İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hârezmî Eğitim Modeli Bülteni

Hârezmî Eğitim Modeli kapsamında hazırlanan bülteninin ilk sayısı yayımlandı.
Hârezmî Eğitim Modeli Bülteni

Hârezmî Eğitim Modeli eğitim alanındaki yenilikçi uygulamalarını ve süreçlerini daha çok öğretmen ve öğrenciye ulaşması amacıyla geliştirip, büyüterek devam ediyor. Zira problem çözme yetisine, yaratıcı düşünme ve etkili iletişim becerilerine sahip bireylerin yetişmesine imkân sağlamayı hedefliyor. Ayrıca öğrencilerimizin, yaratıcı, dil becerileri yüksek, öğrenmeye açık, özgüven ve sorumluluk sahibi, sağlıklı ve mutlu kişiler olmaları amaçlanıyor. 

Kapsayıcı ve Kuşatıcı Bir Heyecan Dalgası

Bu kapsamda Hârezmî Eğitim Modeli süreci ile ilgili öğrencilerimizin uygulamalarına, öğretmenlerimizin deneyimlerine yer veren ve tüm paydaşlarımızla aramızdaki etkileşimi görünür kılmak amacıyla oluşturulan Hârezmî Eğitim Modeli Bülteni'nin ilki yayınlandı. Bülten, uygulama süreçlerini tamamlamış okullarımızın deneyimlerini yeni uygulayıcı olacak okul ve öğretmenlerimizin fikir sahibi olması amacıyla hazırlanıyor.

İyi olma hâlimizi sürekli kılmak ve çocuklarımızı geliştirmek için çok farklı öğrenme yöntemlerini disiplinlerarası bir perspektifle gündeme almamız gerektiğini belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı salgın şartlarındaki faaliyetlerimizde modelin 2023 Eğitim Vizyonu'na katkı sunduğunun çok daha iyi fark edildiğini vurguladı.  

Yazıcı bültenin takdiminde ayrıca şunlara dikkat çekti: "Çalışmalarımızı hepimizin öğrenmeye ihtiyacı olduğunu gösteren kapsayıcı ve kuşatıcı bir heyecan dalgasıyla büyüttüğümüzün göstergesi olan bültenimizin özgün eğitim modeli etkinliklerinin fark edilmesine katkı sunacağı açık."

Ekip Ruhu ve Zengin İçerik

Birlikte ekip ruhuyla çalışmanın önemine değinen İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral ise sunuş yazısında "Güçlü bir ekip çalışması olan Hârezmî Eğitim Modeli emin adımlarla sahada ilerlemektedir. Bültenimiz sahada ilerleyen ekibin mutluluğunu yansıtmaktadır." ifadelerine yer verdi.

Zengin bir içerik ile oluşturulan bültenimizin ilk sayısında çalışmalarımızla ilgili çok boyutlu uygulama örneklere yer veriliyor. Bültende, 21. yüzyıl becerilerine sınıf içi uygulamalarda farklı yöntem ve tekniklerle yer vermenin önemine, öğretmen ve öğrencilerde bilgi işlemsel düşünme, programlama, kodlama, oyun yoluyla öğrenme, eleştirel düşünme, programlama becerileri, yaşam becerileri ile ilgili içerikler öne çıkıyor. 

Eğitim modelinin ve uygulamalarının gelişmesine katkı sunan bültende ayrıca öğretmenlerimizin aldığı web 2.0, akıl-zekâ oyunları, temel elektronik, masal anlatıcılığı, STEM gibi hizmetiçi eğitimlerin yanında bilimsel araştırma yöntemlerinin mesleki gelişimlerine ve sınıf içi uygulamalarına katkılarına ait içerikler yer almakta.

Hârezmî Eğitim Modeli Bülteni'nin ilk sayısını görmek için tıklayınız.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.