İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul 5. Öğrenme Şenliği

İstanbul 5. Öğrenme Şenliği, hayat boyu öğrenmenin her yerde sürdüğünü bir kere daha ortaya koydu.
İstanbul 5. Öğrenme Şenliği

Beyoğlu'nda "Hayat Boyu Öğren, Hayat Boyu Mutlu Ol" sloganı ile düzenlenen İstanbul 5. Öğrenme Şenliği'nde Halk Eğitim Merkezleri ile Olgunlaşma Enstitülerinin el emeği göz nuru eserlerin nasıl yapıldığı atölyelerde sergilendi. Şile bezi dokuma, takı tasarım, rölyef sanatı,  ahşap yakma, ilkyardım uygulamaları, su kabağı, mantar yetiştiriciliği gibi birbirinden değerli çalışmalar üç gün boyunca ilgililerin beğenisine sunuldu.

Taksim Meydanı'ndaki şenliğin açılışına Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Daire Başkanımı Sayın Meral Altınkaya, İstanbul Vali Yardımcımız Sayın Dr. Hasan Hüseyin Can, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Beyoğlu İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Cemil Sarıcı, Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlerimiz Sayın Abdurrahman Ensari ile Sayın Veysi Çivilibal, hayat boyu öğrenme kurum yöneticileri, öğretmen ve usta öğreticileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

Geleceğe Hazırlamak

Öğrenme Şenliği'nin açılışında konuşan Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, 7´den 70´e herkese özel mekân aramaksızın hizmet verdiklerini belirtti. Mesleki, sosyal ve kültürel becerilere yönelik hayat boyu öğrenme programlarının güncellenerek çeşitlendirildiğini kaydeden Gül, "Hayat boyu öğrenme gerçekten hepimizin içini ısıtan bir kavram. Millî Eğitim Bakanlığı olarak bir taraftan örgün eğitimle ilgili çalışmalarımızı sürdürürken, diğer taraftan öğrencilerimizi ve yetişkin vatandaşlarımızı hayat boyu öğrenme kurumlarında toplayarak geleceğe hazırlamaya devam ediyoruz. Herkes için, her zaman, her yerde eğitim felsefemizle vatandaşlarımıza hizmet verme anlayışındayız." şeklinde konuştu.

Gül, yurt genelinde 994 Halk Eğitimi Merkezi ve 24 Olgunlaşma Enstitüsü ile 3500' ü aşkın eğitim programında herkese hizmet sunmaya gayret gösterdiklerini kaydetti. Çoklu iş birlikleriyle eğitim alanlarını genişlettiklerini belirten Gül, "Biz her an için yeni şeyler öğrenmemiz gerektiğine inanıyoruz.  Hayata bağlılığımızı arttırmak için, bir birimize karşı kardeşliğimizi sevgimizi arttırmak için hayat boyu öğrenmeyi hedeflememiz ve gerçekleştirmemiz gereklidir.  Her insanın, kendisinin fark ettiği veya etmediği, yeteneklerinin olduğuna inanıyoruz."  dedi.

Kendini Sürekli Geliştirmek

Öğrenme Şenliği'ndeki sergide yetenekli ellerdençıkmış birçok ürünle karşılaştığını belirten Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kursiyerlerimiz hayat boyu öğrenme kurumlarımızda sabırla çalışıyorlar. İstanbul'daki hayat boyu öğrenme kurumlarımızın bizim için apayrı bir yeri var. Özellikle bu ürünlerin vatandaşlarımızla bu meydanda buluşturuluyor olması çok değerli.  Önümüzdeki yıl tüm illerimizdeki hayat boyu öğrenme kurumlarımızın bir araya geldiği bir öğrenme şenliği düzenleyeceğiz. Türkiye Öğrenme Şenliğinin kurumlarımızın birbirini tanıması ve yeni alanlar keşfederek kendilerini geliştirecekleri bir faaliyet olmasını amaçlıyoruz."

