İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Deneyim Paylaşım Günleri

Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projemiz kapsamında Şehremini Anadolu Lisesi'nde Deneyim Paylaşım Günleri'nin üçüncüsü düzenlendi.
Deneyim Paylaşım Günleri

Eğitimciler olarak hem ülkemiz hem dünya eğitim gündemini takip ederken, eğitim ve eğitimin temas ettiklerini deneyimlerin ışığında birlikte ele alabilecek paylaşım odaklı çalışmalara ihtiyacımız olduğunu fark ettik. Zira deneyim, bir kimsenin belli bir sürede veya hayat boyu edindiği bilgilerin tamamını içerir ve aynı zamanda nasıl evrildiğini ortaya koyar. İşte tam da bu bağlamda, Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projemiz kapsamında Deneyim Paylaşım Günleri bu ihtiyaca cevap vermek amacıyla hayata geçirildi.

Zenginleştirici Deneyimler

Öğretmenlik deneyimlerinin kimileri neşeli kimileri yorucudur ama hepsi de zenginleştirici olan umulmadık karşılaşmalardan payına düşeni alır. Bu yüzden, eğitim ortamlarının kaderi aynı zamanda öğretmenlerimizin deneyimlerini aktarabilme kapasitesine bağlıdır. Çünkü öğretme pratiği sayesinde bilgiler umulmadık istikametlere yolculuk ederler.

Her öğretme deneyimi, öğretenin hayal bile etmediği beklenmedik olanla karşılaşmaları, kimi zaman yakalanacak fırsatları, kimi zamansa aşılacak engelleri içerir. Bu süreçte, öğretmen gelişip dönüşerek ilk başladığı hâllerin ötesine geçer.

Bu çerçevede alanlar düzlemindeki deneyimlerin ve püf noktalarının çeşitli bağlamlarını incelemek için de temel bir tecrübe kaynağı olan Deneyim Paylaşım Günleri'nin üçüncüsü Şehremini Anadolu Lisesi'nde düzenlendi.

Bir Öğrenme Fırsatı

Deneyim Paylaşım Günleri'ne katılan ve deneyimleri aktarmanın önemine inandıklarını belirten İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, "Öğretmenlik deneyiminin imkânlarını bir arada sunan derslerimiz oldukça yararlıydı. Deneyimler, sanılandan çok daha ciddi ve çok boyutlu ele alınması gereken bir öğrenme fırsatıdır. Zaten deneyim/tecrübe kelimesinin Türkçemizdeki anlamı, görmüş geçirmişliği, bir işi becerebilecek görgüyü kazanmış olmayı içerir. Bu yanıyla, bir yandan, deneyimden gelen bir bilgelik anlayışını diğer yandan da bir özgüven duygusunu ifade eder. Öğretmenin, öğrenmenin, çocukluğun ve dilin dönüştüğü zamanlarda değerli öğretmenlerimizle Deneyim Paylaşım Günleri'nin üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz için oldukça mutluyuz." şeklinde konuştu.

Millî Eğitim Bakanlığımızın Kasım ayı mesleki çalışma programına uygun olarak üç gün süren etkinliğe 640 öğretmenimiz başvurdu. 55 öğretmenimiz bilgi ve deneyimlerini meslektaşları ile paylaştı.

26-11-201926-11-201926-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.