İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HÂREZMÎ EĞİTİM MODELİ ÖĞRETMEN EĞİTİMİ" KAPANIŞ PROGRAMI, BAKAN YARDIMCIMIZ ÖMER FARUK YELKENCİ'NİN TEŞRİFLERİYLE GERÇEKLEŞTİ

Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüzce yürütülen ve eğitimde farklı disiplinleri bir araya getirerek öğrencilere çok yönlü bir öğrenme ortamı sunan "Hârezmî Eğitim Modeli Öğretmen Eğitimi" kapanış programı, Bakan Yardımcımız Sayın Ömer Faruk Yelkenci, Hârezmî Eğitim Modeli Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şirin Karadeniz ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür'ün teşrifleriyle Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü'nde gerçekleştirildi.  
HÂREZMÎ EĞİTİM MODELİ ÖĞRETMEN EĞİTİMİ

"Bilgi temelli müfredattan beceri temelli müfredata geçiyoruz."

Programda konuşan Bakan Yardımcımız Sayın Ömer Faruk Yelkenci,  bilgi temelli müfredattan beceri temelli müfredata geçtiklerini ve Hârezmi Eğitim Modeli'nin yeni müfredatı desteklediğini belirtti. Yelkenci, bu eğitimlerin öğrencilerin hayal dünyası, yaratıcılık, sorgulama ve karar verme becerilerini geliştirmeyi hedeflediğini ifade etti. Ayrıca, beceri örgüsü temelli eğitimin önemine vurgu yaparak, yeni müfredatta milli ve manevi değerlerin bilimle birlikte işleneceğini söyledi.

Hârezmi Eğitim Modeli'yle öğrencilerin hayal dünyası, yaratıcılıkları, sorgulama ve karar verme becerilerinin gelişebileceğini aktaran Yelkenci, eğitimlerle öğrencilerin becerilerini sağlam temellere oturtmayı ve körelmeye yüz tutmadan becerilerinin kalıcı olmalarını sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi. Yelkenci,  konuşmasına şöyle devam etti: "Teknoloji bir araçtır. Biz o araçları kullanarak üretim yapmalarını sağlıyoruz. Ülkemizin, milletimizin ve devletimizin faydasına, çeşitli alanlarda araçları üretmelerini sağlayacak altyapıyı oluşturuyoruz. Bu süreç beceri temelli değil, beceri örgüsü temellidir. Çünkü 'beceri temelli' dediğimiz zaman, ıskalamış oluruz. 'Beceri örgüsü' derken, insanı farklı boyutlarıyla ilgilendiren birçok beceri setinin bir arada kullanılmasını kastediyoruz. Beceri örgüsü, beceriyi değerlerle beraber çocuklara kazandırmayı sağlıyor."

"Öğrenciyi merkeze alan ilim, irfan, ahlak temelli yeni yaklaşımları ve alternatif eğitim uygulamalarını hayata geçirmeye devam ediyoruz."

Programda konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, "Bakanlığımızın çizdiği hedefler doğrultusunda öğrenciyi merkeze alan ilim, irfan, ahlak temelli yeni yaklaşımları ve alternatif eğitim uygulamalarını hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bu anlamda ülkemizdeki öğretim kademelerinde daha çok ders ve konu eksenli olan eğitim yaklaşımlarını çeşitlendirme gereksinimin bir sonucu olan "Harezmi Eğitim Modeli"ni çok önemsiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Harezmi Eğitim Modeli"nin farklı branşlardan öğretmenlerin bir araya gelerek oluşturduğu grupların rehberliğinde, öğrencileri hayatın tamda içinden problemlere karşı farklı çözümler üretebilmelerine olanak sağladığını belirten Yentür, "Tamamen öğrenciyi merkeze alarak ilerleyen bu model, öğrencilerde teknoloji ve bilimsel okuryazarlığı desteklediği gibi disiplinlerarası bakış açısı kazandırarak geliştirmektedir." şeklinde konuştu.

Hârezmî Eğitim Modeli Öğretmen Eğitimi" kapanış programına ayrıca Harezmi Eğitim Modeli Bilim Kurulu Başkanı Şirin Karadeniz ile Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanları da katılım sağladı.

Program yapılan sunumlar ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

17-02-202417-02-202417-02-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.