İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri

Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından farklı öğrenim ve yaş gruplarındaki vatandaşların sosyo-kültürel gelişimlerini desteklemek ve istihdam edilebilirliklerini arttırmak amacıyla; bilgi, beceri ve yeterliliklerini geliştirmek, bilgiye erişimlerini kolaylaştırmak ve nihayetinde öğrenen bireyden öğrenen topluma ve öğrenen Türkiye’ye doğru bir dönüşüm gerçekleştirmek vizyonuyla başlatılan “Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri” 25-29 Mayıs’da İstanbul’da gerçekleştirilecektir.
Toplumda öğrenme kültürünü yaygınlaştırmak, farkındalığı arttırmak ve öğrenmeye erişimi sağlamak amacıyla geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve halkın yoğun ilgisiyle karşılanan şenliğin ardından bu sene 2. İstanbul Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri 25 Mayıs’da Sultanahmet Meydanı’nda 7 den 77 ye tüm halkımızın katılımı ile gerçekleştirilecektir. Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Valiliği yetkililerinin katılım göstereceği açılış töreni ile başlayacak şenlikler kursiyerlerimizin gösterileri ile devam edecektir.
Her zaman, her yaşta, her fırsatta öğrenme imkanları sunan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü 1312 yaygın eğitim kurumlarıyla hizmetlerini günden güne arttırıyor. Türkiye genelinde 308.765 kursta toplam 6.732.000 kursiyerin hayatlarında mucizevî değişimler ve katkılar yapmaya devam ediyor.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme bölümü 39 ilçede 44 Halk Eğitimi Merkezi, 33 Mesleki Eğitim Merkezi ve 2 Olgunlaşma Enstitüsü ile faaliyet göstermektedir. Merkezler katılımcı ve paylaşımcı bir yapıyla bireylerin hayat boyu öğrenme ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik eğitim kurumlarıdır. Bu kurumlar bilim ve teknolojide son derece yenilikçi bir şekilde sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda mesleki teknik eğitim vermeyi, mesleğinde ilerlemek isteyen bireyleri desteklemeyi, toplumsal kalkınmaya katkıda bulunmayı ve toplumumuzun sosyal ve kültürel birikimini gelecek kuşaklara aktarmayı hedeflemektedir. Merkezlerimiz uyguladıkları öğrenme faaliyetlerinin yanı sıra artık bir mega kent olarak tanımlanan İstanbul’ da vatandaşlarımızın güvenle bir araya geldikleri, birlikte çalışmalar yaparak başarıya ulaştıkları mekanlardır. Bu yapılanmasıyla merkezler bireylerin sosyalleşmesine ve toplumsal bütünleşmenin sağlanmasına da katkıda bulunmaktadırlar.
Şenlik boyunca açılacak stantlarda İstanbul’dan 79 Hayat Boyu Öğrenme Kurumu 400 etkinlik, kısa atölye çalışmaları eğitimler ile ilgili uygulamalar ve gösteriler düzenleyecektir. Bu kurumlarda düzenlenen 33.938 kurstan yararlanan yaklaşık 800.000 kursiyerin bilgi ve becerilerini ortaya koyacağı etkinliklerle; 4 gün boyunca Hayat Boyu Öğrenme Programları’na yönelik örnekleri halkımız yakından tanıma fırsatı bulacaktır.
Öğrenme Şenliği ile İstanbul’da milyonlarca kişiye ulaşılması hedeflenmektedir.

Tarih: 25 Mayıs 2016
Saat: 15:00
Yer: Sultanahmet Meydanı
Bilgi İçin: Sevil Nazlı Çılgın – 0537 488 02 42

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.