İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Siber güvenlik alanında eğitim verecek Pendik Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açıldı.
Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Ülkelerin güvenlik stratejileri incelendiğinde, hemen hepsinin ortak vurgusu, toplumun her kesimini siber güvenlik ve ilgili konularda bilinçlendirmek ve eğitmek olduğu görülür. Eğitim, bu stratejilerde anahtar kelimedir.  Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de siber güvenlik alanında nitelikli insan gücü eksikliği yaşanmaktadır. Siber güvenlik algısı içinde siber etiğin de küçük yaşlardan itibaren bireylere benimsetilmesi ayrı bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çoklu Kurumsal İş Birlikleri

Son yıllarda sıklıkla telaffuz edilen siber savaşlardan galip çıkmak, toplumu oluşturan bireyleri hem temel hem ileri düzeyde internet okuryazarlığı, sosyal ağ okuryazarlığı, sosyal ağ uzmanlığı, siber güvenlik, ayrıca dijital vatandaşlık gibi önemli kavramlar hakkında bilgi ve becerilerle donatmakla doğrudan bağlantılıdır.

Bu gerçeklerden hareketle birçok ülke, siber güvenlik stratejisi geliştirme konusunda çalışmalar yürütmektedir. Bunların odak noktasında, Millî Eğitim Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu'nda olduğu gibi özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşlarının güç birliği yaparak, liselerde öğrenim gören öğrenciler başta olmak üzere, toplumun her kesiminin bilinçlendirilmesi ve eğitim almasının sağlanması yer almaktadır. Ayrıca, ileriye dönük olarak siber güvenlik alanında oluşacak uzman açığının kapatılması da stratejik hedefler arasındadır.

Siber Güvenlik Lisesi

Bu bağlamda yerli siber güvenlik ekosistemini geliştirme hedefine katkı sunmak doğrultusunda28-29 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenen Bir Meslek Alanı Olarak Siber Güvenlik Çalıştayı'nda İstanbul Valiliği,  İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa arasında "Siber Güvenlik Lisesi" açılabilmesi hususunda eğitimde iş birliği protokolü imzalandı. Protokolde Siber Güvenlik Lisesi için gerekli tüm eğitim içerik ve uzman desteğinin İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve diğer destekçi üniversiteler tarafından sağlanacağı belirtildi.

Gerekli altyapı hazırlıklarını sürdüren İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Teknopark İstanbul A.Ş arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Pendik Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, siber güvenlik alanında iyi yetişmiş insan gücüne olan ihtiyacı vurguladı.  2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda sektörle iş birliğinin önemine dikkati çeken Yazıcı "İhtiyaçların tespiti ve yenilikçi yöntemlerle karşılanması için en üst düzey iş birliğini ve eşgüdümü harekete geçirdik. Günümüzde siber savaşların almaya başlamasıyla; veri güvenliğinin, maddi kaynak güvenliğinin ve genel olarak şirket sırlarının, bilgilerinin, kişisel verilerin çok önemli olduğu bir dönem içerisine giriyoruz. Bütün toplumda siber güvenlik bilincini geliştirmek öne çıkan bir anlayış. Dolayısıyla siber güvenlik alanındaki insan kaynağı sayısını artırmak, niteliklerini geliştirmek önem arz ediyor. Biz de uzun zamandır meslek liseleri içerisinde bir siber güvenlik alanı oluşturmak için çalıştık. Böylece Siber güvenlik ekosisteminin standartlarının gelişmesi sürecine de katkı sunacak olan Türkiye'nin ilk siber güvenlik programı uygulayacak lisesi açılmış oldu. Ülkemiz ve eğitim sistemimiz için çok önemli olan bu lisenin açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim." şeklinde konuştu.

LGS Puanına Göre Öğrenci Alacak

Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu teknik programında bilişim teknolojileri ağ işletmenliği ve siber güvenlik dalında yabancı dili İngilizce olarak eğitim verecek.

Teknoloji geliştirme bölgesi statüsünde olan Teknopark İstanbul'un bünyesinde yer alacak olan okul, siber güvenlik dalında eğitim verecek. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında eğitime başlayacak olan okul öğrencilerini ortaöğretim merkezî yerleştirme sınavı LGS puanına göre alınacaktır. İlk yıl 30 öğrenci alınacak olan okulun eğitin öğretim süresi hazırlık sınıfıyla birlikte 5 yıl olacak. 

Sızma testi, adli bilişim, yapay zekâ ve siber tatbikat laboratuvarları yer alacak olan okulda eğitim görecek öğrencilere Teknopark İstanbul başta olmak üzere siber güvenlik faaliyeti yürüten firmalarda geniş staj imkânı sunulacak.

17-07-202017-07-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.