İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEKNOPARK İSTANBUL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ EĞİTİM ÖĞRETİM AÇILIŞ TÖRENİ

Türkiye'nin siber güvenlik alanında ilk ve tek lisesi Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı açılış töreni düzenlendi.
TEKNOPARK İSTANBUL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ EĞİTİM ÖĞRETİM AÇILIŞ TÖRENİ

Siber güvenlik ağırlıklı, bilişim teknolojileri ve ağ işletmenliği gibi dallarda eğitim veren Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı açılış töreni düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sayın Ali Taha Koç, Teknopark İstanbul Genel Müdürü Sayın Bilal Topçu, eğitim yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Geleceğe Şimdiden Açılan Bir Kapı

Törende konuşma yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, "Güvenlik ve savunma bir ülkenin savunması için çok amaçlı bir kavramdır şu an bunun başında siber dünya geliyor. Sizler siber akıncılarımız, sizlere gerekli teçhizatı donatımı ve eğitimi verecek yapı burada. Sizlerin de bileğinize ve zekânıza kuvvet, geleceğin akınlarını inşallah hep beraber yapacağız. 3-4 sene sonra siz çok aranan elemanlar olacaksınız. Tabii ki üniversiteye gitme idealiniz olur fakat şunu unutmayın burada kazanacağınız yetenekler sizleri gelecekte ihtiyaç duyulan elemanlara dönüştürecek. Belki bir kısmınız üniversiteye gitme ihtiyacı bile hissetmeden çok başarılı işler yapacak, belki şirketler kuracak ve belki çok büyük şirketlerde çalışacaksınız. Burası geleceğe şimdiden açılan bir kapı olacak. Bizler de bu yolda sizlerle beraber yürümeye ant içtik ve çalışacağız." dedi.

Gelecek için çok önemli bir dönüm noktasında olunduğunu hatırlatan Demir, şu ifadeleri kullandı: "Bu okulda eğitim gören gençler, gelecekleri için çok önemli bir yatırım yapıyorlar. Bu okulu bitirdiğinizde değme üniversite mezunundan çok daha iyi bir durumda olacaksınız. Yetenekli ve aranılan elemanlar olacaksınız. Türkiye'nin siber akıncıları olarak yeni akınları yapacaksınız. Belki 20 sene önce aklımıza gelmeyen şeyleri konuşuyoruz. Bir ülkenin savunması çok yönlü bir kavramdır. Bunun başında da siber güvenlik geliyor. Siber akıncılarımıza gerekli teçhizatı ve eğitimi verecek yapıyı burada kuruyoruz."

Nitelikli İnsan Kaynağı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç da ulusal siber güvenliğin temel taşlarından birinin nitelikli insan kaynağı olduğunu hatırlatarak, "Ülkemiz siber güvenliğinin uluslararası arenalarda daha üst sıralara yükselmesi için siber güvenlik alanında yetişmiş nitelikli insanlara ihtiyacımız var. Bu kapsamda Türkiye'nin ilk siber güvenlik lisesinin kurulmasını son derece önemli görüyoruz. 2020 yılında en başarılı yüzde 1'lik dilimden öğrenci alan Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz, bu başarısını 2021 yılında da sürdürdü. Fen lisesi düzeyindeki öğrencilerin bu liseyi tercih etmesi, kaliteli siber güvenlik uzmanlarının yetişmesi adına umut verici." diye konuştu.

Siber güvenliğin millî güvenliğin ayrılmaz bir parçası olduğunu aktaran Koç, şunları kaydetti: "Türkiye'nin teknoloji geliştirme bölgesinde, savunma sanayiinin kalbinde, Teknopark İstanbul bünyesinde yer almaktasınız. Askerlerimizin sınırlarımızı koruduğu gibi, sizler de siber vatanımızı, dijital vatanımızı koruyacaksınız. Yerli ve millî siber güvenlik ekosistemimizi yakından tanıyarak yetişecek siz değerli öğrenciler, orta vadede ülkemiz için çok önemli bir kazanım olacaksınız. Almış olduğunuz teorik eğitimlerin pratiğe dönüşmesi amacıyla staj dönemi ve sonrasında Dijital Dönüşüm Ofisimizin kapısı sonuna kadar açıktır."

2023 Eğitim Vizyonu ve Siber Güvenlik

Millî Eğitim Bakanlığımızın mesleki eğitimde büyük bir dönüşüm gerçekleştirdiğini belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi'nin bu noktada çok önemli bir rol oynağını kaydetti. Sektör odaklı iş birliklerinin mesleki eğitimdeki gelişime ivmez kazandırdığını hatırlatan Yazıcı, "Teknopark İstanbul'la iş birliğini ise çok hızlı bir şekilde gerçekleştirdik. Bunda bizzat Teknopark yönetim kurulunun ve genel müdürlüğün çok büyük katkısı oldu. Çalışmaya başladığımız ilk günlerden itibaren Savunma Sanayii Başkanlığımızın bizi her açıdan desteklemesi çok kritikti. Bu bağlamda mesleki eğitimdeki gelişimin, dönüşümün en rahat biçimde görüldüğü alan ise hiç kuşkusuz siber güvenlik oldu. Çocuklarımız ve velilerimiz okulumuzun açıldığı ilk yıldan itibaren kuruma çok büyük teveccüh gösterdiler." şeklinde konuştu.

Okulun Teknopark içinde bulunmasının fark yarattığını kaydeden Yazıcı, sürece katkı yapan, destek sunan tüm aktörlere teşekkür etti. Yazıcı, konuşmasını şöyle sonlandırdı: "Çocuklarımızla beraber çalışmalarımıza devam edeceğiz. Velilerimizin güvenleri ve destekleri çok kıymetli... Her alandaki yerli ve millî gelişimimizde buradaki siber güvenliğin çok önemli ve öncelikli olduğunun altını tekrar çiziyorum. Çocuklarımızın ve ülkemizin yolunun açık olduğuna yürekten inanıyorum."

Siber Güvenlik Pazarı

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu ise siber güvenlik pazarının her geçen gün büyüdüğünü dile getirdi. Mordor Intelligence'ın raporuna göre siber güvenlik pazarının 2020'de 156,24 milyar dolar değerinde olduğunu kaydeden Topçu, "2021-2026 döneminde ise yüzde 14,5'lik bir Bileşik Yıllık Büyüme Hızı (CAGR) kaydederek 2026 yılına kadar 352,25 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bununla beraber pazarda girişim yatırımları da sürekli artıyor. Crunchbase'in Global VC Funding H1 2021 raporuna göre 2011-2020 yılları arasında siber güvenlik şirketlerine yapılan yatırım dokuz kat arttı ve 2020'de 7,8 milyar doların üzerinde yatırım gerçekleşti. 2021 yılının ilk çeyreğinde ise 309 anlaşmada sektöre 9 milyar dolarlık yatırım yapıldı. 2020'de siber güvenlik alanında 6 unicorn çıkarken 2021'ilk çeyreğinde bu sayının 9 olduğu görülüyor. Dünya genelinde siber güvenlik özelinde 30 unicorn çıkmış durumda." değerlendirmesinde bulundu.

Açılış töreni sonrası heyet ve öğrenciler sınıfları ve atölyeleri gezdi.

13-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-2021

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.