İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tasarım-Beceri Atölyeleri Ortaöğretimde

Göztepe İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesi'ndeki Tasarım-Beceri Atölyeleri açıldı.
Tasarım-Beceri Atölyeleri Ortaöğretimde

2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nin en önemli hedeflerinden olan ve Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'ne bağlı liselerde Tasarım-Beceri Atölyeleri kurulması yoluyla; öğrencilere üretim kültürünü aşılamak, onların düşündüğünü hayata geçirebilen, yenilikçi, eleştirel düşünen ve problem çözebilen bireyler olarak yetiştirilmesini desteklemek amacıyla yapılan çalışmalar devam ediyor. 

Bu çerçevede, Tasarım-Beceri Atölyeleri'nin kurulumuna yönelik küçük ölçekli pilot uygulama kapsamında 2019 yılı içerisinde Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'ne bağlı 14 okulda bilim ile kültür-sanat alanlarında iki atölyenin kurulumu gerçekleştirildi. 

Bilim ve Kültür-Sanat

Bilim alanındaki atölyelerde fen, matematik mühendislik, yazılım, elektrik ve elektronik, 3D tasarım, robotik kodlama çalışmaları yapılıyor. Kültür-sanat alanındaki atölyelerde ise fotoğrafçılık, geleneksel el sanatları, müzik, resim, ahşap etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Tasarım Beceri Atölyeleri, öğrencilerimizin el becerilerini geliştirecekleri ve düşüncelerini somut hâle getirebilecekleri alanlar şeklinde tasarlandı. Bu atölyelerde, öğrencilerimizin akademik ve sosyal gelişimlerinin bütüncül olarak ele alınması hedeflenmekte. 

Göztepe İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesi'nde Tasarım Beceri Atölyeleri açılış programı yapıldı. Programa Ortaöğretim Genel Müdürümüz Sayın Yusuf Büyük, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Kadıköy Kaymakamı Sayın Dr. Mustafa Özaslan, İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Sadık Aslan,  İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Murat Gözüdok, eğitim yöneticilerimiz, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldı.

Hep Beraber Daha İyiye

Göztepe İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı'mızın 2023 Vizyon Belgesi kapsamında ortaöğretim düzeyinde Tasarım-Beceri Atölyesi kurulacak Türkiye genelindeki pilot okullardan biri olarak belirlendi. 2019 Mayıs ayında yapımına başlanan atölyeler 2019 Haziran'da tamamlandı. Tasarım-Beceri Atölyeleri sanat atölyesi, bilim atölyesi ve ahşap atölyesi olmak üzere üç bölümde kuruldu.

Açılış töreninde konuşma yapan Ortaöğretim Genel Müdürümüz Sayın Yusuf Büyük, Tasarım- Beceri Atölyeleri'nin felsefesi, amaçları, yapısı, tasarım odaklı düşünmeye dikkat çekti.  Büyük "Tasarım-Beceri Atölyeleri kapsayıcı eğitim anlayışı ile bütüncül eğitimi amaçlamaktadır. Bütün okullarımızda bu atölyeleri devlet ve millet el ele yapıyoruz." 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı konuşmalarında, Tasarım-Beceri Atölyeleri'nin 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'ndeki hedef doğrultusunda çocukların duygu, düşünce ve eylem olarak bütünsel gelişimine hizmet etmek üzere hayata geçirildiğini belirtti.  Yazıcı, bu atölyelerin kurulması için İlçe Millî Eğitim Müdürlerimiz ve Okul Müdürlerimiz başta olmak üzere hep beraber çaba harcadıklarını kaydetti.  

Açılış programı Tasarım-Beceri Atölyeleri'nin okulumuza, ilçemize ve ilimize hayırlı olmasına yönelik dilek ve temennilerle sona erdi.                                                                                                                                       

05-11-201905-11-201905-11-201905-11-201905-11-201905-11-201905-11-201905-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.