İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çevrim İçi İstanbul Bilim Olimpiyatları Yarışması

Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projemiz kapsamında çevrim içi olarak yapılan bilim olimpiyatlarına binlerce öğrencimiz katıldı.
Çevrim İçi İstanbul Bilim Olimpiyatları Yarışması

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde hayata geçirilen Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi son yıllarda giderek öne çıkan bilim olimpiyatları çalışmalarını da içeriyor. Bilim olimpiyatları ise öğrencilerimizi bilimsel çalışmalar yapmaya teşvik etmek, öğrencilerin bu alanda yeteneklerini değerlendirmek ve geliştirmek amacıyla düzenleniyor. 

Geleceğin Bilim İnsanları

Proje kapsamındaki bilim olimpiyatları eğitimi veyarışması uzaktan eğitim sürecinde çevrim içi devam ediyor. Bu kapsamda düzenlenen yarışmaya binlerce öğrencimiz katıldı.İstanbul genelindeki tüm ortaokul, lise ve dengi okul öğrencilerinin başvurusu ile gerçekleştirilen yarışma temel bilimler alanında yetenekli öğrencilerimizi keşfederek, onların temel bilimler alanında derinlemesine ve nitelikli çalışmalar yapmalarına yardımcı olmayı hedefliyor. Ayrıca yarışma temel bilimleri kullanarak 21.yu?zyıl teknolojilerini üretebilecek, ileride temel bilimleri kariyer olarak seçmeyi isteyecek öğrencileri desteklemeyi de amaçlıyor.

Proje çalışmalarının salgın döneminde yeniden yapılandırıldığını belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı "Bilim olimpiyatları çalışmaları her geçen gün daha nitelikli hâle geliyor. Bu alandaki eğitimlerimiz ve yarışmalarımız çevrim içi olarak yürütülüyor. Hiç şüphesiz öğrencilerimizi matematik, fizik, kimya başta olmak üzere temel bilimler alanına yönelten en önemli unsurlardan biri bu alandaki öncü bilim insanlarımızı tanımaktır. Yarışmamızın kategorilerini bu anlayışla adlandırdık. Bunun bilim olimpiyatları faaliyetlerinin daha çok desteklenmesi ve diğer süreçlerin geliştirilmesi açısından hayli önemli olduğunu düşünüyorum. Bu vesileyle yarışmamıza katılan tüm öğrencilerimizi kutluyorum.  Temel bilimlere ilgilerinin artarak devam etmesini diliyorum." dedi.

5 Branş ve 9 Kategori

Yarışma, ortaokul 5.sınıf matematik, ortaokul 6-7.sınıf matematik,  lise hazırlık ve 8-9.sınıf matematik, ortaokul bilgisayar, lise bilgisayar, biyoloji, fizik, kimya ve matematik olmak üzere toplam 5 branş ve 9 kategoriden oluşuyor.

Salgın sebebiyle alınan tedbirler doğrultusunda yarışmanın ilk ve ortaokullardaki 1-2. aşama; liselerdeki ön eleme yerine çevrim içi sınav uygulaması yapıldı. Bu çerçevede http://istmem.meb.gov.tr/isbo/  sitesi üzerinden çevrimiçi bir yarışma modülü oluşturuldu. 20 Kasım 2020 tarihine kadar bireysel öğrenci başvuruları alındı. Öğrenciler ilgi ve beceri alanları çerçevesinde istedikleri kategorilere başvuruda bulundu. Her başvuran öğrenciye çevrimiçi yarışma kodu verildi. Öğrenciler bu kodlarla başvurdukları kategorinin yarışma günü ve saatinde modüle giriş yapıp yarıştılar.

30 Kasım 2020 ve 4 Aralık 2020 tarihleri arasında; birinci gün Heysem Fizik ile İbn Sina Biyoloji, ikinci gün Aziz Sancar Kimya, üçüncü gün Cezeri Bilgisayar ile Hayyam Bilgisayar, dördüncü gün Cahit Arf Matematik ile Mehmet Hamitoğlu Matematik, beşinci gün ise Hârezmî Matematik ile Biruni Matematik yarışmaları yapıldı.

Binlerce Öğrencimiz Katıldı

Beş gün süren yarışmaya tüm İstanbul genelinde yoğun bir ilgi vardı. 5 branş ve 9 kategoriden oluşan yarışmaya toplam 23 bin 741 öğrencimiz katıldı. En fazla katılımın olduğu yarışma 6-7.sınıfların katılabildiği Cahit Arf Matematik kategorisi oldu. Sadece bu kategoride toplam 7 bin 247 öğrenci yarıştı. Diğer branşlarda ise katılım sayıları şu şekilde gerçekleşti.

07-12-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.