İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÂKİF'E MEKTUPLAR ÖDÜL TÖRENİ

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Eyüpsultan Belediyesi tarafından millî mutabakat metnimiz İstiklal Marşı'mızın 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında düzenlediği mektup yarışmasının ödül töreni yapıldı.
ÂKİF'E MEKTUPLAR ÖDÜL TÖRENİ

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Eyüpsultan Belediyesi tarafından millî mutabakat metnimiz İstiklal Marşı'mızın 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında bir mektup yarışması düzenlendi.  Yarışmayla dijital çağın bizlere unutturduğu mektuplaşma geleneğini yeniden hatırlatılması millî ve manevi değerlerimizi gençlere kazandırılması, millî şuurun bireysel ve toplumsal yaşamdaki önemine dikkat çekilmesi ve kaybettiğimiz kavramları nasıl kazanacağımızın vurgulanması; geçmiş ile gelecek arasında bağ kurulabilmesi amaçlandı. 

Yarışma aynı zamanda gençleri yazma konusunda cesaretlendirmeyi ve duygularını ortaya koyabilmelerini kolaylaştırmayı da hedefledi. Büyük şair Mehmet Âkif'le ilgili duygu ve düşünceleri mektup aracılığıyla anlatmayı öne çıkaran yarışma, ortaokul ve liselilerin duygu ve düşüncelerini yazıyla ifade etmelerini desteklerken onların mektuplarını başkalarıyla paylaşmalarına imkân tanıdı.

Eyüpsultan Belediyesi Zal Mahmut Paşa Külliyesinde yapılan ödül törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı'nın yanı sıra Eyüpsultan Belediye Başkanı Sayın Deniz Köken,  Eyüpsultan İlçe Kaymakamı İhsan Kara, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, Eyüpsultan İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Alper Asım Özer, öğrenciler ve veliler katıldı. 

Safahat Çok İyi Okunmalı ve Anlaşılmalı

Mehmet Âkif Ersoy'un torunu Selma Ersoy Argon, ödül törenine telefonla katıldı. Yarışmanın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Argon, "Gençlerin Mehmet Âkif'imizi anlamaları, onun hakkında yalan yanlış bilgilere değil doğruya ulaşmaları için bugünkü çalışmaların çok önemi var bence. Gençlerimiz iyi bilmeli ki Mehmet Âkif, Allah'ın lütfettiği yeteneğini kendisi için değil vatanı ve milleti için kullanmıştır. Onun bize bıraktığı Safahat çok iyi okunmalı, anlaşılmalı ve hatta kendi kanımca okullarda ders kitabı olmalıdır diyorum. Herkese yürekten teşekkür ediyorum, çok güzel bir iş yapmışsınız." dedi.

Konuşmasına "çocuklarımızın hepsini yüreklerinden öpüyorum ellerine sağlık, onları yetiştiren anne babaları ve öğretmenlerini saygıyla muhabbetle selamlıyorum" diyerek başlayan İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gerçekten Eyüpsultan ilçemize çok yakışan, eğitime çok anlam katan önemli bir etkinlikteyiz. Etkinliğimiz aslında İstiklal Marşı'mızın 100. yıl dönümünde 100 etkinlikle Âkif'imizi anıyoruz hep birlikte. Bu etkinlikler kapsamında da belki de çok özenli ve anlamlı bir çalışmada da burada bir aradayız. Âkif'i konuşmak gerçekten zor. Âkif aslında eserleriyle, Safahat'ıyla, İstiklal Marşı'yla konuşuyor."

