İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenler Arası Makale Yarışması

Bilimler Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin konulu makale yarışmasında dereceye giren öğretmenlere ödülleri düzenlenen törenle takdim edildi.
Öğretmenler Arası Makale Yarışması

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Üsküdar Üniversitesi iş birliğiyle öğretmenler arasında düzenlediği "Bilimler Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin" konulu makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Prof. Dr. Fuat Sezgin'in vefatının ardından geçen yıl ilan edilen "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" kapsamında, öğretmenler arasında düzenlenen "Bilimler Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin" konulu makale yarışmasının ödül töreni, Üsküdar Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.

Ödül törenine Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Sayın Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Kaymakamı Sayın Murat Sefa Demiryürek, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Mecit Çetinkaya, Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mucip Kına'nın yanı sıra eğitim yöneticileri, akademisyen, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

İslam Bilim Tarihine Katkılar

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, törendeki konuşmasında, Prof. Dr. Fuat Sezgin'in bilim tarihine olan katkılarının önemine işaret ederek, bilim tarihinin yeniden yazılmasına sebep olduğunu anlattı. Tarhan, Cumhurbaşkanlığı tarafından ilan edilen 2019 Fuat Sezgin Yılı kapsamında dünyada ve Türkiye'de binin üzerinde etkinlik düzenlendiğini, kendilerinin de üniversite olarak dört farklı etkinlikle çok değerli çalışmaları bulunan Prof. Dr. Fuat Sezgin'i andıklarını söyledi. Prof. Dr. Fuat Sezgin'e, İslam Bilim Tarihine eşsiz katkılarından dolayı Yüksek İnsani Değerler Ödülü'nü takdim ettiklerini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu kapsamda İletişim Fakültesi'nin bulunduğu Güney Kampüsteki konferans salonuna Prof. Dr. Fuat Sezgin'in isminin verildiğini kaydetti.

Tarhan, Sezgin'in hocası Hellmut Ritter'le tanıştıktan sonra gittiği Almanya'da İslam tarihine yönelik eğitimler aldığını, 6 ayda sıkı bir şekilde çalışarak Arapça öğrendiğini kaydetti. Fuat Sezgin'in bu başarısının gençlere örnek olması gerektiğini belirten Tarhan, öğrencilere, "Bir hedefin varsa eğer, önüne çıkan fırsatı değerlendirmelisin. Onun için şans akılla fırsatın kesiştiği noktadır. Şans durduk yere gelmez, doğru pozisyon alırsan gelir. Olayları analiz etmek, değerlendirmek önemli." diye seslendi.

Prof. Dr. Tarhan, batı kültürünün üstün, doğu kültürünün aşağı olduğunun propaganda edildiğine dikkati çekerek, "Aşağı kültürler üstün kültürleri taklit etmek zorundadır. Eğitim sistemimizde maalesef böyle bir özgüven eksikliğiyle eğitiliyorduk. Yeni yeni değişmeye başladı. Bu oryantalistlerin bir propagandası." değerlendirmesini yaptı.

Bilim Tarihinin Kayıp Halkaları

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Levent Özil ise 2019'un "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" ilan edildiğini hatırlatarak, Sezgin'in saygı duyulan, hayran olunan bir insan olduğunu ifade etti. Özil, Fuat Sezgin'in bilim tarihinin kayıp halkalarını bir araya getirmek için çaba göstermesinin önemini vurguladı.  Özil, Prof. Dr. Fuat Sezgin'i genç kuşaklara anlatmanın öneminden hareketle hem öğrenciler arasında hem de öğretmenler arasında makale yarışması düzenlendiğini kaydetti. Vakıfla beraber bu çalışmaların sürdürüleceğini ifade etti.

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Mecit Çetinkaya ise Sezgin'in eşi Ursula Sezgin'in, Gülhane'deki Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Dr. Ursula Sezgin Bilimler Tarihi Kütüphanesi ile İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'nin kurulmasındaki en büyük etken olduğunu anlattı.

Açılış konuşmalarının ardından yarışmada dereceye giren Tuzla Vala Gedik Özel Eğitim Meslek Okulundan Mehmet Furkan Ören, Tuzla Zübeyde Hanım İlkokulundan Kamil Ergenç, Fatih Halk Eğitim Merkezinden Ayhan Uyanık ve Ataşehir Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesinden Emrullah Bulut'a ödülleri takdim edildi.

Öğretmenlerin yarışma için yazdıkları makalelerin sunumlarını yapmalarıyla devam eden tören, katılımcıların hatıra fotoğrafı çektirmeleri ile sona erdi.

17-02-202017-02-202017-02-202017-02-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.