İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Lezzet Atölyesi

Üreten Okullar Projesi kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün zemin kat koridorunda Lezzet Atölyesi açıldı.
Lezzet Atölyesi

Mesleki eğitim ülkemizin geleceği için çok önemli. Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu, mesleki ve teknik eğitime atfedilen değerin artırılmasını, eğitim ortamlarıyla insan kaynaklarının geliştirilmesini hedefliyor. Bu çerçevede mesleki eğitimde eğitim, istihdam ve üretim ilişkisinin güçlendirilmesi gerekiyor.

Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi ve Projeler

Mesleki eğitim güçlendikçe, yükseköğretime olan talep de daha makul ve gerçekçi bir çerçeveye oturacaktır. Mesleki eğitimin iyileştirilmesine yönelik çok sayıda proje mevcut kalitenin artmasına önemli katkı sunuyor. Üreten Okullar Projesi de bu düşünceyle hayata geçirildi.

Mesleki eğitimi üretim süreçleri ile ilişkilendirmeye büyük önem veren İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz eğitim verilen tüm alanlarda döner sermaye kapsamında üretimi yaygınlaştırmak hedefiyle hareket ediyor. Müdürlüğümüzün zemin kat koridorunda açılan Lezzet Atölyesi mesleki eğitimdeki üretim odaklı anlayışın bir yansıması niteliğinde. Atölye, döner sermaye işletmesi kapsamında yiyecek içecek alanında üretim yapan mesleki ve teknik eğitim okullarımızın ürünlerinin sergilendiği ve satışa sunulduğu bir ortam şeklinde kurgulandı. Tabi ki burada üretimin ne kadar arttığından ziyade mesleki eğitimde yaparak öğrenme yönteminin yaygınlaşması önemli.

Yaparak Öğrenme ve Deneyim Kazanma

Lezzet Atölyesinde mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızda öğrenci ve öğretmenlerimiz tarafından üretilen ürünler yer alıyor.Öğrencilerimiz sadece üretim kısmında değil aynı zamanda sunum kısmında da yer alarak iş deneyimi kazanıyorlar. Öğrencilerimiz yaparak öğreniyorlar, sektörün talep ettiği becerileri eğitim aşamasında kazanıyorlar böylece mezun olduklarında istihdamları da kolaylaşacak.

Lezzet Atölyesi sadece yiyecek içecek alanına hizmet vermiyor aynı zamanda okullarımızdaki diğer ürünlerin sergilendiği bir mekân niteliğinde.

27-02-202027-02-202027-02-202027-02-202027-02-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.