Âkif'in Vatan Sevgisi ve Millet Şuuru

Mehmet Âkif gibi konuşan insanlardan bahsetmenin gerçekten zor olduğunu belirten Yazıcı "Ama Âkif'imizin vatan sevgisini, özellikle millet şuurunu hep birlikte yansıtabileceğimiz etkinlikler içerisinde belki de önemli bir etkinlikte bu olur diye düşünmüştük. Burada ortaya çıkan bu eseri mutlaka diğer çocuklarımıza da okutacağımız, onları da bundan sonraki Âkif'le ilgili etkinliklere katacağımız güzel bir sürecin de başlangıcı olsun. Bundan sonrada geleneksel olarak bu çalışmayı her yıl sürdürelim. İnşallah o bayrağı çocuklarımıza nesilden nesile, kuşaktan kuşağa aktaralım. Burada hiçbir zaman kendisi için ikbal endişesi olmayan ama izzetle yaşayan, şerefle yaşayan bir insandan bahsediyoruz. Bence o insanın sadece edebî olarak ortaya koydukları değil, şahsiyeti çok çok kıymetli, o şahsiyetin bitmeyen vatan sevgisi çocuklarımıza çok iyi anlatılmalı. Ben kültür ve sanatın hamiliğini üslendiğini çok yakinen bildiğim Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken'in katkılarıyla oluşturulan bu program için kendilerine çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Yeni Ufuklara Yönelmek

Eyüpsultan İlçe Kaymakamı İhsan Kara ise "Mehmet Âkif gibi şiirde, mektupta yazalım ama yeniden İstiklal Marşı yazmayalım." diyerek sözlerine şöyle devam etti: "Onu Mehmet Âkif ve dönemi yapmak zorunda kalmış, mücadelesini yürütmüş, marşını yazmış. Biz bu temel üzerine artık yeni ufuklara gitmemiz gerekiyor. Ben burada çocuklarımıza kendilerini ifade etme konusunda fırsat veren, bu projenin hazırlığında bulunan İl Millî Eğitim, İlçe Millî Eğitim ve emeği geçen bütün eğitim camiasındaki arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Belediyemizi tebrik ediyorum. Bir Mimar Sinan eseri olan Zal Mahmut Paşa Camii gibi çok hoş bir mekândayız. Gerçekten bu ortamda Mehmet Âkif'le ilgili bir faaliyetin yürütülmüş olması dolayısıyla da memnuniyetimi belirtmek istiyorum. Eyüpsultan'da eğitime ve kültüre yönelik bu tür faaliyetlerin artarak devam edeceğine kuşku yok. Mektup yazan çocuklarımızı yetiştiren anne babaları da ayrıca kutlamak istiyorum."

Akif'ten İlhamla Geleceğe Işık Tutmak

Kurumsal iş birliğinin önemini vurgulayan Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken yarışmaya katılan bin öğrenciye teşekkür ederek şunları söyledi: "Zal Mahmut Paşa Külliyesi'nde çok güzel işler yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Millî eğitim camiamız ve Kültür İl Müdürlüğümüz İle birlikte buranın güzelliğini, kıymetini ortaya çıkaracak işlere imza attığımızı düşünüyorum. İnşallah bir dahaki sene katılımcı sayısında üç binleri bulmak istiyoruz. Eyüpsultan'da dereceye giren öğrenciler görmek istiyoruz. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanlığımız tarafından 2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı ilan edildi. Ekim ayında inşallah Anadolu'nun Ruhu Yunus Emre Sempozyumu'na ev sahipliği yapacağız. Yunus Emre'yi en iyi şekilde anlamış olacağız. Bu süreçte de bir dahaki sene Mehmet Âkif programına kadar inşallah okullarda bunu öncelikli ve özel hâle getirmemiz lazım. Mehmet Âkif şiirini roman gibi yazan, bilimsel bir makaleyi şiirsel bir dehayla ortaya koyabilen bir yetenek. Ondan alınacak ilhamla, ona atıfta bulunarak başka güzellikleri ortaya koyabilme imkânımız olabilir diye düşünüyoruz. Mehmet Âkiflerin, Cemil Meriçlerin, Necip Fazılların ne demek istedikleri, o kadar eseri niçin yazmışlar, kime mesaj veriyorlardı bunlarında konuşulması, tartışılması ve masaya yatırılması gerekir. İnşallah Mehmet Âkifimizle beraber biz geleceğe gençlerimize daha nice ışıklar tutacağız. Ben bilhassa özellikle bin öğrencimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Bu duyarlı teklifle bize gelen değerli millî eğitim camiasına da teşekkürlerimi sunuyorum."

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Yarışmada dereceye giren ortaokul ve lise öğrencilerinden her bir birinciye 3 bin liralık ödül yanında plaket ve danışman öğretmenine 200 liralık kitap çeki takdim edildi. İkinciye 2 bin, liralık ödül yanında plaket ve danışman öğretmenine 200 liralık kitap çeki verildi. 

