İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YIL SONU MESAJI

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılının sona ermesi nedeniyle bir mesaj yayımladı.
YIL SONU MESAJI

Sevgili çocuklar,        

Bir kısmını salgınla mücadele tedbirleri kapsamında 23 Mart'ta uzaktan eğitime geçerek sürdürmek zorunda kaldığımız bir eğitim öğretim yılının daha sonuna geldik. Nerdeyse dönem boyunca okullarından uzak kaldınız ama öğrenmekten vazgeçmediniz.  Bu süreçte evlerinizde pek çok bilgi ve beceri edindiniz.  Bir yıllık çabalarınızın sonuçlarını aldığınız karne heyecanını da evlerinizde yaşayacaksınız. Salgın nedeniyle okullarımızda karne törenleri düzenlenemeyecek. Karnelerinize online ortamdan ulaşacaksınız. Sizlerin sesleriyle yankılanan okullarımız, karne günü sessizliğe bürünecek. Bunun için hüzünlüyüz. Unutmayınız ki,  önceliğimiz sizlerin sağlığıdır. Ayrıca aldığınız karne sizlerin kişiliğinizin fotoğrafı değildir, onu yansıtmaz, sadece araçtır. Önemli olan yarınlara hazırlandığınız bu günlerde eksiklerinizi görmeniz ve çalışmaya devam etmenizdir. Biliyorsunuz hiçbir başarı tesadüfi değildir. Bu bakımdan okulda öğrendiklerinizin üstüne tatilde öğrenme kaybı yaşamamak için yeni bilgi ve beceriler ekleyerek öğrenme yolculuğunuzu çeşitlendirerek sürdürmeniz gerekiyor.

Şunun farkındayım elbet; çok çalıştınız, yoruldunuz ve güzel bir tatili hak ettiniz. Tatilinizi dinlenerek geçiriniz ancak sağlınız için belirlenen kurallara hassasiyetle uyunuz. Ayrıca dinlenmenin, hiç bir şey yapmamak demek olmadığını unutmayınız.  Sizler, ülkemizin yarınlarısınız, geleceğe sizler yön vereceksiniz. Güçlü yarınlarımızın teminatı olmanız için kitap ve diğer kaynaklarla kendinizi geliştirmeniz büyük önem taşıyor. Bu yüzden tatilde daha çok kitap okuyun, sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklere katılın. TRT EBA TV'de yabancı dil becerilerinizi geliştirecek, tasarım beceri atölyeleri ile tecrübe kütüphanelerinizi zenginleştirecek yaz okulu programlarını takip ediniz. Burada sizlere yönelik sanat, spor müzik, atölye çalışmaları ve karikatürle ilgili bazı faaliyetler olduğunu hatırlatmak isterim. Severek öğrenmeyi ilke edinerek ilgi alanlarınızın kapısını çalın, buna göre kendinizi geliştirin. Kişisel ve sosyal gelişim ancak bunlar sayesinde tamamlanır. Ayrıca not kaygısı olmadan sanatın, edebiyatın ve sporun zevkine varmak çok değerlidir.

Bu vesileyle yarın Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava gireceklere başarılar dilerim.

 

Değerli meslektaşlarım,

Önemli bir kısmını uzaktan eğitim programlarıyla tamamlamak zorunda kaldığımız eğitim ve öğretim yılı boyunca yarınlarımızın teminatı çocuklarımız için gösterdiğiniz özverili çalışmalarınızdan dolayı hepinizi ayrı ayrı tebrik ve teşekkür ediyorum. Salgın günlerinde çocuklarımız için sergilediğiniz fedakârlık her türlü takdirin üzerindedir. Bu süreçte EBA'nın eğitim alanında dünyada en çok tıklanan üçüncü site konumuna gelmesinde görüldüğü üzere uzaktan eğitimden beklediğimizin ötesinde faydalar sağlandı. 

Gelecek nesillerimize binlerce yıllık birikimimizi, kültürümüzü,  tarihimizi, bizi biz yapan değerlerimizi, bilimsel ve sanatsal çalışmaları sizlerin öncülüğünde aktarabileceğimizin farkındayız. Bu süreçte, öğrencilerimizi bilgili ve kültürlü kılmanın yanında, onları duygudaşlık, açık fikirlilik ve kardeşlik değerleriyle donanımlı kılmaya yönelik çabanız bizlerin en büyük sermayesidir. Ülkemizin bütüncül kalkınması ancak sizlerin gayreti ile mümkün olabilir. Sizlerle birlikte 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda kurumlarımızın niteliğini arttırarak adım adım daha iyiye ve güzele ulaşmayı hedefliyoruz. Mesuliyet duygusuyla, azimle, kararlılıkla ve iyi uygulamaların doğuşuna kaynaklık eden heyecanımızla birlikte ilham vermeye devam edeceğiz.

Hayat her anlamda hızla değişiyor.  Bunun için uzaktan çevrim içi öğretim ortamlarında yürütülecek olan mesleki çalışmalarımız başta olmak üzere yaz tatilimizin bir kısmını değişen çocukluk kozasını, dönüşen eğitim anlayışını, dijital mecraların sunduğu imkânları daha da önemlisi öğrenme yolculuğumuzu gözden geçirmeye hatta yeniden öğrenmeye imkân veren keyifli öğrenme sürecine dönüştürmeliyiz.

Saygıdeğer veliler,

Geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları ve en iyi şekilde yetişmeleri hepimizin ortak hedefi. Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız; onlar için ne kadar çok çalışsak hep bir yetersizlik duygusu kaplar içimizi. Sizlerin de bu bilinçle her zaman olduğu gibi salgının başladığı günden itibaren çocuklarınızın eğitimi için bizlerle birlikte çalıştığınızı yakından biliyoruz. Doğrusu bundan dolayı da mutlu olduk.

Yaz tatili, çocukların zorunlu öğretim programları yerine kendi istek ve tercihleri doğrultusunda öğrenmeyi yeniden keşfedeceği eğlenceli bir dönem olabilir. Bu çerçevede yaz tatilinin çocuğumuzun günlük hayatını nasıl etkilediğine dikkat etmek zorundayız. Millî Eğitim Bakanlığımız çocuklarımızın yaz aylarını daha keyifli ve motivasyon içerisinde geçirmeleri için çalışmalar yapıyor. EBA TV'de 29 Haziran-28 Ağustos tarihleri arasında yayınlayacağı programları ve etkinlik önerilerini dikkate almalısınız. 

Bunun yanında çocuklarımızı hayata hazırlamak daha da önemlisi tatilden kaynaklanan öğrenme kaybını azaltmak gerekiyor. Unutmayalım ki, çocuklarınızla birlikte geçireceğiniz nitelikli serbest zamanlar, onlara göstereceğiniz ilgi çok değerli. Onların kendi ilgileri doğrultusunda sanatsal ve bedensel becerilerini geliştirmeleri diğer akademik alanlara daha yoğun bir ilgiyle bağlanmalarını beraberinde getirmektedir. Sizlerin, bu süreçte daima yanımızda olacağınız inancıyla bu tatil döneminde yüzünden gülücükler eksik olmayan çocuklarınızla, sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler dilerim.

Bu seneki eğitim yolculuğunuzda kaybettiğimiz çocuklarımızı, meslektaşlarımızı, eğitim çalışanlarımızı ve velilerimizi rahmetle anıyorum.

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılını tamamladığımız bugünde, sevgili öğrencilerimizi, değerli meslektaşlarımı ve saygıdeğer velilerimizi kutluyor, tüm eğitim camiamıza iyi tatiller diliyorum.

                                                                                                            Levent YAZICI

                                                                                              İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.