İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Güzel Sanatlar ve Özel Eğitim

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer, müdürlüğümüze bağlı okul ve kurumlarımızda incelemelerde bulundu. 
Güzel Sanatlar ve Özel Eğitim

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer, 2023 Eğitim Vizyon Belgesi doğrultusundaki dönüşüm süreci ve çoklu kurumsal iş birlikleri çerçevesinde İstanbul'da bir dizi okul ve kurumu ziyaret etti. Bakan Yardımcımızın yanı sıra Millî Eğitim Bakanlığı Danışmanı Sayın Aylin Şengün Taşçı'nın da katıldığı ziyaretlerde İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, yöneticiler ve eğitim yöneticilerimiz hazır bulundu.

Geleceğin Sanatçıları

Geleceğin sanatçılarını yetiştiren Kadıköy Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Ataşehir Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi, Bakırköy Güzel Sanatlar Lisesi ile Beylikdüzü Güzel Sanatlar Lisesi'ni ziyaret eden Bakan Yardımcımız Mahmut Özer, okullarımızın işleyişi, eğitim-öğretim anlayışı, atölye kullanımı hakkında detaylı bilgi aldı. Özer, güzel sanatlar alanındaki çalışmaları çok önemsediklerini ve  2023 Vizyonu kapsamında tasarım odaklılığın çok kıymetli olduğunu belirtti. Ayrıca öğrencilerimizin kendileri için verdiği konseri büyük bir ilgi ve beğeniyle takip etti.

Resim ve müzik bölümü öğrencilerimizle de sohbet eden Bakan Yardımcımıza Ataşehir Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencimiz Aylin Işın'ın kendileri için yaptığı portre takdim edildi. Güzel sanatlar liselerinden beklentilerinin çok yüksek olduğunu belirten Özer, öğrencilerimizin başarılarının artarak devam etmesini diledi.

Geleceğin sanat dünyasında etkili isimler arasında yer alacak olan Bakırköy Güzel Sanatlar Lisesiöğrencilerimizle de sohbet eden Bakan Yardımcımız Mahmut Özer, okulda uygulanan "İngilizceyi Sanatla Öğreniyorum" ve "Anadolu'dan İngilizceye Masallar"  projeleri hakkında bilgi aldı. Bu okulların önemine dikkat çeken Özer,  öğrencilerimizin hem meslek sahibi hem de sanatın diğer dallarında da donanımlı bir şekilde yetiştiklerini kaydetti.

Gelişim İmkânları

Bakan Yardımcımız Mahmut Özer ayrıca Başakşehir Güzel Sanatlar Lisesi ile Başakşehir Bilim ve Sanat Merkezi'ndeki sınıf ve atölyelerde incelemelerde bulundu. Öğretmen ve öğrencilerle görüşerek onların isteklerini dinleyen Bakan Yardımcımız Özer, atölye yapımı ve diğer ihtiyaçlar için gerekli desteğin verileceğini belirtti. Güzel Sanatlar Lisesi özel eğitim öğrencisi Eren Hallumoğlu'nun verdiği mini keman konserini dinleyen Özer,  öğrencimizle yakından ilgilendi, velisi ile bir müddet sohbet etti.

Millî Eğitim Bakanlığı'mız, özel eğitim kurumlarının iyileştirilmesi, öğretmenlerin verimliliklerinin ve mesleki gelişim imkânlarının artırılması için bir dizi çalışma başlattı.  Bu kapsamda Üsküdar'daki okul ve kurumlarımızda incelemelerde bulunan Bakan Yardımcımız Mahmut Özer, Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulu, Barbaros Özel Eğitim Uygulama Okulu, Üsküdar Özel Eğitim Meslek Okulu, Üsküdar Rehberlik ve Araştırma Merkezi'ni ziyaret etti. Bireylerin eğitsel değerlendirmelerinin önemine dikkat çeken Özer, rehberlik ve özel eğitim hizmetlerinin koordineli bir şekilde yürütülmesinin kurumsal kapasitelerin artırılmasıyla sağlanabileceğini belirtti. 

Bireysel ve Kurumsal Görüş Alışverişleri 

Bakan Yardımcımız Mahmut Özer, daha sonra Araştırma Geliştirme Eğitim ve Uygulama Merkezi Ortaokulu/Lisesi'ni ziyaret etti. Özel yetenekli öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek tam zamanlı alternatif modellerden olan ARGEM, Bilim ve Sanat Merkezi'ne kayıtlı öğrenciler arasından belirli ölçütler doğrultusunda yapılan değerlendirmeler neticesinde tespit edilen ve özel davetle öğrenci seçim kampına çağrılarak, burada gerçekleştirilen uygulama ve tarama sürecinde başarılı olan öğrencileri alıyor. Bakan Yardımcımız Özer, ARGEM'de eğitim gören özel yetenekli öğrencilerimizin eğitim süreçleri hakkında okul yöneticilerinden bilgi aldı, öğrencilerimizin yürüttüğü çalışmaları da inceledi. Ayrıca içeriği ve eğitim programı dünyadaki teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurularak oluşturulan atölyeler hakkındaöğrenci, öğretmen ve velilerimizle görüştü.

Bakan Yardımcımız Mahmut Özer, İstanbul Deniz Ticaret Odasını da ziyaret etti. Görüşmede mesleki ve teknik eğitimdeki dönüşüm süreci, kurumlar arası iş birliği ile ilgili devam eden süreç ve yaşanan gelişmeler değerlendirildi. Bu konuda ortaya konan iradenin devamı noktasında neler yapılabileceğine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

08-11-201908-11-201908-11-201908-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.