İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim, Üretim ve İstihdam Döngüsü

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın  Mahmut Özer, ilimizdeki okulların basılı evraklarını da hazırlayan Küçükçekmece Dr. Oktay Duran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti.
Eğitim, Üretim ve İstihdam Döngüsü

2023 Eğitim Vizyonu sonrasında Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından mesleki eğitimi güçlendirmek için atılan adımlar hem yeni bir hikâye oluşturuyor. Okullarımız mesleki eğitimde öğrencilerin uygulama becerilerini artırmada önemli katkısı olan döner sermaye kapsamındaki üretim kapasitesini artırmaya devam ediyor. Son üç yılda mesleki eğitimde yapılan dönüşümde önceliğin eğitim, üretim ve istihdam döngüsünü güçlendirmeye verilmesi bunun en önemli sebebi.

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın  Mahmut Özer, Küçükçekmece Dr. Oktay Duran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti. Eğitimin dersliklerde değil ortak açık-kapalı mekânlarda akılda kalıcı olduğunu savunan tasarım prensibi ile tasarlanan Dr. Oktay Duran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ilimizdeki okulların basılı evraklarını da hazırlayan bir matbaa mesleki lisesi olarak ayrı bir öneme sahip. İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcılarımız Sayın Serkan Gür ile Sayın Levent Özil ve Küçükçekmece İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Gözüdok Bakan yardımcımıza eşlik etti.

Üretiyorsan Varsın

Mesleki eğitimde eğitim, öğretim ve istihdam çevresinin düzenlenmesi büyük önem taşıyor. Bu çerçevede öncelikle Millî Eğitim Bakanlığımızın tüm ihtiyaçlarının adım adım meslek eğitim okullarında üretilebilir hâle getirilmesi süreci başlatıldı.  2020 yılında meslek liselerinde üretimden elde edilen gelir, son iki yılda yüzde 100 artarak 503 milyon 197 bin 847 liraya ulaşmıştı. Salgın nedeniyle okulların uzun süre kapalı olmasına rağmen 2021'de de artış eğilimi devam ediyor. Bu yılın ilk dört ayında meslek liselerinde üretimden elde edilen gelir, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artarak 135 milyon liraya ulaştı.

2021 yılında daha büyük oranda artış yapmayı hedeflediklerini belirten Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Mahmut Özer "Bakanlığın dışarıdan aldığı tüm hizmetleri meslek eğitim liselerimize kaydırıyoruz. Bu konuda yaptığımız planlara ve takvime göre süreç ilerliyor. O yüzden tasarım beceri atölyelerine 100 milyonluk ödenek ayırdık. Artık dışarıdan değil, hepsini mesleki eğitim okullarına yaptıracağız.  Bunun için atölye altyapımızı güçlendiriyoruz. Buradaki asıl hedefimiz öğrencilerin becerini geliştirmek ve okullarımıza gelir sağlamak. Tabii en önemli hedefimiz üretim. Ürettiğimiz zaman güçlü olabileceğimizi görüyoruz. Mesleki eğitim kurumlarımız salgın sürecinde büyük fark yarattı. Unutmamak lazım ki üretiyorsan varsın. O yüzden bizim üretim kapasitesini arttırmamız lazım." şeklinde konuştu.

Güzel Bir Hikâye Yazılıyor

Okulumuzun üretim birimlerinde incelemelerde bulunan Bakan Yardımcımız Özer okulun atölyelerinin ve diğer mekânlarının öğrencilerin rahat kullanmalarına yönelik esnek mekânlar şeklinde yapılmasının kurumsal etkileşimi artırmak bakımından önemli olduğunu kaydetti. Okulun derslik ve derslik dışı alanlarını inceleyen Özer, üretim kapasitesinin arttırılması için yapılabilecekler konusunda okul yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin fikirlerini dinlediEğitimi zevkli hâle getirmek gerektiğini kaydeden Bakan Yardımcımız Özer "Üretim kapasitemizi güçlendirelim. Öğrenci öğretmen mutlu olsun. Burada gayet güzel bir birliktelik de sağlamışsınız. Hayırseverlerimiz sektör temsilcilerimiz de var. Hepinize katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Burada güzel bir hikâye yazılıyor. Biz de Bakanlık olarak bu hikâyenin bir parçası olmak ve gerekli desteği sağlamak isteriz. Her geldiğimizde bir eksikliğinizi gidereceğiz. Konuşarak görüş alışverişiyle burayı daha da zenginleştireceğiz. Buranın kültürü hakikaten önemli... İl Millî Eğitim Müdürümüze, müdür yardımcılarımıza, İlçe Millî Eğitim Müdürümüze, okul yöneticilerimiz öğretmenlerimiz başta olmak üzere tüm personelimize, hayırseverlerimize, işadamlarımıza çok teşekkür ederiz. Bizim için çok kıymetlisiniz. Hepiniz mutlu olursanız hepimizi mutlu edersiniz." ifadelerini kullandı.

 

23-05-202123-05-202123-05-202123-05-202123-05-202123-05-202123-05-202123-05-2021

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.