İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İyi Örnekler Özgün Uygulamalar

Eğitimi, iyi örnekler ve özgün uygulamalar üzerinden tartışmaya imkân sunan projemizin başvuruları 13 Ocak'ta başlıyor.
İyi Örnekler Özgün Uygulamalar

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Eğitimde İyi Örnekler Sergisine her yıl artan başvuru sayısı, aynı zamanda öğretmenlerimizin öğrenmeye ve eğitim ortamlarını doğrudan ilgilendiren yenilikçi uygulamalar geliştirmeye olan ilgisinin arttığının bir göstergesi. Temelde iyi örnekleri paylaşmanın ve yaygınlaştırmanın verdiği heyecan başvuru sürecinin yaklaşmasıyla birlikte her geçen gün daha da artıyor.

İyi Örneklerden Özgün Uygulamalara

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, bu yıl iyi örnekleri özgün uygulamalara taşımak suretiyle paylaşım ve karşılıklı öğrenme imkânlarını çeşitlendirmeyi amaçladı ve ufuk açıcı, kaliteli bir sergi hazırlamak için gerekli altyapıyı oluşturdu. Eğitim için düşünmeyi, çalışmayı ve örnek ama aynı zamanda özgün uygulamaları yaygınlaştırmayı hedefleyen projenin kategorileri; Etkin Öğretim, Kültür, Sanat ve Spor, Bilim ve Teknoloji, Özel Eğitim, Çevre ve Okul Estetiği şeklinde.

Farklı Bakış Açıları

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, "Güçlü geleceğin güçlü öğretmenlerle geleceğini biliyoruz. İyi Örneklerden Özgün Uygulamalara Sergisi, İstanbul'umuzun 39 ilçesinden yüzlerce okulumuzdan binlerce öğretmenimizin rağbet ettiği bir proje. Geçen eğitim öğretim yılında 5 bin 119 proje başvurusu yapıldı. Seçici kurulların incelemesi sonucu 254 proje saha değerlendirilmesine hak kazandı, 111 projemiz ise sergilendi. İyi örnekler ve özgün uygulamalar konusunda öğretmenlerimizin kendi eğitim ortamlarını geliştirmelerini önemsiyoruz. Projemiz, kurumsal gelişime katkıyı üst düzeye çıkarmak amacıyla yeni ve farklı bir bakış açısıyla yapılandırıldı. Ümit ediyorum ki projemiz, yeni kategorileri, değerlendirme süreci ve akademik boyutlarıyla eğitim öğretim kurumlarına sunduğu katkıyı daha da arttıracak." dedi.

Serginin, 2023 Eğitim Vizyonunun hedeflerini gerçekleştirmeyi amaçladığını ve kategorilerinin de buna uygun bir şekilde yapılandırıldığının altını çizen Yazıcı, "İyi Örneklerden Özgün Uygulamalara Sergisi ile öğretmenlerimiz yenilikçi uygulamaları hayata geçirecekler ve bu sayede eğitim ortamlarımızın kalitesi artırılmış olacaktır. Sergi temelli projemiz ile aynı zamanda eğitim alanında özgün uygulamaların, ödüllendirilerek teşvik edilmesi, paylaşımının sağlanması ve yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Zaten öğretmenlerimizin yarattığı iyi örnekler ve özgün uygulamalar her zaman ülkemizde eğitimin geleceğine ilişkin iyimserliğimizin başlıca nedenleri arasında oldu ve olmaya da devam ediyor." şeklinde konuştu.

Paylaşma ve Yaygınlaştırma

Başvuruların 13 Ocak-16 Şubat tarihleri arasında yapılacağını hatırlatan Yazıcı, "Başvuru sürecinin yaklaşmasıyla birlikte eğitimi iyi örnekler ve özgün uygulamalar üzerinden paylaşmanın ve yaygınlaştırmanın verdiği heyecan her gün kat be kat artıyor. Sergi boyunca oluşacak sinerjinin tüm okullara yeni pencereler açacağını düşünüyorum." dedi.

Eğitimde paylaşım ve karşılıklı öğrenme imkânlarını çeşitlendirmeyi amaçladıklarını belirten Yazıcı, değerlendirmelerin uzman komisyonlar tarafından titizlikle yapılacağını, projenin iyi ve özgün uygulamaların tanıtılıp sergilendiği görkemli bir törenle bu yılki etabının sona ereceğini kaydetti.

10-01-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.