İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünya Hayvanları Koruma Günü

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz Dünya Hayvanları Koruma Günü'nü bütünlüklü bir şekilde ele alıyor, yepyeni bir kutlama penceresi açıyor.
Dünya Hayvanları Koruma Günü

Hayvanları korumanın öneminin her geçen gün daha fazla fark edildiği dünyamızda; çocuklarımızın zihinsel ve duygusal gelişimini dikkate alan, onların duygu dünyası gelişmiş bireyler olarak topluma kazandırılmasını sağlayan farkındalık oluşturucu etkinliklere olan ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır.

Farkındalık Etkinlikleri

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz 39 ilçemizde eşzamanlı olmak üzere tüm resmî/özel okullarda 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında hafta boyu çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenliyor. Okullardaki farkındalık etkinlikleri kapsamında; kuş gözlemcisi rehberliğinde lise öğrencileri ile Validebağ Korusu'yla Gülhane Parkı'nda merakla ve hayret dürbünüyle kuş gözlemi yapıldı.

Çağdaş masal ustalarının yazdığı onlarca özgün sanat masalıyla yaşadığı çağı insan, hayvan ve teknoloji boyutuyla yorumladıklarını biliyoruz. "Masal ülkesinin sınırları tüm dünya atlasıdır." düşüncesiyle yarın ilkokul ve ortaokullarımızda hayvan sevgisi ile ilgili kitaplar okunacak. Anaokulu ve anasınıfı öğrencilerine yönelik hayvan sevgisi temalı animasyon film gösterimi yapılacak. Hayvan barınakları ziyaret edilecek. Böylece öğrencilerimiz hem canlıların farkına varacaklar hem gülümseyecekler hem de keyifli bir yolculuğa çıkacaklar.

Tasarım, edebiyat ve sanat ağırlıklı etkinlikler sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. Okulların pansiyonlarında kalan öğrencilere yönelik akşam saatlerinde hayvan sevgisi ile ilgili film ve belgesel gösterilecek. Hayvan sevgisi ve hayvan hakları ile ilgili masal anlatımları yapılacak.

Tasarım ve Paylaşım

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü etkinliği ise Cuma günü saat 10.00'da Sultanahmet Mehmet Akif Ersoy Parkı'nda düzenlenecek. Bu çerçevede müzikal çalışmalar yanında meslek lisesi öğrencilerinin tasarladığı kuş evi/kedi-köpek kulübesi boyama, meslek lisesi öğrencilerinin hayvanlar için ürettiği su/mama kabı dağıtımı, öğrencilerin paketlediği mesajlar içeren kedi maması ve kuş yemi dağıtımı yapılacak.  Etkinliğe Fatih ilçesinde öğrenim gören, gönüllü 150 öğrenci veli izinleri alınmak kaydıyla katılacak.

Cuma günü saat 10.00'da 39 ilçemizde eş zamanlı olarak bir dizi etkinlik yapılacak. Atık materyallerden kuş evleri tasarlama, kartondan/köpükten/ahşaptan kedi-köpek kulübesi tasarlama ve boyama, nesli tükenmekte olan hayvanların maskelerini tasarlama, origami tekniği ile hayvan figürleri oluşturma bunlardan birkaçı. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden veteriner davet edilerek hayvan bakımı hakkında bilgi verilmesi de sağlanacak.

03-10-201903-10-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.