İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mehmet Akif Ersoy'u Anma Haftası

İstiklal ve istikbal şairimiz Mehmet Akif Ersoy, vefatının 83. yılında İstanbul'u Okuyorum Projesi kapsamında düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı.
Mehmet Akif Ersoy'u Anma Haftası

İstanbul'u Okuyorum Projesi kapsamında Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 83. yıl dönümü nedeniyle, büyük şair hafta boyunca okullarımız, kütüphanelerimiz ve öğrenci yurtlarımızda çeşitli programlar ve dinletilerle anıldı. Şairin, Edirnekapı Şehitliği'nde yer alan mezarı ziyaret edildi.

İlçelerimiz okullarının lise ve ortaokul seviyelerinde proje kapsamında kurulmuş okuma grubu öğrencileri bu etkinliklerde etkin görevler aldılar.

Kütüphanelerde Safahat Okumaları

Kütüphanelerin yaygın kullanılmasını, kitap okumaya ilgi ve sevgiyi hedefleyen İstanbul'u Okuyorum Projesi'nin önemli sahalarından olan ilçe halk kütüphaneleri aralık ayında Mehmet Akif etkinliklerine ev sahipliği yaptı.

İlçe halk kütüphanelerinde yazarlarımız okuma gruplarımızdaki gençlerle bir araya gelip Mehmet Akif'i konuştular. Hem yazarlarımız hem de öğrencilerimiz şairin Safahat'ından şiirler okudular ve okunan şiirlerden hareketle dönemin tarihsel özellikleri üzerine konuştular.

Hakk'ın Sesi Mehmet Akif

İstanbul'u Okuyorum Projesi her ay bir edebiyat büyüğünü okullarda farklı etkinliklerle anıyor. Bu ayın değerli ismi Mehmet Akif Ersoy için okullarımızda "Hakk'ın Sesi Mehmet Akif" başlığıyla programlar düzenlendi. Programlarda yazarlar da Mehmet Akif'i anlattılar. Milletimizin milli marşı olan İstiklâl Marşı'nın şairi, İstiklal Harbi'nde millete mücadele azmi veren, yurt sevgisiyle dolu Mehmet Akif'i genç nesillere tanıtmanın önemli olduğunu düşüncesinden hareketle haftanın her günü faklı okullarda yapılan etkinliklere katılım ve ilgi oldukça yüksekti.

Yurdumun Şairi Mehmet Akif

İstanbul'u Okuyorum Projesi her ay büyük şairlerin hatırasına öğrenci yurtlarında şiir dinletileri düzenliyor. Mehmet Akif'in 83. ölüm yıl dönümü dolayısıyla haftanın beş günü farklı öğrenci yurtlarında şiir dinletileri düzenlendi. "Yurdumun Şairi Mehmet Akif" başlığıyla düzenlenen dinletilere şairler de katılıp Mehmet Akif şiirleri okudular.

31-12-201931-12-201931-12-201931-12-201931-12-201931-12-201931-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.