İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tasarım Beceri Atölyeleri Evde

Salgın sürecinde öğrencilerin üretmenin heyecanını evlerinde de yaşamaya devam etmeleri için evde tasarım beceri atölyeleri uygulaması yapıldı.
Tasarım Beceri Atölyeleri Evde

Salgın sürecinde uzaktan eğitime geçilmesiyle beraber öğrencilerin EBA'daki dersleri izlemesi dışında kalan vakitlerini verimli biçimde geçirebilmeleri, üretmenin heyecanını evlerinde de yaşamaya devam etmeleri için evde tasarım beceri atölyeleri uygulaması yapıldı.

Bilim, Sanat, Spor, Kültür ve Yaşam

Tasarım beceri atölyeleri bilim, sanat, spor, kültür, yaşam alanlarına yönelik olarak geliştirilmiş; evde bulunabilen basit malzemelerle çocukların tek başına veya aileleriyle beraber yapabilecekleri uygulamalardan oluşturuldu. Her gün, o günün özelliğine uygun olarak belirlenen çerçevedeki etkinlikler İstanbul Tasarım Beceri Atölyeleri (@isttba) Twitter adresi üzerinden paylaşıldı.

Çocuklarımızın yaptıkları çalışmaların fotoğraf ve videoları; çocuklarımızın velileri, öğretmenleri, okul yöneticileri tarafından @isttba etiketiyle paylaşıldı. Bu sayede çocukların tasarım beceri atölyelerini eve taşıyarak, eğlenerek öğrenme ve üretme anlayışından kopmamaları sağlanmaya çalışıldı.

Üretim Mekânı Olarak Ev

Çocuklarımız öğretmenlerine akrostiş şiirleriyle seslendiler, kâğıttan yaptıkları çiçekleri onlara armağan ettiler, aileleriyle oyunlar oynadılar, bayram tebrik kartları hazırladılar, aileleriyle beraber yemek yaptılar, evde sportif faaliyetler yaptılar, enstrümanlarını çaldıkları videolar çektiler, resimler çizdiler, deneyler yaptılar, tasarımlarını hayata geçirdiler. Evlerini üretim mekânlarına dönüştürmeleri hem onlar hem de büyükleri için moral kaynağı oldu.

Ayrıca İstanbul Öğretmen Akademileri ve Hârezmî Eğitim Modeli webinarlarında Tasarım Beceri Atölyeleri'nde görev almakta olan veya önümüzdeki yılda görev alacak öğretmenlere Tasarım Beceri Atölyeleri yaklaşımı, hedefleri ve uygulama örnekleri konusunda sunumlar gerçekleştirildi.

30-06-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.