İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ERASMUS Akreditasyon Programı

Erasmus Akreditasyonu başvuru sonuçlarına göre, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz okul, mesleki ve yetişkin eğitimi alanı olmak üzere üç farklı alanda akredite olmaya hak kazandı.
ERASMUS Akreditasyon Programı

Erasmus+ Programı Erasmus Akreditasyon Belgesi, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından öğrenci ve öğretmenler için mesleki eğitim ve öğretim hareketliliği projeleri gerçekleştirme başarısını ispatlamış kuruluşlara, çok yıllı yeni bir kaynak sağlayarak uluslararası stratejilerini geliştirmelerine katkıda bulunmaktadır. 

Akreditasyon Belgesi, uluslararası iş birlikleri için hibelerden faydalanmak için de önemli bir imkândır. Türkiye Ulusal Ajansı'nın duyurusunu yaptığı, 2020 Yılı Erasmus+ Programı Erasmus Akreditasyonu başvuru sonuçlarına göre, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Okul, Mesleki ve Yetişkin Eğitimi alanı olmak üzere üç farklı alanda akredite olmaya hak kazandı.

Uzun Vadeli Hedefler ve Çok Boyutlu Öğrenmeler

2021-2027 yılları arasını kapsayan Erasmus akreditasyonu ile her seferinde etkinliklerin ayrıntılı planlarını belirtmeye gerek kalmadan, her yıl yeni hareketlilik faaliyetleri için kolayca destek talep edilebiliyor. 

Erasmus Akreditasyon Programı kapsamında okul eğitimi, mesleki eğitim ve yetişkin eğitimi alanlarında sağlanan desteğin önemli bir gelişme olduğunu belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı " Kurumlarımız desteklere istikrarlı erişim sayesinde uzun vadeli hedeflere odaklanabilecekler. Sonraki seviyelere ulaşıncaya kadar öğrenme ve öğretme kalitesini kademeli olarak artırmak için hareketlilik içinde olabilecekler. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve okul idarecilerimiz bu sayede çeşitli eğitim programlarına dâhil olmak için Avrupa'ya gidebilecekler. Öğrencilerimiz dil eğitimleri alabilecek, yurt dışında staj yapabilecekler. Ayrıca proje kazanımlarını ilimizdeki okullarımıza deneyim paylaşımı yoluyla aktarabilecekler. Akreditasyon başvuru sürecinde ve bundan sonraki çalışmalarımızın başarılı yönetilmesinde emek veren tüm ekip üyelerine teşekkür ediyorum. Desteklerin ülkemizin mutlu çocuklar, güçlü Türkiye hedefine katkı sunacağından şüphem yok. İlimize ve tüm paydaşlara hayırlı olsun." şeklinde konuştu.

2023 Eğitim Vizyonu ve Stratejik Plan Çalışmaları

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz 2023 Eğitim Vizyonu ve Stratejik Plan çalışmaları kapsamında eğitim ve öğretim süreçlerini daha nitelikli hale getirerek özgün sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeyi ve güçlü bilimsel projeleri kapsayan bir bilgi ağı kurmayı hedefliyor. 

Projelerde görev alacak öğretmenlerin, eğitim yöneticilerinin ve akademisyenlerin ulusal ve uluslararası kurumsal iş birlikleriyle ve tabandan tavana toplumun bütün kesimleri için bilimsel ölçütlerle desteklenmiş yeni projeleri üretmesi, uygulaması ve alana ilgi duyan öğretmenlere aktarması bir diğer amacımız olarak belirlenmişti. Bu amaç doğrultusunda Erasmus kalite standartları çerçevesinde 2021-2027 dönemi boyunca her yıl düzenli olarak kolaylaştırılmış bir yöntemle hibe alma imkânı elde edilebilecek.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz bu süreçte mesleki eğitim, yetişkin eğitimi ve okul eğitimi hareketliliklerini yürütmede süreç yönetimini sağlamayı, kurum ve kuruluşları idare ve sevk etmeyi, Avrupa uluslararasılaşma stratejilerini daha fazla geliştirmeyi amaçlamaktadır. Karşılıklı öğrenme imkânı sunan Erasmus Akreditasyon Programı çerçevesinde okul eğitimi, mesleki eğitim ve yetişkin eğitimi alanlarında hazırlanan projelere hibe desteği verilecek.

Desteklerle ilgili kurum/kuruluşlar, mesleki ve kişisel gelişimlerini sağlamak amacıyla, mesleki eğitimde hareketlilik çalışmalarına katılabilecek.  Öğrencilerini ve çalışanlarını ve bu iki grubun mesleki eğitiminden sorumlu personelini, faaliyet türüne göre iki günden bir yıla kadar işletmede beceri eğitimi ve staj, işbaşı eğitimi, kurs, beceri yarışmaları, öğretmenlik, eğitmenlik ve usta öğreticilik görevlendirmeleri gibi faaliyetler için program üyesi ülkeler ile bazı durumlarda diğer ortak ülkelere gönderebilecek. 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.