İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanı ve Yazılım Sektörü

Yenilenebilir enerji teknolojileri alanı ve yazılım sektörü kapsamında İstanbul Valiliği, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Sabancı Vakfı arasında iş birliği protokolü imzalandı.
Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanı ve Yazılım Sektörü

2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda mesleki eğitim gelişimini sağlamak ve üreten okullar anlayışını yansıtmak için özgün ve yenilikçi iş birliği protokolleriyle öğrencilerimizin hayatında fark yaratmaya devam ediyoruz.  Bu çerçevede İstanbul Valiliğinde Sabancı Vakfı ile iki farklı iş birliği protokolü imzalandı.  

Mesleki eğitimin güçlenmesine ve öğrencilerimizim potansiyellerini gerçekleştirmelerine katkı sunacak olan protokolün imza törenine;  İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, Vali Yardımcımız Sayın Hasan Hüseyin Can, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Sayın Nevgül Bilsel Safkan, Mali ve İdari İşler Müdürü Sayın Hilal Yöney, Enerjisa CEO'su Sayın Murat Pınar ve İletişim Grup Müdürü Sayın Göktürk Demirel katıldı.

Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanı

İmzalanan protokol ile Ataşehir Barbaros Mahallesi'nde 16 derslikli yenilenebilir enerji teknolojileri alanında eğitim verecek tematik bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binası, atölyeler,100 öğrenci kapasiteli pansiyon binası ve bir kapalı spor salonu yapılacak.

Toplam 11 bin metre kare alan üzerine kurulacak olan okul, öğrencilerin mesleki gelişimlerinin yanı sıra fiziksel, sosyal ve kültürel gelişimini de desteklemek üzere eğitim verecek.

İstanbul Valiliği, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Sabancı Vakfı iş birliğinde yürütülecek protokol ile yönetici ve öğretmenlerin iş başında eğitimleri başta olmak üzere; müfredat geliştirme, eğitim materyalleri hazırlama, yabancı dil desteği, toplantı, seminer, konferans, yarışma, teknik gezi vb. farkındalık faaliyetlerine destek sunulacak. İnşa edilecek okulun 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Yazılım Sektörü

Gençlerin güçlenmesi için yeni teknolojiler odaklı eğitimin kilit bir role sahip olduğunu biliyoruz. İstanbul Valiliği, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Sabancı Vakfı arasındaki Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü eğitimde dijital dönüşüm sürecinin çıktılarından faydalanabilen ve bu becerileri eğitim ve iş hayatında kullanabilen öğrencilerin yetiştirilmesi vizyonunu yansıtıyor.

İş birliği protokolü Ataşehir Dilek Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde hâlihazırda eğitimi devam eden bilişim teknolojileri alanı yazılım geliştirme dalına yönelik. Sektöre yönelik eğitim ve öğretim için nitelikli insan gücü oluşturma, program hazırlama ve geliştirme, üretim çalışmaları, verimli, etkin başarılı yönetim ve işleyişi modeli geliştirmek için iş birliği yapılacak. Bu çerçevede okulun atölye ve laboratuvarlarının yeni teknolojilere dayalı olarak donatılması sağlanacak. 

Alan öğrencilerine işletmelerde beceri eğitimi/staj imkânları sunulacak. Okul yönetici ve öğretmenlerine hizmet içi eğitim ve iş başı eğitim düzenlenecek. Alan çerçeve öğretim programlarının güncellenmesi ve eğitim materyallerinin hazırlanması sağlanacak. Alanında başarılı öğrenci ve projelerine destek sunulacak. Okulun özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları kapsamına alınması sağlanacak. 

Yükseköğretim Kurumları Sınavında en yüksek yerleştirme puanını alarak üniversiteye yerleşen ilk üç öğrenciye yükseköğretimi süresince burs verilecek. Okuldan en yüksek diploma notu ile mezun olan her alanın ilk üç öğrencisine ödül verilecek. Mesleki ve teknik eğitime yönelik etkinliklerle farkındalık faaliyeti düzenlenecek. Mezun öğrencilerin istihdamına destek sağlanacak.

Valimiz Yerlikaya, atılan imzaların ardından protokollerde emeği geçen herkese, iş birliği ve eğitime katkılarından dolayı Sabancı Vakfı yetkililerine teşekkür ederek, imzalanan protokollerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.