İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ulusal Üstün Yeteneklilerin Eğitimi Kongresi

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü'müz Sayın Ahmet Emre Bilgili, üstün yeteneklilerin eğitiminde saha ile akademik çalışmaların koordineli yürütülmesinin önemine değindi.
Ulusal Üstün Yeteneklilerin Eğitimi Kongresi

Ulusal Üstün Yeteneklilerin Eğitimi Kongresi, İstanbul Üniversitesi Fuat sezgin Kongre Merkezinde katılımcıların yoğun ilgisiyle başladı. Ulusal Üstün Yeteneklilerin Eğitimi Kongresi çok sayıda akademisyen, davetli konuşmacı ve araştırmacıların katkılarıyla düzenleniyor.

Üstün Yetenekliliğe Işık Tutmak

Kongre, üstün yeteneklilerin eğitimi alanıyla ve üstün yetenekli bireylerle ilgili bilimsel çalışmalar gerçekleştiren, bilimsel uygulamaları kendine rehber edinen tüm paydaş kişi ve kurumlara yönelik. Bu yıl altıncısı düzenlenen kongrenin hedef kitlesi üstün yeteneklilere ve eğitimine ilgi duyan akademisyenler, eğitim uzmanları, okul idarecileri, her branştan öğretmenler, aileler, lisans ve lisansüstü öğrencileri.

Farklı kurum ve kuruluşlarla iş birliği ve toplumsal hizmetler gibi konuları üstün yetenekli çocuklar ve eğitimleri bağlamında bilimsel araştırmalar, projeler ve sistemler çerçevesinde paylaşmak, tartışmak ve üstün yetenekliliğe ışık tutmayı öne çıkaran kongrenin açılış konuşmasını, kongre başkanı Sayın Doç. Dr. Serap Emir yaptı. Emir, kongreye katılımlarından dolayı tüm alan uzmanlarına, misafirlere ve üç gün boyunca bildiri sunacak kıymetli araştırmacılara teşekkür etti.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Hülya Çalışkan ise konuşmasında, üstün yetenekli çocukların eğitiminde yapılan akademik çalışmaların kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce de, fakültelerinin yaptığı çalışmaları ve ülkemizde özel yetenekli öğrencilerin eğitiminin önemini vurguladı.

Özel Yeteneklilere İlişkin Yeni Eğitim Politikaları

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü'müz Sayın Ahmet Emre Bilgili ise, saha çalışmaları ile akademik çalışmaların birlikte koordineli yürütülmesinin önemine değindi. Özel yetenek alanında yapılan saha çalışmaları, özel yetenekler alanında Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün yaptığı yeniliklere temas etti. Öğrenci tanılama süreçleri ve özel yeteneklilere ilişkin yeni eğitim politikaları belirlemeye yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Bilgili, ilk yerli ASİS zekâ ölçeğinin kullanımı ve işlevine dikkat çekti.

Üç gün sürecek olan kongre üstün yeteneklilerin eğitimi konusundaki Türkiye'nin birçok ilinden uzman kişileri bilgi ve tecrübelerini paylaşmak üzere paydaşlarıyla bir araya getirmesi bakımından önemli.

Kongre programı için tıklayınız. http://www.uyek2019.org

11-10-201911-10-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.