İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ GELİŞİM HAFTASI SEMİNERLERİ

İstanbul Öğretmen Akademileri, yeni eğitim öğretim yılına başlarken mesleki gelişim haftası kapsamında hazırladığı eğitim videoları ve canlı yayınlarla yine öğretmenlerimizi yalnız bırakmadı.
MESLEKİ GELİŞİM HAFTASI SEMİNERLERİ

Güçlü yarınlar için hazırlanan 2023 Eğitim Vizyon Belgesi, nitelikli ve kapsayıcı eğitim hedefi doğrultusunda her öğrencimizin kendini tanımasını öncelemektedir. Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz projelerimiz, eğitimde gerçekleşmesini öngördüğümüz değişimin önünün açılmasına katkı sağlamaya başlamıştır.

Artık bilginin her yerde olduğu bu dönemde esas farkı yaratan, öğrencinin bilgiye eriştiğinde bunu nasıl kullanacağını bilmesidir. Bu süreçte öğretmenlerimizin mesleki ve kişisel gelişimlerini sağlamak temel hedeflerimiz arasındadır. İstanbul Öğretmen Akademileri kapsamındaki faaliyetlerimiz çeşitlenerek sürmektedir. Zira 2023 Vizyonu doğrultusunda öğretmenlerimizin eğitim ve öğretimde kullanılabilecek özgün uygulamalara, tasarımlara yönelmeleri gerekmektedir. Ancak bu sayede öğretmenlerimiz, disiplinlerarası yaklaşımla, öğrenme yolculuklarını sürekli kılabilirler. Hayata ve eğitime farklı pencerelerden bakabilmeyi başarabilirler.

Hazırbuluşluk Seminerleri

Çoklu öğrenme ortamlarıyla her an ve daima karşılıklı etkileşim içindeki İstanbul Öğretmen Akademileri öğretmenlerimizin mesleğinde daha nitelikli hâle getirebilmeyi, onların kişisel ve mesleki gelişimlerini sağlayabilmeyi amaçlıyor.İstanbul Öğretmen Akademileri, öğretmenlerimizi disiplinlerarası bir yaklaşımla farklı alanların birikimleriyle desteklemek amacıyla kuruldu. Öğrenmeyi tek yönlü bir akış olmaktan kurtaran, öğretmenlerimizin potansiyellerinin farkına varmalarını sağlayacak gerekli şartların tümünü oluşturmayı ön planda tutan bir anlayışla hareket ediyor.

İstanbul Öğretmen Akademileri, yeni eğitim öğretim yılına başlarken mesleki gelişim haftası kapsamında hazırladığı eğitim videoları ve canlı yayınlarla yine öğretmenlerimizi yalnız bırakmadı. 31 Ağustos- 3 Eylül tarihleri arasında, öğrencilerin okula dönüşlerinde hazırbulunuşluğuna katkı sağlamak amacıyla öğretmenlerimizin istifade edebileceği programlarda, alanında uzman pek çok eğitmenler yer aldı. Müzikten yabancı dile, matematikten okul öncesine kadar çok geniş alanlarda öğretmenlerimize verilen bu hazırbulunuşluk seminerlerinde özellikle eğitime çok ihtiyaç duyulan özel eğitim alanına ağırlık verildi.

Öğretmen Akademilerinin mesleki gelişime çok boyutlu yaklaştığını belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, akademilerin öğretmenlerimizden gelen yorumlar ve talepler doğrultusunda her yıl yeniden kurgulandığını kaydetti.  

Hazırbulunuşluğa Dikkat Çeken 22 Seminer

Akademilerin oluşturduğu koro hareketi sayesinde eğitimin ruhuna katkı sağlayan bir yapıya dönüştüğün ifade eden Yazıcı sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmak için zamanın ruhunu iyi okuyarak, var olan değerlerimize yenilerini ekleyip, o değerleri kurum kültürümüze ve uygulamalarımıza dâhil etmemiz büyük önem taşıyor. Vurgulamak gerekir ki, yüz yüze eğitimde öğrencilerimizin hazırbulunuşluk düzeylerinin bilinmesi gerekir. Bu perspektifle düzenlenen çevrim içi seminerleryeni öğrenmelere hazırlanma sürecine büyük katkı sundu. Öğretmenlerimizin dikkatini öğrencilerimizin hazırbulunuşluğuna çeken 22 seminere katkı sunan herkese teşekkür ediyorum."

Doğanın iyileştirici etkisinden nefes egzersizlerine, öğrencilerin psikolojik sağlamlığından olumlu sınıf iklimi oluşturmaya kadar pek çok alanda verilen toplam 22 seminer boyunca eğitmen olarak şu isimler katkı sundular:  Prof. Dr. Elif Sazak, Prof. Dr. Tevhide Kargın, Prof. Dr. Çığıl Aykut, Doç. Dr. Yılmaz Mutlu, Doç. Dr. Özgür Polat, Doç. Dr. Arzu Doğanay Bilgi, Dr. Süleyman Şenel, Dr. Şaziye Seçkin Yılmaz, Dr. Emine Gültekin Seylan, Dr. Sibel Ergün Elverici, Dr. Derya Genç Tosun, Dr. Serkan Demir, Dr. Gülden Bozkuş Genç, Dr. Nuran Ayaz, Eğitim Uzmanı Kürşat Kültür, Uzman Psikolojik Danışman Cihat Bozkurt, Öğretim Görevlisi Şükran Evirgen, Uzman Halk Sağlığı Hemşiresi Ayşe Şengel ve Eğitim Uzmanı Bayram Gaygusuz.

Eğitim ekosistemimizin temel sütunu öğretmenlerimizin gelişim yolculuğunu katkı sunan seminerler http://istanbulakademi.meb.gov.tr/ adresinden izlenebilir.

 

07-09-202107-09-202107-09-202107-09-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.