İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Masal Diyarına Yolculuk

Umudum Öğretmenim Projesi çerçevesinde masallar anlatıldı, masal diyarına yolculuk  yapıldı.
Masal Diyarına Yolculuk

Erken çocukluk dönemden temel eğitime ailenin ve sözlü anlatımın etkisi çok fazladır. Günümüzde çocuğun gelişiminde sözlü anlatımın çok önemli olduğu vurgulanmaktadır.

Çocuklarıyla olumlu iletişim kurabilen ebeveynlerin çocuklarının gelişimlerinde olumlu yönde etki gösterdikleri biliniyor. Çünkü çocukların çevre ile kuracakları ilişkilerin önemli ölçüde belirleyicisi, aileleri ile kurdukları iletişimdir. Çocuğun problem çözme ve liderlik becerilerinin gelişiminde ve değer yargılarının ediniminde sözlü anlatımın rolü göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Masallar çocuklar için içine doğdukları dili öğrenme, kelime hazinesin geliştirme adına eğlenceli bir araçtır.

Temel Esas Çocuğa Görelik

Masallar ve hikâyeler ise sevdiklerimize kalbimizden ve aklımızdan geçenleri anlatma yollarından bazılarıdır. Anlatı dünyasında hayallerine yakın kahramanları benimseyen çocukların dil gelişimini sağlamak ve problem çözme becerilerini geliştirmek için masal anlatmak ve hikâye okumak önemlidir. Ayrıca sözün imkânlarına yaslanan hikâyeler ve masallar aracılığıyla çocuklara olumlu davranışlar kazandırılabilir. 

Bu düşünceden hareketle Umudum Öğretmenim Projesi kapsamındaki öğrencilerimiz masallar ve hikâyelerle buluşuyor.Proje kapsamında okunan hikâye veya anlatılan masal çocukların gelişim özellikleri, özellikle de 'çocuğa görelik' ilkesi dikkate alınarak belirleniyor. Masallar hep iyi olanın kazanması ile içinde mutlak umut taşıması açısından da erken çocukluk döneminde psikolojik sağlamlığı destekler.

Proje kapsamında öğrencilerinin motivasyonunu güçlendirmek için düzenlenen masal atölyeleri ile öğrencilerin özgüven artışı sağlanmakta ve toplum önünde kendilerini ifade etmeleri sağlanıyor. Öğrencilerin eğlenerek katıldıkları masal atölyelerinde origamili, şarkılı ve tekerlemeli anlatım formlarıyla 'ev' sürecini iyileştirmeye katkı sunuluyor.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.