'Hayat boyu öğren hayat boyu mutlu ol." ifadesinden yola çıkan Gül, "Bugün ben okulu bitirdim artık yeni bilgilere ihtiyacım yok diyebileceğimiz bir çağda değiliz. Çağımız hızla akan, bilgilerin sürekli güncellendiği ve sahip olduğumuz bilgilerin hızla değiştiği bir çağ.  Kendimizi sürekli geliştirmeli her gün yeni şeyler öğrenmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Öğrenme Hayat Boyu Sürer

Hayat boyu öğrenme süreçlerinde farklı hedef kitlelere ulaşmak ve öğrenmeye erişimi artırabilmek için çalışmanın önemine işaret eden İstanbul Vali Yardımcımız Hasan Hüseyin Can, bu yılki temanın çok anlamlı olduğunu belirtti.

İlgili kurumlarla iş birliği ve koordinasyon dâhilindehayat boyu öğrenme kurumlarının faaliyetlerinin çok önemli olduğunu kaydeden Can, "Bugün burada hayat boyu eğitim bakımından çok faydalı bir etkinlikte bulunuyoruz. Hayat boyu öğrenme kurumlarımızın sloganı 'Hayat boyu öğren hayat boyu mutlu ol.'  Hakikaten öğrenme hayat boyu süren bir aktivite.  Tüm vatandaşlarımızın öğrenmeyi sürdürmesi ve her gün yeni mutluluklar edinmesi çabamız Millî Eğitim Müdürlüğümüzün özellikle hayat boyu öğrenme kurumlarımızın faaliyetleri ile insanımıza ulaştırılmakta. Bugün burada bu çalışmaların meyvelerini göreceğiz. Kendilerine çalışmalarından dolayı kutluyorum ve tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.

Hayat Boyu Eğitim Her Yerde

Öğrenme Şenliği'nin üç gün devam edeceğini hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ise konuşmasında çok sayıda insanı hayat boyu öğrenme kurumlarımızın eğitimleri ile buluşturmayı hedeflediklerini kaydetti. Hayat boyu öğrenmenin doğasında her ortamı her mekânı hayat boyu öğrenme ortamına dönüştürmenin bulunduğunu belirten Yazıcı, "Bizler bununla ilgili çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Sayın Genel Müdürümüz bugün şenliğimize katılarak bizleri onurlandırdılar, kendilerine teşekkür ediyorum." dedi.

İstanbul'daki hayat boyu öğrenme kurumlarının etkin bir şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Yazıcı, "Millî Eğittim Bakanlığımızın genel hedefleri doğrultusunda hayat boyu öğrenmede Avrupa Birliği ülkelerinin de üzerine çıkma hedefiyle çalışıyoruz. Bunu yürütürken çoklu işbirliklerini hayata geçiriyoruz. Okullar Hayat Olsun Projesinden tutun da hayat boyu öğrenmenin her aşamasındaki faaliyetlerimizde bunu görebilirsiniz. Belediyelerimiz çok önemli paydaşlarımız. Sivil toplum kuruluşlarımız bu yönde bizimle iş birliği yapıyorlar. Bu çerçevede de İstanbul'umuzda var olan hayat boyu öğrenmeye katılım düzeyini her geçen gün arttırmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Hep Birlikte?

2023 Eğitim Vizyonu ışığında faaliyetlerin artacağını ifade eden Yazıcı, "İstanbul'da var olan 961 mahallemizde her biri aynı zamanda birer hayat boyu öğrenme kurumu olan okullarımızda somut çalışmalar yaparak vatandaşlarımıza hayat boyu öğrenme hizmetini arttırarak sunmaya devam edeceğiz. Okuma yazma seferberliğimizde, meslek edindirme kurslarımızda, hobi ve sanat kurslarımızda bütünlüğü sağlayacak şekilde insanlarımızın hangi alanda gereksinimi varsa eğitim verme faaliyetlerimizi arttırarak sürdüreceğiz. Bugün hep birlikte yetişkin eğitimi etkinliklerimizi birlikte göreceğiz, birlikte konuşacağız." ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarından sonra sergilenen eserler gezildi. Etkinlik, halkoyunları ekiplerinin gösterileri ile devam etti. Ardından hayat boyu öğrenme kurumlarımıza devam eden kursiyerlerimize sertifikaları verildi.

19-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.