İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Çanakkale şehidimiz Yüzbaşı Yusuf Kenan'ın isminin yaşatılacağı Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açıldı.
Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Tarihçilerin, "Çanakkale Kara Muharebelerinin gidişatını değiştiren gizli kahraman" olarak nitelediği Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan'ın adının verildiği okulun açılış töreni gerçekleşti. Yapımına geçtiğimiz yıl başlanan Sancaktepe Sarıgazi Mahallesinde 44 derslik ve 26 atölyeden oluşan okul Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adıyla açıldı.

Açılış törenine; İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya,  İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Sayın Nuh Köroğlu, İl Emniyet Müdürü Sayın Zafer Aktaş, Sancaktepe Kaymakamı Sayın Adnan Çakıroğlu, Sancaktepe Belediye Başkanı Sayın Şeyma Döğücü, Sayın İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hale Bağce Özbaş, şehit aileleri, öğretmenler, öğrenciler ile Yüzbaşı Yusuf Kenan'ın torunu Sayın Hüsnü Uras ve eşi Sayın Şennur Uras katıldı.

Törende, Yüzbaşı Yusuf Kenan'ın balmumu heykeli, çeşitli eşyaları ve cepheden eşine gönderdiği mektuplardan oluşan sergi ziyarete açıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Çanakkale Türküsü müzik dinletisi gerçekleştirildi. 

Çanakkale Kahramanız Yusuf Kenan

Törende konuşan Vali Yerlikaya "Nasıl evlat dünyaya gözlerini açtığı zaman annesi babası ona en güzel ismi vermekle mükellef ise biz de bu eseri Sancaktepe'mize kazandırdığımız zaman gençlerimize, yavrularımıza ismiyle müsemma nasıl bir ilham kaynağı oluşturabiliriz, nasıl bir isim verebiliriz diye düşündük. Sancaktepe ilçemizde ve okulumuza Çanakkale Kahramanımız Yüzbaşı Yusuf Kenan'ın ismi çok yakıştı." diye konuştu.

Vali Yerlikaya konuşmasında; 1999 Depremi'nden sonra bizlerde bırakmış olduğu derin iz, İstanbul'umuzdaki 1322 okulun her birine, 2006 yılında kurulan İPKB ile bütün okullara gidildi. Zeminlerine bakıldı. 722 okul güçlendirildi, kullanılıyor. 344 okulumuz yıkıldı, yeniden yapıldı tıpkı bu okul gibi. İlk günkü heyecanıyla mimari tasarımıyla bu şehre hizmet etsin istedik. Bu okul, 52,5 milyon liraya mal oldu. Tüm İstanbul'umuzda ise toplam 5 milyar lirayı geçti. 1322 okuldan geriye 86 tane okul kaldı. Onları da inşallah 2023'e kadar tamamlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Bu okul çok güzel oldu diyoruz ama ismi de çok güzel oldu. Bir mezarı dahi olmayan Yüzbaşı Yusuf Kenan'ın adı ilelebet burada yaşayacak." ifadelerini kullandı.

Vali Yerlikaya, "Okulumuzun girişini gördünüz. Sanki bir okulu değil de âdeta, özel bir müzeyi geziyor hissine kapılmadınız mı? Balmumu heykeller, Yüzbaşı Yusuf Kenan'ın cephedeyken eşi Zehra Hanım'a gönderdiği o asırlık mektuplar, siyah beyaz fotoğraflar... Ve o ince ince düşünülen detaylar... Bu güzel okulumuzun gerek yapımında gerekse Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan'ın okulumuza adının verilmesi sürecinde emeği geçen ve canla başla çalışan herkese ayrı ayrı gönülden teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar.

İPKB'den sorumlu mesai arkadaşım Gökhan Bey'e, vali yardımcılarımıza, kaymakamımıza, belediye başkanımız Şeyma Döğücü'ye, yüklenici firmaya, mühendis, mimarlarımıza, emeği geçen herkese Allah razı olsun. Diyoruz." dedi.

Çanakkale'yi Geçilmez Kılan Kahramanlar

Yüzbaşı Yusuf Kenan'ın, Cumhuriyetimizin Banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'le de dönem arkadaşı olduğunu belirten Vali Yerlikaya "Her ikisi de aynı yıl 1902'de Harbiye'den mezun olmuştu. Yusuf Kenan hayatını cepheden cepheye koşarak geçiren kahraman askerlerimizden biriydi. Trablus'un kızgın çöllerinde de savaşmış, Balkan harbinin o büyük acılarına da şahit olmuştu.

