İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hikâyeler Bizi Birbirimize Bağlar

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Vizyonu çerçevesindeki İstanbul´u Okuyorum ve Kütüphanede Hayat Var Projeleri kapsamında, İcadiye İlkokulu´nda müzikli bir etkinlik düzenlendi.
Hikâyeler Bizi Birbirimize Bağlar

Okul kütüphanesinde ve sınıflarda oluşturulan ortamlarda eş zamanlı olarak düzenlenen etkinlikte masal anlatıcıları Necibe Gümüşkaya Bozkurt ve İlknur Öztürk, “Deli Dumrul”u öğrencilere anlattı.  

Bozkurt, hikâye anlatma sanatının insanın kendisiyle buluşma sanatı olduğunu belirterek, “Kendisiyle buluşabilmiş insan, kendi özünden, yani kendi topraklarından olanı, gözden göze, kulaktan kulağa, kalpten kalbe anlatır.” dedi. 

Bozkurt, kendisini geliştirmek için aldığı anlatıcılık eğitimi sonrası daha iyi duyan bir insan, öğrencilerini daha iyi anlayabilen bir öğretmen olduğunu dile getirdi.

Matematik öğretmeni olduğunu aktaran Bozkurt, “Derslerimde hikâyelerle matematiği anlatıyorum. Çünkü hikâyeler bizi birbirimize bağlar. İnsanlık olarak birbirimizi anlamaya ve birbirimize bağlanmaya ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Kültürel mirasımız

Türkçe öğretmeni İlknur Öztürk ise kütüphaneler ve kitapların değerli olduğunu belirterek, kütüphanelerin aktif ve yaşanılan yerler olmasının çok önemli olduğunu söyledi. 

Hikâyelerin önemi üzerinde duran Öztürk, “Masalların, hikâyelerin, Yahya Kemal’in dediği gibi kökü mazide olan ve geleceğe öyle bakan nesiller yetiştirmedeki rolü büyük. Hiçbir şey köksüz ve özsüz değildir. Bizler de özümüze sahip çıkmak ve kökleşmek için anlatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tüm dünyadaki masalların ortak özelliği bulunduğunu bildiren Öztürk, şunları kaydetti:

“Bugün anlattığımız masal, bizim kadim geleneğimizden, UNESCO tarafından sözlü, somut olmayan kültürel miras listesine de giren Dede Korkut Hikâyeleriydi. Biz de oradan bir Deli Dumrul’u anlattık öğrencilerimize. Bunun daim olmasını ve kültürel mirasa sahip çıkan çocukların ve nesillerin yetişmesini arzu ediyoruz.”

Her Okulda Bir Anlatıcımız Olacak

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün proje yürütücüsü Özgür Aras Tüfek de 2023 Vizyonu kapsamında gerçekleştirdikleri 23 projeden birinin “Kütüphanede Hayat Var” çalışması olduğunu dile getirdi.

Proje ile okul kütüphanelerinin yaşayan, canlı, hayat dolu mekânlar haline gelmesinin amaçlandığını ifade eden Tüfek, şöyle konuştu: “Okullarımızda yer alan kütüphanelerin öğrencilerin gitmediği, kapalı kapıların arkasında tozlu raflarda kitapların olduğu mekânlar olarak değil de koşarak gelip, ilgiyle masallar, müzikler dinledikleri mekânlar haline gelmesini hedefliyor projemiz. Çok değerli masal ve hikâye anlatıcılarımız kadim kültürümüzden esinlenerek oluşturulan sözlü mirasımızı öğrencilerimizle bir araya getiriyorlar.”

Tüfek, projenin tüm okullarda uygulanmasını hedeflediklerini ayrıca ileride her okulda bir masal, destan ve halk hikâyesi anlatıcısı yetiştirmek istediklerini kaydetti.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.