İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aklı ve Kalbi Birleştiren Bir Yolculuk

Öğretmen Akademileri, Belkıs İbrahimhakkıoğlu'nu ağırladı.
Aklı ve Kalbi Birleştiren Bir Yolculuk

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz bünyesinde faaliyet gösteren Öğretmen Akademilerimiz, ilk makale paylaşımında Belkıs İbrahimhakkıoğlu'nu İstanbul Salonu'nda ağırladı. Belkıs İbrahimhakkıoğlu, âlim ve mutasavvıf Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın çağlara seslenen eseri Marifetname'nin ışığında "Tefvizname" üzerine konuştu. Funda Özsoy Erdoğan'ın sunduğu söyleşide İlksen Kodal "Tefvizname"nin bestelenmiş hâlini seslendirdi.

Tek Boyutlu Bakış Açısının Sorunları

Geçen yıl Ekim ayında açıklanan 2023 Eğitim Vizyon Belgesi çocukların sadece bilişsel yönlerimi değil duygu dünyalarını da dikkate alan bir eğitim felsefesi ortaya koydu. Belgenin girişinde Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, "Dünyanın içinde bulunduğu durumun uyandırdığı derin endişeler, bizleri daha insani, daha medeni ve daha adil yeni bir hikâye yazmaya mecbur bırakmaktadır. Eğitim sisteminin çift kanadı temsilen, aklı ve kalbi birleştiren bir yolculuğa ihtiyacı olduğu kesindir. Akleden kalplere duyduğumuz ihtiyacı, eğitimi, işlevlere ve pratiklere indirgeyerek karşılamamız mümkün görünmemektedir." ifadelerine yer vermişti.

Bu çerçeveden hareketle Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Marifetname'nin "kalbi" diyebileceğimiz "Tefvizname"nin sıradan bir şiir olmadığını ifade etti. Söz konusu şiirin insanların moral dengesini yükselttiğini şiirin bazı bölümlerinden hareketleaçıkladı. Ayrıca Belkıs İbrahimhakkıoğlu, kalp ve duygu eğitiminin çocukların yetiştirilmesinde çok önemli olduğunu, eğer kalp eğitimine gerekli hassasiyet gösterilmezse çocukların zihnine yüklenen bilgilerle bir netice alınamayacağını ifade etti.  Tek boyutlu bakış açısının sorunlarına dikkat çekerek anne babaların ve öğretmenlerin bu konuda duyarlı olmalarını istedi.

Belkıs İbrahimhakkıoğlu Kimdir?

15 Mayıs 1950'de Erzurum'da doğan Belkıs İbrahimhakkıoğlu, ortaöğrenimi Erzurum Lisesi'nde bitirdi. 1970 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde başladığı üniversite eğitimini 1977 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde tamamladı.Aynı yıl başladığı yüksek lisansını Almanya'da devam ettirdi.  Doktora aşamasındayken annesinin hastalığı sebebiyle eğitimini yarım bırakarak ülkesine geri döndü.1982 yılından itibaren Türk Edebiyatı dergisinde pek çok deneme ve eleştiri kaleme almış; dönemin önemli kültür insanları ile röportajlar yapmıştır. Yine aynı dergide 2001-2011 yılları arasında yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. Ayrıca çeşitli yayınlarda yazmayı sürdürdü.

Belkıs İbrahimhakkıoğlu, 2017'den bu yana Kudüs üzerine uluslararası düzeyde dikkati çekecek çalışmalar yapmakta ve Kudüs Platformu'nun başkanlığını yürütmektedir.Çocuk kitaplarının yanı sıra Erzurumlu İbrahim Hakkı odaklı çalışmasıyla tanınan yazar, 2018'de Islamic World İstanbul Award Culture'e layık görüldü.

27-09-201927-09-201927-09-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.