İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Can Dostları Hareketi Projesi

Can Dostları Hareketi Projesi, temsilci öğretmen eğitim seminerleri tamamlandı.
Can Dostları Hareketi Projesi

Can Dostları Hareketi, kurumlar arasında imzalanan iş birliği protokolüyle, 2010 yılından beri yürütülmektedir. Her bir kurum, kendisiyle ilgili alanlarda sorumluluk ve görev üstlenerek, Can Dostları Hareketi'nin öğrenci, öğretmen ve velilerimizle diğer çalışanlara ulaşmasına katkıda bulunmaktadır.

Trafikte Sorumluluk Bilinci

Can Dostları Hareketi Projesi, Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ve TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları arasındaki iş birliği protokolüyle hayata geçti. Projeyle trafikte can güvenliği konusunda ilkokul 4. sınıf öğretmenleri, öğrencileri veli ve servis şoförlerinin farkındalığını arttırmak ve trafikte sorumluluk bilincini geliştirmek amaçlanıyor.

Proje kapsamında belirlenen ilkokullardan seçilen birer dördüncü sınıf öğretmeninin (temsilci öğretmen) eğitimi, temsilci öğretmenlerin aldıkları bilgiyi okullarındaki diğer 4. sınıf öğretmenlerine aktarmaları, sınıf öğretmenlerinin pekiştirici etkinlikler ve yaygınlaştırma çalışmaları ile öğrenci ve velilere ulaşmaları projenin uygulama basamaklarını oluşturmaktadır.

Yarışmalar, Uygulamalar ve Seminerler

Proje uygulama rehberi ve trafik günlüğü, projenin tüm okullarda aynı standartta yürütülebilmesi için gereken araçları içerecek şekilde yapılandırıldı. İlimizde pilot olarak belirlenen 5 okulumuzda yürütülen proje, okullarda trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Öğrencilere yönelik düzenlenen resim yarışmasıyla onların becerilerini kullanarak trafik bilgileri pekiştiriliyor.  İyi uygulamalar paylaşımı yarışmasıyla, öğretmenlerimizin yeni ve yaratıcı uygulamalar geliştirmeleri sağlanıyor.

Bu kapsamda, öncelikle ilkokulların 4. sınıf öğretmenleri trafik güvenliği konulu eğitim seminerine katılıyor. Seminere katılan öğretmenler, kendi okullarındaki diğer 4. sınıf öğretmenlerine eğitim programını aktarıyor. Projeye özgü destekleyici materyaller ve kaynaklardan faydalanan öğretmenler, öğrencilere ve velilere trafik güvenliği eğitimi verirken, servis şoförlerine yönelik iletişim çalışmaları da gerçekleştiriyor.

Bakanlığımız Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nün Ataşehir Silence Otel'de gerçekleştirdiği, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TÜVTÜRK yetkilileri ile proje temsilci öğretmenlerin katıldığı temsilci öğretmen eğitim seminerleri tamamlandı. Üç gün süren toplantının açılışında bir konuşma yapan Temel Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Yılmaz Kaya, temel eğitim aşamasında edinilen her türlü bilginin uzun vadede davranışa dönüşeceği gerçeğine vurgu yaparak özellikle trafik güvenliği noktasında tüm bireylere ayrı ayrı sorumluluklar düştüğünü belirtti. Kaya, kurumlar başta olmak üzere projeye destek veren tüm paydaşlara teşekkür ederek verimli bir çalışma süreci temennisinde bulundu. 

Can Dostları Hareketi Projesi Uygulama Okullarımız şöyle sıralanıyor:

Büyükçekmece

Çakmaklı Cumhuriyet İlkokulu

Çatalca

Ferhatpaşa İlkokulu

Esenyurt

Örnek İlkokulu

Pendik

Namık Kemal İlkokulu

Silivri

Yavuz Selim İlkokulu

04-10-201904-10-201904-10-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.