İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MATEMATİK ÖĞRETİMİ DERSLERİ

Özel Eğitim Akademisi'nde görme yetersizliği olan bireylerde matematik öğretimi dersleri verildi.
MATEMATİK ÖĞRETİMİ DERSLERİ

Matematik kazanımlarının çoğu, görsel unsur içermese de görsel modellerle desteklenerek anlatılmaktadır. Örneğin, tam sayılar konusu sayı doğrusu modeli ile anlatılmaktadır. Görme engelli öğrencilerin bu modelleri kullanarak konuları öğrenmelerinde özellikle dokunma duyularından yararlanmaları gerekmektedir. 

Özel Eğitim Akademisi'nde görme yetersizliği olan bireylere matematik öğretimi dersleri verildi. Dersler kapsamında abaküs materyali ile çalışmalar yapıldı.  Görme yetersizliği olan bireyler abaküs ve küptaş gibi dokunsal materyaller ile matematik öğrenmektedirler. 

Matematik öğretimi eğitim programı kapsamında öğretmenlerimiz abaküs ile rakamları gösterme, ritmik sayma çalışmaları yaptılar. Bir, iki, üç ve daha fazla basamaklı sayıları abaküs ile gösterme çalışmaları yapan öğretmenler görme yetersizliği olan öğrencilerle çalışırken dikkat edilmesi gereken stratejilere dair uygulamalar ortaya koydular.

Öğretmenler eğitim programı kapsamında toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini uygulamalı şekilde gerçekleştirdiler. Eğitim programı sürecinde uygulamalı olarak çeşitli işlemler yapan öğretmenler, görme yetersizliği olan bireylere dönük matematik öğretimi konulu etkinlikler oluşturdular.

Eğitimi veren Serkan Azap eğitimin son aşamasında değerlendirme yaptı. Öğretmenlerimiz konuyu daha iyi anladığını ifade ettiler ve sorulara cevap verilmesiyle programı tamamlandı. Eğitim programı sonunda tüm aşamaları tamamlayan öğretmenler belge almaya hak kazandılar.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.