İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yazılımda Gelecek İçin Tohumlar

Kartal Şehit Salih Alışkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencimiz Özgür Özdemir, yazılım alanında gösterdiği başarılarla adından söz ettiriyor.
Yazılımda Gelecek İçin Tohumlar

Kodlamayla 9 yaşında tanışıp 10 yaşında ilk oyununu çıkaran Kartal Şehit Salih Alışkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencimiz Özgür Özdemir'in çalışmaları alandaki kurumların da ilgisini çekti. 2019'da "Büyük Oyun" programına da katılan Özdemir, burada gösterdiği başarıyla dikkat çekti.

Özgür Özdemir, sektördeki bir firmanın tüm dünyada yürüttüğü sosyal sorumluluk programıyla, teknolojiye hevesli ve bu konuda yetenekli gençlere en üstün eğitim programlarını sunarak onları bu alanda geliştirmesini amaçladığı "Gelecek İçin Tohumlar" (Seeds Forthe Future) projesine katılan en genç isim oldu.

16 Yaşında En Genç Katılımcı

Programa şimdiye kadar 126 ülkeden 5 bin 800 öğrencinin katıldı. Programda 5G'den yapay zekâya, bulut sistemlerinden mobil servislere en son teknolojilerin aktarıldığı çevrim içi eğitimlere yer veriliyor. Beş gün süren etkinlikte bunlara ek olarak; akıllı ev, dijital dönüşüm, dijital ekonomi, siber güvenlik ve stratejik liderlik gibi temalarda eğitimler de mevcut. Seçilen öğrenciler bilişim alanındaki son yenilikleri, uluslararası uzmanlardan birebir öğrenme fırsatı yakalıyor ve tüm dünyada geçerli sertifika almaya hak kazanıyor.

Bu programa tek liseli olarak katılan öğrencimiz yapay zekâ ve ICT sınavlarından 90 almayı başardı. İlham verici ve etkileyici başarılarının yanında hayatından kesitleri de paylaşan Özgür Özdemir, "Programda ICT sınavı yapılıyor ve başarılı olanlara uluslararası geçerliliği olan bir sertifika veriliyor. Bana katkısı 5G, yapay zekâ ve ICT teknolojisini öğrenmek oldu. Normalde üniversite öğrencilerinin seçildiği programda 16 yaşında en genç katılımcı olmamı içimdeki azme borçluyum." dedi.

TEKNOFEST'e Katılmayı Hedefliyor

Eğitimiyle çalışmalarını bir arada sürdürdüğünü ve çeşitli kurslara da devam ettiğinidikkati çekenÖzgür Özdemir, "Geçen yıl yaptığım oyun projesi Play With Me, 1 milyon kez indirildi. Moda eksenli oyunum ise 100 bin indirmeyi geçti. Şu an Google Play'de 6 tane güncel oyunum var." ifadelerini kullandı.

Hayranlık duyduğu en büyük ismin Elon Musk'ı gösteren Özgür Özdemir, "Fakat en büyük rakibim de Elon Musk. Yeni yaptığım projelerle uzay araştırmacılığına yöneldim. İleride uzay araştırmacılığında Türkiye'yi 1 numara yapmayı hedefliyorum." dedi. Özdemir "Yaptığım İnsansız Hava Aracı (İHA) ile bu yıl düzenlenen TEKNOFEST'e katılmayı hedefliyorum. İnanıyorum ki yaptığım İHA orada en iyi sonuç alacak. Ayrıca bu yıl 3 oyun çıkaracağım ve bunların 1 milyon indirmeyi geçeceğini tahmin ediyorum." ifadelerini kullandı.

11-02-202111-02-202111-02-202111-02-202111-02-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.