İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Hepimizin yakından bildiği üzere engelleri aşmak öncelikle bir farkındalık meselesidir. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün toplumsal farkındalığın artmasına, engelli bireylerimizin hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atılmasına vesile olmasını diliyorum.

Engellilerin geleceğe umutla bakan bireyler olmalarının yolu onların hayatlarını daha da kolaylaştırmak ve toplumla daha da bütünleşmelerini sağlamaktan geçer. Bu aynı zamanda, onların da toplumsal sorumluluk almalarını mümkün kılacak, dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın güçlenmesini de beraberinde getirecektir.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla eğitimciler olarak engelsiz yaşamda daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranmak zorunda olduğumuzun farkındayız. Koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerle uzaktan eğitime geçtiğimiz andan itibaren özel çocuklarımızın farklı ihtiyaçları olduğu bilinciyle hareket ettik. Bizim engelli bireylerin iyi bir eğitim alması, sanatsal yeteneklerini geliştirme, eserlerini toplumun diğer fertleriyle paylaştırmak gibi amaçlarımız var. 

Engelli çocuklarımızla ilgili belki iki kat daha fazla özenimiz söz konusu.Bakanlığımız özel gereksinimli öğrencilerimize, ders konularını severek, eğlenerek öğrenebilecekleri kitaplar ve etkileşimli dijital içerikler hazırladı. Zira engelli öğrencilerimiz için yapılan tüm çalışmaları hakların sahiplerine teslim edilmesi şeklinde değerlendiriyoruz. Bugünle ilgili etkinliklerimizi de uzaktan eğitim sürecine uygun bir şekilde yapılandırdık. Engelsiz bir yaşam için bugünde düzenlenen farkındalık etkinliklerinin, toplumsal duyarlılığın artmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

Engelli bireylerin tedbirli sosyal yaşama uyum sağlamaları, kendi kimliklerini kazanmaları ve başarıları tatmaları, kendilerini her yönden geliştirmeleri konusunda büyük bir desteğe ihtiyaç var.  Eğitim süreçlerinde, herkesi engelli bireylerimize yardımcı ve destek olmaya, onların sorunlarını âdeta kendi sorunları bilerek üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çağırıyorum. Unutmamak gerekir ki, hayatı paylaşmak için engel yok.Küçük dokunuşlarla, bir göz işaretiyle, bir tebessümle bile eğitim sürecinin nasıl ustalıkla yönetildiğini görebiliriz. Kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan özel çocuklarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

                                                                                                                                                         Levent YAZICI                 

                                                                                                                                                    İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.