İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müzikle Öğreniyorum Projesi

Müzikle Öğreniyorum Projesi özel gereksinimli öğrencilerin farklı alandaki ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.
Müzikle Öğreniyorum Projesi

Müzikle Öğreniyorum Projesi özel gereksinimli öğrencilerin farklı alandaki ihtiyaçlarını karşılamayarak öğrenmelerini kolaylaştıracak ve öğrenmeyi zevkli hâle getirecek beceriler için oluşturuldu. Ayrıca becerilerin analizlerine paralellik gösterecek şekilde şarkılar, şarkılara bağlı olarak hikâyeler, 5N1K soruları, sıralama kartları, boyama kitabı, görsel okuma setlerinden oluşacak şekilde aktiviteler planlandı.

Bu çerçevede ilimizde Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı  özel eğitim okullarında görev yapan alanında uzman özel eğitim öğretmenleri ve müzik öğretmenlerinden oluşan bir komisyon kuruldu. Özel eğitim öğrencilerinin eğitim ortamlarında uyum davranışını desteklemek için müzikle eğitimin etkileri konusunda araştırma yapılarak, müziğin eğitim ortamında yardımcı araç olarak kullanılması amaçlandı. Bununla birlikte özel eğitim öğrencilerine disiplinler arası gelişimin desteklenmesini sağlamak için günlük yaşam becerileri dersinden 20 beceri seçildi ve bu 20 becerinin analizlerine uygun şarkılar yazıldı. “Diş Fırçalama” becerisi için yazılan şarkı sözleri bestelenerek kayıt hâline getirildi. Oluşturulan kayıt ile bir pilot uygulama yapıldı. Öğretmen öğrenci ile bu beceriyi çalışırken öğrencinin eğlendiği, eğlenirken öğrenmenin daha kısa sürede gerçekleştiği ve öğrencinin derse daha etkin şekilde katılarak dikkatini derse verdiği sürenin arttığı gözlemlendi.

Müzikle Öğreniyorum Projesi’nde yazılan şarkı sözlerinin 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında bestelenerek kayıt hâline getirilmesi kararı alındı. Çocuğun derste işlediği beceriyi müzik dersinde de uygulamalı olarak işlemesi hedeflendi.  Bu 20 beceriye ilişkin hikâyeler yazılması hedeflenerek, hikâyelere bağlı olarak 5N1K soruları oluşturulması planlandı. Beceri analizlerine uygun şekilde sıralama kartları, boyama kitabı oluşturulması planlandı. Oluşturulan hikâyelerle görsel okuma çalışmaları da eklenilmesi gerektiği düşünüldü. Bu oluşturulan şarkılarla özel eğitimde yardımcı müzik kitabı oluşturulmasının daha sonrasında ise animasyon şeklinde çizgi film oluşumunun sağlanarak beceri öğretiminde etkililiğin artırılması hedeflenmektedir.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.