İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Savunma Sanayi Meslek Lisesi

Savunma sanayi alanında donanımlı insan gücü yetiştirecek Şile Ayet Azer Aran Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin açılması için mesleki eğitim iş birliği protokolü imzalandı.
Savunma Sanayi Meslek Lisesi

Millî Eğitim Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu sonrası mesleki eğitimde biriken sorunların çözümü yönünde çok önemli adımlar atıldı. Gelinen noktada mesleki eğitimi daha fazla güçlendirebilmek için iş piyasasında ve yükseköğretimde atılması gereken yeni adımlar doğrultusundaki kurumsal iş birlikleri artarak devam ediyor. 

Kurumsal İş Birlikleri

Bu kapsamda İstanbul Valiliği, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Şile Belediyesi ve Repkon Makina Anonim Şirketi arasında sektörün ihtiyacına yönelik donanımlı insan gücü yetiştirecek mesleki eğitim iş birliği protokolü imzalandı. Protokol; mesleki ve teknik eğitimde sektörün iş gücü ihtiyacına cevap verebilecek niteliğe sahip, gelişen teknolojiye hızla ve etkin şekilde uyum sağlayabilen, paydaşların planlama ve karar alma süreçlerine aktif şekilde katıldığı bir yapıyı tam anlamıyla hayata geçirebilmeyi amaçlıyor.

İstanbul Valiliği'nde gerçekleştirilen protokol imza törenine,  İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, Vali Yardımcımız Sayın Hasan Hüseyin Can, Şile Kaymakamı Sayın Mehmet Nebi Kaya, Şile Belediye Başkan Vekili Sayın Özcan Kara, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Repkon Makina ve Kalıp Sanayi Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın  Ayet Azer Aran ve Şirket Genel Müdürü Sayın İbrahim Külekçi İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız  Sayın Serkan Gür ve  Şile İlçe Millî  Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa Özen ve katıldı.

20 Derslikli Yeni Okul Binası

Şile'de faaliyet gösteren Repkon A.Ş. savunma sanayiine yönelik üstün performanslı makineler üretirken, yine bu alanda AR-GE Merkezi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Açılacak olan meslek lisesi, öncelikli olarak fabrika bünyesinde eğitim verecek akabinde okul için tahsis edilen arazide, hayırsever tarafından yapılacak olan 20 derslikli yeni okul binası ve 200 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdunda eğitim faaliyetlerine devam edecek.

Açılacak okulda; makine ve tasarım teknolojileri alanı, savunma mekanik sistemleri dalı ile endüstriyel otomasyon teknolojileri alanı programları olacak. Böylece öğrencilerin teknoloji üreten, nitelikli bireyler olarak yetiştirilmesi hedefleniyor.

Şile Ayet Azer Aran Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak açılacak okulda eğitim, hazırlık sınıfıyla beraber 5 yıl olacak. 

Yeni okul binasına dair eğitim alanının imarla ilgili tüm işlemleri, altyapı, hafriyat vb. hizmetler Şile Belediyesi tarafından sağlanacak. İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya, protokol imzalanması sonrasında yaptıkları değerlendirmede "Şile ilçemize, ilimize, ülkemize ve sevgili öğrencilerimize yeni bir soluk getirecek savunma sanayi temalı AR-GE Merkezi statüsünde önemli bir eser kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların tümünde imzalanan kapsamlı iş birliği protokolü ile mesleki teknik eğitimle savunma sanayinin önemi vurgulandı. 2023 Eğitim Vizyonu ile ülkemizdeki mesleki eğitimin çok geliştiği ve bu gelişmede sektör temsilcilerinin desteğinin çok değerli olduğu belirtildi. Meslek liselerinin hak ettiği yere gelmesi durumunda ülkemizin savunma sanayisinin gelişeceği kaydedildi.

 

 

20-01-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.