İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ERENKÖY KIZ LİSESİ AÇILIŞI

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından depreme karşı yenilenen Erenköy Kız Lisesinin açılış törenine katıldı.
ERENKÖY KIZ LİSESİ AÇILIŞI

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından depreme karşı yenilenen Erenköy Kız Lisesi'nin açılışı törenine katıldı. Törene İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı'nın yanı sıra yöneticiler, öğrenci, öğretmen ve velilerimiz katıldı

Bakanımız Mahmut Özer, 110 yıllık kadim bir okulda bulunmaktan hem mutluluk hem de heyecan duyduğunu dile getirdi. Bu okulda, Türkiye Cumhuriyeti'nin bugünlere gelmesinde çok sayıda insanın yetiştiğini, devletin ve toplumun çok farklı yerlerinde görev aldıklarını belirten Bakanımız Özer, bu okulda okuyup yaşananlara minnetlerini sunarken, vefat etmiş olanları da rahmetle andı. Dünyanın 2020 Mart ayında hiç hazırlık yapmadığı bir sürece girdiğini hatırlatan Bakanımız Özer, hayatın normal akışından sapmaya başladığını, bu süreçten en fazla eğitim sektörünün etkilendiğini ama Millî Eğitim Bakanlığının hızlı bir şekilde geliştirdiği dijital platformlarla öğrencisinin ve öğretmenin yanında olmaya devam ettiğini söyledi.

Bakanımız Özer, "Uzaktan eğitim sanki çok kolay bir eğitimmiş gibi toplumda bir algı oluştu. Öğretmenlerimiz okula gitmek istemiyor sanki. Rahat şekilde dersler yapılıyor ama çileyi çekenler bilir. 40 dakikalık ders için verilen emekler, o dijital materyallerin üretilmesi, öğrencilerle sanal ortamda buluşulması o kadar kolay bir şey değil. Tüm öğretmenlerimizi bu süreçteki fedakârlıklarından dolayı tebrik ediyorum." dedi.

Aşı, Temizlik, Maske ve Mesafe

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katkıları ve sürece desteklerinden dolayı Türkiye'de aşıya erişimde hızlı bir sürecin yaşandığını belirten Bakanımız Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çözümün aşı olduğu ve aynı zamanda temizlik, maske ve mesafe olduğu bir ortamda artık eğitimin yüz yüze olmasına tahammül edebilmemiz mümkündür. Artık okulları kapatabilme lüksümüz asla bulunmamaktadır. 1,5 yıllık süreç içinde ne kadar dijital platformlardan destek verilirse verilsin, yüz yüze eğitimin yerine hiçbir dijital platform ikame edilemez. Çünkü okullarımız sadece öğrenmenin olduğu mekânlar değildir. Sağlık Bakanlığımız ile yürüttüğümüz koordinasyon çerçevesinde 3. haftaya girdik ve geçmişte olduğu gibi il ve ilçe bazlı okul sistematiğinde bir kapatma yok. Vaka bazlı ve sınıf bazlı."

Toplumda herkesin gözünün okullarda olduğunu dile getiren Bakanımız Özer, "Okullardan beklentiler o kadar yüksek ki 18 milyona yakın öğrencimiz, 1.2 milyon öğretmenimiz, 150 bine yakın idari personelimiz, bir o kadar servis şoförümüzün birlikte olduğu 20 milyonluk kitle, ders saatlerinin dışında evlerine gidiyor. Veliler sürekli mobil hâldeler, dolayısıyla okullarımızı açık tutabilmemiz için toplumun tüm kesiminin sağlık kurallarına riayet etmesi gerekiyor." dedi.

Okulların açık kalmasının millî güvenlik meselesi olduğunu vurgulayan Bakanımız Özer, "Dünya artık, PISA'daki OECD'nin yaptığı araştırmalarındaki puan artışının, kaç trilyon dolarlık gayrisafi millî hasılada artışını hesaplıyor. O zaman Kovid'ten dolayı uzaktan eğitimin öğrenme kayıplarının getirdiği mutlaka bir maliyet de var. Onun için millî güvenlik meselesi. Genç insanların sağlıklı şekilde büyümesi millî güvenlik meselesi." değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Eğitimin Başkenti

İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya da Kovid'teki o uzaktan eğitim dönemlerine, yöntemlerine dönmemek için büyük hazırlıklar yaptıklarını söyledi. İstanbul'un eğitimin de başkenti olduğunu ifade eden Yerlikaya, kentte 60 üniversitede 1 milyon 289 bin üniversite öğrencisinin, 6 bin 748 okulun, 102 bin 481 derslik, 2 milyon 761 bin 165 öğrenci, 155 bin öğretmenin bulunduğunu belirten Yerlikaya, bu eğitim meşalesinin sönmemesi için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını dile getirdi.

Valimiz Yerlikaya, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından depreme karşı güçlendirmek amacıyla yeniden yapılan veya restore edilen okullara ilişkin bilgi verdi. Kadıköy'de 19 okulu yıkıp yeniden yaptıklarını, 38 okulu güçlendirdiklerini, 2 okulun fizibilitesinin bittiğini, yıkılıp yeniden yapılacaklarını anlatan Yerlikaya, uygulama projeleri hazırlanan 2 okulun bulunduğunu ve bu projeler için 601 milyon lira harcandığını aktardı.

Konuşmaların ardından Bakanımız Özer, İstanbul Valimiz Yerlikaya, beraberindekilerle kurdele keserek okulun açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından öğrenciler Bakanımız Özer ile özçekim yaptı.

 

20-09-202120-09-202120-09-202120-09-202120-09-202120-09-202120-09-202120-09-202120-09-202120-09-202120-09-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.