Üçüncüye bin liralık ödül yanında plaket ve danışman öğretmenine 200 liralık kitap çeki takdim edildi. Seçici kurul özel ödülü için 750 liralık ödül yanında plaket ve danışman öğretmenine 200 liralık kitap çeki verildi. Ayrıca seçici kurul özendirme ödülü için 500 liralık ödül yanında plaket ve danışman öğretmenine 200 liralık kitap çeki takdim edildi. 

Ödül töreni sonrası ise Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı'ya Eyüpsultan minyatür çalışması ve Günümüz Fotoğraflarıyla Gravürlerde Eyüpsultan Kitabı'nı hediye etti.

Yarışma Süreci

Süreci 27 Aralık 2020'de başlayan yarışmaya İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı bütün resmî/özel okullarda okuyan ortaokul ve lise öğrencilerimiz katılabildi. Sadece bir eserle başvuru yapılacak yarışmaya gönderilen mektupların daha önce yayımlanmamış ve başka bir yarışmada ödül almamış olması şartı arandı.

Yarışmaya gönderilen mektuplar Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu'na uygun şekilde, A-4 kâğıt boyutu ebadında, Times New Roman karakteriyle 12 punto büyüklüğünde ve en fazla 2 sayfa olacak şekilde hazırlanacak dijital ortamda ve ıslak imzalı EK-1 Başvuru Formu ve Taahhütnamesi ile ilgili okul müdürlüklerine teslim edildi. Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve son teslim tarihinden sonraki başvurular değerlendirmeye alınmadı.

Mektuplarda yazarın kişisel bilgileri yerine mektubun ilk sayfasının sol üst köşesinde rumuz kullanıldı. Yarışmaya gönderilen mektupların hukuki sorumluluğu yazarına ait olduğu için üçüncü kişilerin mektubun telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda yazar tüm sorumluluğu kabul etmiş sayıldı.

Seçici Kurul ve Ödüller

Öğrencilerimiz eserlerini okul müdürlüklerine 8-12 Şubat 2021 tarihleri arasında teslim ettiler. Okul müdürlüklerimiz mektupları 12 Şubat 2021'e kadar ilçe millî eğitim müdürlüklerine gönderdiler.  İlçe millî eğitim müdürlüklerimiz ilçelerini temsil edecek birinci eseri 19 Şubat 2021 tarihine kadar İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze ulaştırıldı.

Yarışmanın seçici kurulunda Mustafa Özçelik, Nurullah Genç, Ali Ural ve Emel Nermin Temel yer aldı. Seçici kurul tarafından yapılan ön ve son değerlendirme ile dereceye giren eserler İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce 10 Mart 2021 tarihinde ilan edildi.  Buna göre dereceye girenler şöyle sıralandı: 

Ortaokul Düzeyinde Dereceye Girenler

1. Elif Siverekli - Sultangazi Mimar Sinan İmam Hatip Ortaokulu

2. Burhan Berk Önder - Beykoz Gündoğdu Nene Hatun Ortaokulu

3. Narin Gamze Tercan - Maltepe Prof. Abdullah Türkoğlu Ortaokulu

4. Yusuf Kaya - Avcılar Cihangir Ortaokulu (Seçici Kurul Özel Ödülü)

5. Elif Kula - Silivri Çayırdere Ortaokulu ( Seçici Kurul Özendirme Ödülü)

Lise Düzeyinde Dereceye Girenler

1. Feyza Geniş - Tuzla Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi

2. Hanife Meryem Kulaç - Kartal Mehmet Âkif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi

3. Ebrar Hacıahmetoğlu - Pendik Velibaba Çok Programlı Anadolu Lisesi

4. Ayça Hatice Gül - Bağcılar Prof. Dr. Necmettin Erbakan Fen Lisesi ( Seçici Kurul Özel Ödülü)

5. Esmanur Demirci - Ataşehir Esatpaşa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi (Seçici Kurul Özendirme Ödülü)

 

 

23-06-202123-06-202123-06-202123-06-202123-06-202123-06-202123-06-202123-06-202123-06-202123-06-202123-06-202123-06-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.