İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilim Olimpiyatları Takımı Fark Yaratıyor

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Moskova’da düzenlenen “Metropol Şehirler Olimpiyatı”nda 8 madalya alarak büyük bir başarıya imza atan olimpiyat takımımızla beraber İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mevlüt Uysal’ı ziyaret etti.
Bilim Olimpiyatları Takımı Fark Yaratıyor

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, her yıl İstanbullu öğrencilere yönelik “İstanbul Bilim Olimpiyatları” yarışması düzenliyor. Yarışma, lise öğrencilerini temel bilimlerde çalışmalar yapmaya özendirmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bu alanlarda gelişmelerini destekleyerek katkı sağlamak amacıyla fizik, kimya, biyoloji, matematik ve bilgisayar olmak üzere 5 farklı dalda yapılıyor. Başarılı lise öğrencilerinin katıldıkları yarışmalar neticesinde “İstanbul Bilim Olimpiyatları Takımı” kuruluyor.

İstanbul Bilim Olimpiyatları Takımının liderliğini Murat Yoğurtçu (Matematik-Bilgisayar), Prof. Dr. Recep Dimitrov (Fizik) ve Doç. Dr. Seyfullah Madakbaş (Kimya)  yapıyor.  

Moskova’da Büyük Başarı

Takımımız Eylül ayında Moskova’da üçüncüsü düzenlenen “Metropol Şehirler Olimpiyatı” (3rd Olympiad of Metropolises) etkinliğine katılarak İstanbul’u ve Türkiye’yi temsil etti. İstanbul Bilim Olimpiyatları Takımı, Moskova’da düzenlenen “Metropol Şehirler Olimpiyatı”nda büyük bir başarıya imza attı. İstanbul Bilim Olimpiyatları Takımından İlker Can Çiçek  (İstanbul Erkek Lisesi) ve Fikret Ardal ( İstanbul Erkek Lisesi) matematik dalında bronz madalya aldı.  Fizik dalında Alkın Kaz (Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi) altın madalya,  Yunus Emre Parmaksız (Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi) ise gümüş madalya aldı. Ali Kağan Turcan (Çapa Fen Lisesi) kimya dalında gümüş madalya,  Ömer Coşkun (Atatürk Fen Lisesi) ise bronz madalya aldı. Bilgisayar dalında Halil İbrahim Kasapoğlu  (Çapa Fen Lisesi) ve Hasan Bal (Kadıköy Doğa Anadolu Lisesi) bronz madalya aldı.

Üç yıldır düzenlenen olimpiyata ikinci kez katılan İstanbul Bilim Olimpiyatları Takımı, geçen yılki 4 gümüş 4 bronz madalya sayısını geliştirerek; 1 altın, 2 gümüş ve 5 bronz madalya alarak şehirler klasmanında ikincilik kupasına layık görüldü.

Takım Çalışmasının Önemi

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Metropol Şehirler Olimpiyatı’nda 8 madalya alarak büyük bir başarıya imza atan olimpiyat takımımızla beraber İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mevlüt Uysal’ı ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binasında gerçekleşen ziyarette, Bilim Olimpiyatları Takımı, desteklerinden dolayı Uysal’a teşekkür etti. Öğrencileri çeşitli hediyelerle ödüllendiren Uysal da bilim takımı ile liderleri Murat Yoğurtçu, Prof. Dr. Recep Dimitrov ve Doç. Dr. Seyfullah Madakbaş’ı başarılarından dolayı tebrik etti. Uysal, Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime çok büyük önem ve destek verdiklerini belirterek; “Ülkemizde yerli ve millî teknolojiyi geliştirebilmek adına, İstanbul Bilim Olimpiyatları Takımımızın başarısını çok önemsiyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, yerli ve millî bilimin, teknolojinin gelişmesi için eğitime her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Bu zorlu yarışa katılan 8 öğrencimizin sekizinin de dereceye girmiş olması, İstanbul adına gurur vericidir” şeklinde konuştu.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ise, “Bilim Olimpiyatları Takımımızın çalışmaları her geçen gün daha nitelikli hale geliyor. Öğrencileri matematik, fizik, kimya başta olmak üzere temel bilimler alanına yönelten en önemli unsurlardan biri takım çalışmasıdır. Takımımızın Moskova’daki başarısı bilim olimpiyatları faaliyetlerinin daha çok desteklenmesi ve diğer süreçlerin geliştirilmesi açısından oldukça önemli… Bu vesileyle başarılarından dolayı öğrencilerimizi ve takım liderlerini tekrar kutluyorum. Başarılarının artarak devam etmesini diliyorum. Takımımıza verdikleri destekten dolayı belediye başkanımız Sayın Mevlüt Uysal’a canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Bilim Olimpiyatları Nasıl Düzenleniyor?

Bilim olimpiyatları, öğrencilerimizi bilimsel çalışmalar yapmaya teşvik etmek, öğrencilerin bu alanda yeteneklerini değerlendirmek ve geliştirmek amacıyla düzenleniyor. Bilim olimpiyatlarındaki sınavlar iki oturumdan oluşuyor. Matematik ve bilgisayar dallarında iki oturum da benzer iken; fizik, kimya ve biyoloji dallarında bir oturumda kuramsal, diğer oturumda ise deneysel sınav yapılıyor. Lise öğretim programlarını aşacak nitelikte olan bu sınavların içeriği, lise öğrencilerinin üniversite öğrenimine hazırlanmasını gerektirecek bir tarzda hazırlanıyor.

Değerlendirme aşamasında öğrencinin iki sınavdan aldığı toplam puan esas alınıyor ve yapılan sıralamaya göre madalya veriliyor. Spor olimpiyatlarının aksine bu yarışmalarda öğrencinin girdiği yüzdelik dilime bakılarak birden fazla altın, gümüş ve bronz madalya veriliyor.

 

Aynı formatı takip eden Metropol Şehirler Olimpiyatı’nda ise her şehrin takımı; fizik, kimya, bilgisayar ve matematik dallarında, her bir dalda 2 üye olmak üzere toplam 8 kişiden oluşuyor. Katılımcıların sınav sonuçlarına göre hem bireysel hem de şehir sıralaması yapılarak, ödüller dağıtılıyor.

23-10-201823-10-201823-10-201823-10-201823-10-201823-10-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.