanımları üzerinden uygulama yapıldı. Uygulama ile 4. sınıflarda 140 bin, 5. sınıflarda 105 bin, 6. sınıflarda 115 bin, 7. sınıflarda 105 bin, 8. sınıflarda 100 bin öğrenciye ulaşıldı.

18-19 Eylül 2021 tarihlerinde 9, 10, 11 ve 12. Sınıflarda ise Türk Dili ve Edebiyatı (Türkçe), Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinden her ders için 15 soruluk hazırbulunuşluk uygulaması Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden gerçekleştirildi. 9. sınıflarda 90 bin, 10. sınıflarda 125 bin, 11. sınıflarda 95 bin, 12. sınıflarda 70 bin öğrenciye ulaşıldı. 8. ve 12. Sınıf öğrencilerimiz için ayrıca 25-26 Eylül 2021 tarihlerinde Destekleme ve Yetiştirme kursları hazırbulunuşluk uygulaması da yapıldı. Belirlenen tarihlerde çevrim içi uygulamaya katılmayan öğrenciler okul idaresi tarafından tespit edildi, daha sonra okul idaresi, odmplatform.meb.gov.tr   adresinde yayımlanan telafi uygulamalarını indirerek katılmayan öğrencilere yüz yüze uyguladı. Gerek Eğitim Bilişim Ağı (EBA) gerekse yüz yüze uygulamadan elde edilen veriler ilgili zümre öğretmenleri ile paylaşıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, öğrenme yaşantılarının öğrencilerin düzeyine uygun olması, kalıcı ve etkin bir öğrenmenin sağlanması açısından gerekli olduğunu hatırlattı. Kalıcı ve etkin öğrenmenin sağlanması için ön şart niteliğindeki öğrenmelerin tespit edilmesine dikkat çeken Yazıcı, "Öğrenme-öğretme sisteminin önemli bir girdisi olan hazırbulunuşluk uygulaması, 2023 Eğitim Vizyonunda da belirtildiği gibi süreç ve sonuç odaklı bütünleşik bir ölçme değerlendirme yaklaşımının oluşmasına katkı sunuyor.  İlimizdeki hazırbulunuşluk uygulaması ile eksik öğrenmeleri tespit etmeyi ve gerekli tedbirleri alarak öğrencilerimizin özgüvenlerinin arttırılmasını amaçladık." ifadelerini kullandı.

Sağlıklı Planlama

Uygulama ile öğretmenlerimizin eğitim sürecini sağlıklı planlamalarını kolaylaştıran veriler ve geri bildirimlerin sağlandığını  belirten Yazıcı, "Bu sayede öğrenmelerin sağlamlaşacağını ve öğrencilerimizin hazırbulunuşluk seviyesinin yeterli hâle geleceğini düşünüyoruz. Değişimleri izleme fırsatı sunan hazırbulunuşluk uygulamasının eğitim hayatını doğrudan etkileyen salgın sürecinde her zamankinden daha fazla önemsendiğini biliyoruz. Bu bakımdan çocuklarımızın eğitim sisteminden en yüksek yararı sağlamasına çok farklı boyutlarda katkı sunan uygula sürecine katkı sunan velilerimize teşekkür ediyorum. Zaten velilerimizin uygulamanın yapılacağı gün öğrencilerimize en uygun ortamı oluşturacaklarına inancımız tamdı. Ayrıca uygulamanın en iyi şekilde yapılması için çaba harcayan herkese teşekkür ederim." şeklinde konuştu.

Soru Bazlı Sonuç Analizleri

Hazırbulunuşluk uygulaması, eğitimin tüm paydaşları açısından ihtiyaç duyulan birçok alanda güçlendirme işlevini yerine getirecek olması bakımından çok belirleyici.

Hazırbulunuşluk uygulaması sonucu ortaya çıkan veriler sonuçların açıklanması ile eş zamanlı bir şekilde öğretmenlerimizle paylaşıldı. Uygulama tümüyle sona erdikten sonra, EBA üzerinden alınan soru bazlı sonuç analizleri ilgili ders öğretmenlerine ulaştırıldı.

Uygulama sonuçlarıyla öğretmenlerin eğitim sürecini sağlıklı planlamalarını kolaylaştıran veriler elde edildi. Her öğretmenimiz kazanımları için gerekli öğrenme düzeylerini öğrenci, veli ve altyapı değişkenlerini dikkate alarak belirleyebildi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.