İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Üniversitesi Eğitim İş Birliği Protokolü

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile İstanbul Üniversitesi arasında eğitim iş birliği protokolü imzalandı.
İstanbul Üniversitesi Eğitim İş Birliği Protokolü

2023 Eğitim Vizyonu kapsamındaki protokol, İstanbul Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mahmut Ak ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı tarafından imzalandı. İstanbul Üniversitesi Rektörlük makamında düzenlenen imza törenine İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Levent Şahin, İstanbul Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörü ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Abdullah Özkan, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil ve İstanbul Üniversitesi Genel Sekreteri Sayın Metin Küçük de katıldı.

Protokol hakkında bilgi veren İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, Bakanlığımızın tüm eğitim süreçlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi bakımından önemli hedefler koyan 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında İstanbul Üniversitesi ile iş birliği yapmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti.

Beş Temel Alanda İş Birliği

Eğitim iş birliği protokolü ile öğrencilerin başarı seviyelerini yükseltecek tüm eğitim hizmetlerinin niteliğinin artırılarak eğitim programlarının geliştirilmesinin hedeflendiği kaydedildi. Ayrıca öğretmen ve okul yöneticilerinin mesleki? gelişimlerinin yeniden yapılandırılması,  öğretmen yeterliliklerinin uygulamalı eğitim faaliyetleri ile artırılması amaçlanıyor. 

Bunun yanında ailelerin sosyal, kültürel ve mesleki gelişimlerine destek olunması, akademisyenlerin bilgi, belge ve tecrübelerinin akademilerde eğitim verecek öğretmenler aracılığıyla yaygınlaştırılması da iş birliği protokolünün hedefleri arasında. Eğitim iş birliği protokolü kapsamında taraflar arasında eğitim- öğretim, eğitim yönetimi, ders dışı etkinlikler, veli destek çalışmaları ve temel bilimler programları olmak üzere beş temel alanda çalışmalar yapılacak.

Öne Çıkan Boyutlar

Protokol ile öğretmen ve öğretim üyesi/görevlisi hareketliliği çerçevesinde eğitim öğretimin niteliğini geliştirmeye dönük uygun olan branş ve alanlarda zümre danışmanı olarak görev yapan öğretim elemanlarının, belirlenen okullardaki derslere, öğretmenlerin de üniversitedeki derslere dinleyici olarak katılımlarının sağlanması amaçlanıyor. Temel bilimlerin öneminin fark edilmesi ve öğrencilerin bu alanlara yönlendirilmesi amacıyla bir dizi etkinlik planlanacak.

Protokol kapsamında ayrıca İstanbul'un tarihsel boyutu, kültürel öğeleri, sanatsal içerikleri, sosyolojik unsurları, folklorik içeriği ve coğrafi özellikleri hakkında üniversitenin ilgili bölümlerindeki akademisyenlerden destek alınması hedefleniyor. 

Protokol, eğitimin niteliğinin artırılması amaçlı olarak, öğretmenlere kendi alanlarında sunulacak hizmet içi eğitimlerin üniversite iş birliği ile planlanması ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi ile yenilikleri takip etmelerinin sağlanması öngörüyor. Öğrencilerin ailelerine yönelik öğretme-öğrenme süreçlerinde kullanılan yeni yöntemler hakkında akademisyenler tarafından bilgilendirme, eğitim seminerleri ve rehberlik çalışmaları planlanıyor.

Protokol kapsamındaki tüm çalışmalar gönüllülük esasına göre, veli muvafakati dâhilinde, ücretsiz, eğitim öğretim aksatılmadan, ilçe ve okul müdürlükleri gözetim, denetim ve sorumluluğunda gerçekleştirilecek.

 

25-02-202125-02-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.