7. Bölük Komutanı Yüzbaşı Yusuf Kenan Çanakkale'yi geçilmez kılan kahramanlardan biriydi. Aynı zamanda cepheden kızlarına çikolata gönderecek, bombalar altında evinde pişecek yemeği düşünecek kadar da merhametli, müşfik bir babaydı Yusuf Kenan.

Ve o 25 Nisan sabahı kara muharebelerinin başladığı o ilk gün gizli bir görev tevdi edilmişti kendisine. Seddülbahir Savunmasını desteklemek görevi... 250 kişilik birliğiyle yola çıkmıştı Yusuf Kenan. Kirte Deresinde ilerlerken İkiz Koyuna çıkartma yapan 2 bin 500 kişilik düşman birliğini fark etmişti. İlk o görmüştü.

Anafartalar kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu topraklar için, gözünü kırpmadan şehit olan Mehmetçiklerimiz... Çanakkale şehitlerimiz... Ve en nihayet Yüzbaşı Yusuf Kenan... Sizlerin aziz hatıraları asla unutulmayacak. Rabbim hepinizden razı olsun. Mekânlarınız cennet, dereceniz ali olsun. 18 Mart Çanakkale Zaferimiz kutlu olsun.'' ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

18 Mart'ın Tarihî Çağrısı

Çanakkale Savaşının önemine değinen Sancaktepe Belediye Başkanı Döğücü ise konuşmasında  "Çanakkale'nin kaderi geçilmemek de yenilmemekti ve teslim olmamaktı. Çanakkale âdeta insandan imandan duadan ve milletin Çelik sinesinden duvar olarak tüm emperyalist güçlerin önünde âdeta bir duvar oldu. Çanakkale Konya'da sakladığı en değerli hazinesi ile Kur'an-ı Kerim'i ile yere düşen gençlerin zaferidir. Zaferimiz kutlu olsun diyorum." ifadelerini kullandı. 

Döğücü konuşmasını şöyle tamamladı: "Bu güzel eğitim yuvamızda nice Yusuf Kenan'lar yetişecek, eğitim alacaktır. Bütün şehitlerimizi hürmetle anıyorum. 18 Mart Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Biz bugün 18 Mart'ın tarihî çağrısına kulak veriyoruz. Bu güzel programa hamilik yapıp Sancaktepe'mizde şüheda ruhunu bir kez daha hissetmemizi sağlayan saygıdeğer Valimize gönülden şükranlarımızı sunuyorum. Biz hep birlikte diyoruz ki tek vatan, tek bayrak, tek devlet, tek millet. İşte bu sözler Çanakkale'den bir asra yayılan ve milletimizin kararlılığında gösteren bir paroladır."

Yeniliğin ve Geleceğin İzleri

İl Millî Eğitim Müdürümüz Yazıcı ise konuşmasında hem dinî hem millî bir değer olarak şehitlik duygusunu özellikle ders programlarımızla çocuklarımıza kazandırmaya gayret edildiğini vurguladı. Yazıcı "Okulumuza adını verdiğimiz Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan Bey gibi kahramanlarımızın, onların tarihimize kattığı değerleri çok yönlü olarak kendi okullarımızda yaşatmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu. 

Okulun yapımında emeği geçen herkese meslektaşlarım ve çocuklarımız adına çok teşekkür eden Yazıcı sözlerini şöyle tamamladı: "Geçmişimizden aldığımız güç ile aslında yeniliğin ve geleceğin izlerini sürüyoruz. Bugün de Sayın Valimizin talimatlarıyla müstesna şehidimizin adı okulumuza verildi. Bu adın mesleki ve teknik lisesine verilmesinin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Salgın döneminde mesleki ve teknik okullarımız günün gerektirdiği fedakârlığı en üst düzeyde yerine getiren, emeğini esirgemeyen çok önemli kurumlarımız oldular. Sancaktepe İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüzün, okul müdürlüğümüzün, meslektaşlarımın ve diğer tüm personelimizin emekleriyle ortaya çıkan ve bugün sizlere hazır hale getirebilmek için geceli gündüzlü emek sarf edilen okulumuzda çocuklarımızın yolları ve kaderleri açık olsun."

Konuşmaların ardından yönetmenliğini Mesut Gengeç'in senaristliğini Bülent Günal'ın üstlendiği  "Bir Gelibolu Kahramanı: Yusuf Kenan" belgesel filmi gösterildi.

Tören, Vali Yerlikaya'nın Yüzbaşı Yusuf Kenan'ın torunu Hüsnü Uras ve karısı Şennur Uras'a hediye takdiminin ardından kurdele kesimi ve toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

 

 

18-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.