İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullarda Okçuluk Alanları Oluşturma Projesi

Okullarda Okçuluk Alanları Oluşturma Projesi kapsamında Beykoz Şehit Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bir atölye açıldı.
Okullarda Okçuluk Alanları Oluşturma Projesi

Geleneksel sporlar insan doğasının sınırlarını görebileceğiniz detaylarla doludur.  Bunlar arasında yer alan okçuluk, ayakların yere sağlam basmasını gerektiren, odaklanma becerisi isteyen ve nefesleri kesen bir spor. Odaklanma, zamanlama, hedefleme, nefes kontrolü, güç yönetimi... Okçuluk başarının özeti gibidir; elde etmek için hepsinin bir arada olması gerekir.  

Okçuluğumuzun Yeniden İhyası

Günümüzde eski okçuluğumuzun ihyası için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz bir zamanlar çok önemli bir savaş ve spor faaliyeti olan okçuluğumuzun yeniden ihyası, yaygınlaşması ve öğrencilerimiz tarafından ilgiyle takip edilen sporlar arasına girmesi için çoklu kurumsal iş birlikleriyle hareket ediyor.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusundaki Okullarda Okçuluk Alanları Oluşturma Projesi kapsamında bir atölye açıldı. Okçuluğun öğrenilip kavranması noktasında önemli olan proje kapsamında belirlenen il genelindeki 8 pilot okuldan birisi olan Beykoz Şehit Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesindeki programa İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, Beykoz İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Kazım Bozbay, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldı.

Dikkat ve Odaklanma

Okçuluğun milli sporumuz olduğuna dikkat çeken İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, yürütülen bu pilot çalışmaların öğrencilerimizin kültürel, sosyal ve akademik gelişmelerine katkı yapacağını vurguladı. Yazıcı "Ülkemizde okçulukla ilgili akademik çalışmaların arttığı sportif faaliyetlere gençlerimizin yöneldiği bu dönemde bizler de Okullarda Okçuluk Alanları Oluşturma Projesi'ni hayata geçirdik. Bu çalışma ile öncelikle gençlerimizi okçuluğa özendirmek istedik. Odaklanma becerisi isteyen okçuluk sporumuz yeni çalışmalarla geleceğe yabancı kalmamanın geleneğe sımsıkı sarılmakla mümkün olduğunu daha iyi ortaya koyacak. Atölyemizin onun için örnek bir çalışma olduğunu düşünüyorum."  şeklinde konuştu. Ayrıca insana yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu kaydetti.

Kuşaktan kuşağa aktarılan geleneksel oyun ve sporların bilinirliklerinin artması ve yaygınlaşmasına yönelik projelerin önemine değinen Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Timur Tuğral, dikkat ve odaklanma sürecine katkı yapan ata sporumuz okçuluk ile eğitim ortamlarını buluşturmanın çok anlamlı olduğunu belirtti.

Programda okçuluk il koordinatörü Büşra Saygın proje içeriği konusunda bilgi verdi. 

12-12-201912-12-201912-12-201912-12-201912-12-201912-12-201912-12-201912-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.