İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HÂREZMÎ Eğitim Modeli Öğretmen Buluşmaları

HÂREZMΠEğitim Modeli kapsamında çevrim içi olarak düzenlenen öğretmen buluşmalarına 500 öğretmenimiz katıldı.
HÂREZMÎ Eğitim Modeli Öğretmen Buluşmaları

Bilgi ve teknoloji çağında öğretmen yeterlilikleri 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi'nde de yerini alan bir konudur. Toplumsal değişimin sağlanması, yapılan her türlü reform ve iyileştirme çabalarının başarısı uygulamada büyük ölçüde öğretmenlerin mesleki yeterliliklerine, algılarına ve adanmışlıklarına bağlıdır. Tüm okul türlerinde ve yaş gruplarında uygulanabilir bir eğitim anlayışına sahip olan Hârezmî Eğitim Modeli uygulama başarısı için uygulayıcı öğretmenlerin gelişimine önem vermesiyle fark yaratıyor.

Planlı İlerleme ve Öğretmen Buluşması

 Dünyayı etkisi altına alan salgın sebebi ile eğitim sürecine çevrim içi platformlarda teknolojinin imkânlarından yararlanarak devam ediyor. Zaten Hârezmî Eğitim Modeliteknoloji temelli somutlaştırma, tasarlama ve keşfetmeye dayanma, problem odaklı çalışma, planlı ilerleme ile öğrenci-öğretmen iş birliğine önem vermesiyle öne çıkıyor.

Bu kapsamda uygulayıcı öğretmenlerimiz alanında uzman akademisyen ve konuşmacılarla çevrim içi olarak yıl içinde çeşitli vesilelerle bir araya geldi. Alan bilgisinden pedagojik yaklaşımlara, kültürel öğretilerden dijital becerilere kadar pek çok konu alanında eğitim alma şansı bulan uygulayıcı öğretmenlerimiz,  birbirleriyle bir arada olarak olup çalışma fırsatı yakaladı. Salgın nedeniyle okullara ziyaret gerçekleştirilememesinden öğretmen buluşmaları da çevrim içi ortamda gerçekleştirildi.

Yeni Nesil Öğrenme Süreçleri

İl Millî Eğitim Bilgi İşlem ve Eğitim ve Eğitim Teknolojileri Birimi Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, Hârezmî Eğitim Modeli öğretmen buluşmalarına katıldı. Hârezmî Eğitim Modeli il ve ilçe koordinatörleri ile uygulayıcı öğretmenlerden oluşan çevrim içi buluşmaya 500 kişinin katılması modelin önemini ortaya koydu.

Programda genel olarak süreç değerlendirmesi yapıldı. İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Timur Tuğral, yapılan çalışmaların somutlaştırılmasında öğretmenlerin büyük katkı sağladığını, yeni nesil öğrenme becerilerinin teknolojiyle birleştirilerek, disiplinlerarası olarak işlendiğini belirtti. Tuğral, çocukların hayatın içinden karşılaştıkları sorunlara karşı çözüm bulacakları şekilde yetişmelerinde öğretmenlerimize önemli bir görev düştüğünü ifade etti. Ayrıca Hârezmî Eğitim Modeli süreci her yıl yenilenirken özellikle uygulayıcı öğretmen ve öğrencilerin görüş ve önerileri ile zenginleştiğini kaydetti.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.