İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Solo Halk Oyunları Yarışması

Okulumda Bir Ses İki Hareket Projemiz kapsamında düzenlenen solo halk oyunları yarışmasının sonuçları açıklandı.
Solo Halk Oyunları Yarışması

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında öğrencilerin sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılmaları, güzel sanatlara ve fiziksel aktiviteye ilgi duymaları, yeni ilgi alanları kazanmaları, dolayısıyla yetenek ve kişiliklerinin sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu amaçla İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde Okulumda Bir Ses İki Hareket Projesi hayata geçirildi.

Proje ile öğrencilerimizin sadece akademik anlamda değil, aynı zamanda sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal açıdan da gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri hedefleniyor. Projemiz kapsamında etkinliklerin ve projeye katılan öğrencilerin sene başından itibaren proje dahilinde yaptıkları çalışmaların çıktısı olarak uzaktan eğitim sürecinde halk oyunlarımızın güzelliklerini ve öğrencilerimizin yeteneklerini ortaya çıkarabilmek için özgün ve yenilikçi uygulamalar sürece dâhil edildi. 

Uzaktan Eğitimin Çok Boyutluluğu

Projenin önemini hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerimizi sadece akademik anlamda değil, aynı zamanda duygusal, psikolojik, kültürel ve sanatsal açıdan da desteklediklerini kaydetti. Yazıcı, çeşitli yörelerin halk oyunlarıyla öğrencilerin ritmik ve ezgisel yaşam becerileri kazanarak, sanattan zevk alma duygularının geliştiğini ifade etti.

Yazıcı uzaktan eğitim sürecinde düzenlenen yarışmayla ilgili olarak şunları söyledi:

"Öğrencilerimizin 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda hem hareket hem de müzikal becerileri kazanmasının önemi, bizleri uzaktan eğitim sürecinde projemizin etkisinin nasıl arttırılabileceği konusunda düşünmeye teşvik etti.Bu bakımdan temelde bir özveri ve uzun erimli çalışma projesi olan 'Bir Ses İki Hareket'te emeği olan bütün öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum. Onlara her türlü desteği vermenin de boynumuzun borcu olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Öğrencilerimizin öğrenme merakları ve öğrenme güdüleri gerçekten çok yüksek. Bu yüksek kapasiteyi her ortam ve durumda doğru kullanabilmek gerekiyor. Onları sadece akademik bakımdan değil, sanat ve hareket bakımından da yetiştirmek önem arz ediyor. Müzik eğitimi bireyin duyuşsal ve devinişsel davranışlarında olumlu etkiler meydana getiriyor. Bunun kişilerin bilişsel öğrenmelerinde de önemli ölçüde etkili rol oynadığı birçok araştırmayla kanıtlandı. Halk oyunlarımız ise içinde barındırdığı kardeşlik duygusu, melodi, ritim ve hareket yapısıyla bireyin bedensel ve ruhsal gelişiminde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor."

Bir Tek Sen

Öğrencilerimiz "Bir Tek Sen" adlı solo halk oyunları yarışmasına 12 Nisan ile 30 Nisan 2020 tarihleri arasında başvuru yaptılar. İlkokul, ortaokul ve lise kademelerindeki öğrencilerimiz Halay, Bar, Horon, Zeybek, Karşılama, Kaşık, Teke, Kafkas oyunları oynadı. Yüzlerce öğrencimizin katıldığı yarışmanın sonuçları açıklandı.

Dereceye giren öğrencilerimiz şu şekilde sıralandı:

İlkokul

1.Sire Nira Danış (Teke) Cenap Şahabettin İlkokulu ? Kadıköy

2.Ecrin Akgün (Karşılama) Dr. İsmet Birgül İlkokulu ? Küçükçekmece

3.Asya Duru Kurt (Halay) Mehmet Akif İlkokulu ? Ataşehir

Ortaokul

1.Şiyar Işık (Halay) Adnan Menderes Ortaokulu ? Gaziosmanpaşa

2.Sude Gökmen (Kaşık) Oruç Reis Ortaokulu ? Esenler

3.Ecenaz Ayoğlu (Kafkas) Yahya Kemal Beyatlı Ortaokulu ? Ataşehir

Lise

1.Efe Kahraman (Zeybek) Bingül Erdem Anadolu Lisesi ? Beşiktaş

2.Buse Cengiz (Karşılama) Yakacık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi-Kartal

3.Selin Arslan (Kafkas) Rotary Anadolu Lisesi ? Ataşehir

Jüri Özel Ödülü

Yiğitcan Duran ? Rotary Bölge Vakfı İşitme Engelliler Okulu- Tuzla

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.